Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+14 neviditelných
Bílé Vánoce
datum / id14.11.2012 / 418945Vytisknout |
autorEdvin1
kategoriePovídky
zobrazeno2615x
počet tipů9
v oblíbených1x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Jsem zvědav, jestli přijdete na to, proč jsem tuhle povídku sepsal. Tedy pokud Vás neodradí její délka.Každopádně ne proto, abych se přiživil na něčí tragédii - párkrát jsem to psaní vzdával, jednou jsem už hotový koncept smazal. Bylo mi z celého příběhu hodně zle.Díky za jakékoliv dobře míněné komentáře. Váš Ed

Bílé Vánoce

Text jsem po protestech ze strany několika matek odstranil.

 

Pokud si jej přece jenom chcete přečíst, použijte prosím následující link:

http://www.pismak.cz/index.php?data=read&id=419550

 

Ed

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

28.11.2012 11:08:27Marcela.K.

Ale, Edvine, trochu pokory... samozřejmě, že Čapkovy "detektivky" mám přečtené a Spalovač mrtvol je klasika, které se člověk, zajímající se o literaturu, vyhnout nemůže. Nehledě na to, že i film je díky představiteli hlavní postavy, skvělý... nechme to být.

28.11.2012 11:00:58Edvin1

Lakrov: text druhé verze se od toho nejprvnějšího nutně liší. Víš, já kritiky neignoruji, a možná sis všiml, že když mne přesvědčí, pak je použiji při dalších úpravách. A těch bývá klidně i 30, nebo možná víc.

Změnil jsem hned první větu z negativní v pozitivní. Dále jsem z textu vyhodil řadu zbytečných přídavných jmen, vysvětlujících vět, nadbytečných slov typu "řekl", "řekla" atp. Taky jsem opravil dva nesmysly, kterých si nikdo z Vás nevšiml: Voda z hrnce vystříkne jen tehdy, když se tou nakrájenou zeleninou do něj trefím, a ne naopak, jak jsem tvrdil. A taky slovo "naše" se slabikuje takhle: "na-še", a ne "n-a-š-e", což je hláskování, že. Taky nikdo.

Hlavně jsem ze závěru odstranil téměř celé znění lékařova telefonického rozhovoru s "mordpartou" kriminální policie. Ponechal jsem pouze úvodní větu, a pak už jen Pavlovu reakci na něj, která by měla inteligentnímu čtenáři stačit k tomu, aby si zbytek vět domyslel. S touhle pasáží jsem byl nespokojen od samého začátku.

Tolik na téma změn. Víš, tenhle server má sloužit ke "tříbení" našich literárních dovedností, jak se uvádí na úvodní stránce Písmáka. Tak to dělám. A myslím, že to funguje.

28.11.2012 10:45:08Edvin1

Marcelo, nebudu se pokoušet o definici slova "normální". (Tvrdil-li jsem o Magdě z bílých Vánoc že nebyla normální, měl jsem na mysli duševní chorobu, ne odchýlení se od nějaké normy.) Nejsem vědec, píšu fikci, což je kumšt. Mám zájem o příběhy, o jejich jak nejkvalitnější sepsání, ne o jejich vysvětlování. To poslední přenechávám kritikům, vědátorům a jiným mudrlantům.

Tvůj příběh o nevinných očích sadisty je velice zajímavý. Ostatně - triviální i dobrá beletristika se jen hemží případy třeba prostitutek se zlatým srdcem, pedofily, již své oběti hluboce a opravdově milují, nebo třeba masovými vrahy se zálibou v klasické hudbě. Ostatně, v povídce Randolf jsem takový rys charakteru u narkomana, násilníka a lupiče Randolfa zaznamenal. BTW, jednalo se o reálnou postavu.

A ještě: Já dobré detektivky miluji (Škvorecký, ale také Čapek, nebo třeba rozkošná A. Christie...), i když to není má hlavní četba. Ne krváky.

Počítám, že Ty bys skvostnou novelu Ladislava Fukse Spalovač mrtvol nevzala do rukou ani v rukavicích.

Holt, lidé jsou různí... Odsuzovat jiné pro jejich odlišné preference by asi nebylo správné, že? Ty to ovšem nečiníš - tohle bylo jen rozvinutím myšlenky.

Atd.

Ed

27.11.2012 20:11:17Marcela.K.

Edvine, promiň, ale na tom, že je námět je jako "z černé kroniky" trvám, byť netvrdím, že není možné, že by se nemohl stát třeba vašim sousedům. Ta dramatičnost námětu mě k tomu vede. Námět je něco jiného, než dílo... napsala jsem přece i to, že to bylo sepsané dobře.

Prostě jen nemám takové příběhy ráda, nečtu ani detektivky, nesleduji horory. Proto jsem text nijak zvlášť nerozebírala, ani nehodnotila.

K zabíjení lidí se dál také vyjadřovat nebudu. ...nedávno, když nám na oddělení přivezli vězně v poutech (měl spoutané i nohy) a hlídali ho tam dva příslušníci vězeňské služby přímo na pokoji, který je průhledový ze sesterny, řekla mi  má kolegyně, když mu napíchla žílu, že on má takové hezké, nevinné oči... později jsme se dozvěděly, že ten "nevinný pohled" patřil člověku, který rozřezal ženské tělo na několik kusů...Myslíš, že byl "normální"?

27.11.2012 16:05:40Lakrov
redaktor prózy

Zrovna se na ten nově uložený text (Bílé Vánoce 2) dívám, a po přečtení úvodních odstavců předpokládám, že je (očekávaně) totožný s původní verzí. Nebo se mýlím?

27.11.2012 16:01:03Edvin1

Lakrov, Alkoholix, Janina6, MarcelaK:

 

Díky za zájem o přečtení textu. Umístil jsem jej jinam, kam byste měli přejít až po zralé úvaze:

 

 

 http://www.pismak.cz/index.php?data=read&id=419550

27.11.2012 14:53:04Lakrov
redaktor prózy

Raději doplním ještě stručný návod:

Moje --> Díla --> vybrat_dílo --> Upravit

a zaškrtnout volbu: Koncept Dílo jen uloži do konceptů (nyní ještě nepublikovat).

ležící těsně nad vstupním polem pro prolog.

 

27.11.2012 14:14:12Edvin1

Díky! Ed

27.11.2012 14:11:46Lakrov
redaktor prózy

Komentáře nezmizí.

Dílo nebude viditelné ve veřejném seznamu, nebude viditelné ani na stránce autora, zůstane nadále dostupné jen těm, kteří na něbudou znát URL (např. prostřednicvím avíza). Takto zneviditelněné dílo je možné po čase zviditelnit či později opět zneviditelnit, podle nálady autora a čtenářů.

27.11.2012 13:17:02Edvin1

Lakrov: Není to explicitně řečeno. Ostatně mi stačí, když čtenář pouze získá dojem, že "tady něco nehraje".

 

BTW, nezmizí komentáře, když z toho udělám koncept? To bych nechtěl!


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.