Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Žena za volantem
datum / id05.03.2015 / 453269Vytisknout |
autorKvětoň Zahájský
kategorieFejetony
zobrazeno1813x
počet tipů32
v oblíbených0x
do výběru zařadila2a2a,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Žena za volantem

Moje žena je vášnivou automobilistkou. Jezdí s vervou a nadšením, o tom nemůže být sporu. Řidičkou je opravdu výtečnou. Jedním dechem je však dlužno dodat, že za volantem má i své vrtochy. V prvé řadě je to její poněkud svérázný výklad dopravních předpisů.

Ze zásady například odmítá přizpůsobit rychlost jízdy stavu a povaze vozovky. Tvrdí totiž, že po povrchu současných silnic je možné jet buďto dvacítkou, anebo sto dvacítkou. Nejspíš tušíte správně, kterému z těchto dvou extrémů dává přednost.

Dle jejího názoru plná čára není jitrnice, a po přejetí nepukne. Přítomnost souvislého pruhu proto má motoristovi signalizovat něco ve smyslu: Předjíždět můžeš, ale opatrně! Svítí-li na semaforu červená, znamená to: Před vjezdem do křižovatky zatrub! Značka zákaz vjezdu prý zase doporučuje vjíždějícímu řidiči nepatrně zpomalit.

Co ovšem žena z duše nenávidí, je jízda v závěsu. Jakmile vidí v jakékoli vzdálenosti před sebou jiné vozidlo, je to závěs. Všemi prostředky pak usiluje o to, aby jela po cestě jako první. Někdo by to mohl pokládat za zdravou soutěživost, ale jistě si dokážete představit, jaké hysterii propadá na dálnici. Nikdy k ní nesedejte na sedadlo spolujezdce, pokud nemáte jistotu, že jste nesmrtelní.

Ani na místní komunikaci si však nepočíná způsobem, vlastním běžnému šoférovi. Ano, nastartuje, zařadí, rozjede se, ale teprve po dosažení standardní rychlosti (což už víme, že je sto dvacet kilometrů v hodině), začne provádět mnohé dle jejího názoru nezbytné činnosti - obléká si rukavice, protože je chladno, upravuje si make-up, protože to doma nestihla, zapíná světla, protože na ni protijedoucí řidiči divně blikají, svléká si kabát, protože už je jí horko, telefonuje, protože na to nemá jindy čas, zuřivě ladí rádio, protože Gotta a Vondráčkové už se naposlouchala dost v dětství a těsně před cílem cesty nastavuje GPS navigaci, protože si vzpomněla, že ji má.

To dělá pravou rukou. Levou pak otírá boční okénko, protože nevidí do zpětného zrcátka, otírá zpětné zrcátko, protože nevidí, jak se tváří řidiči, které předjela, otírá přední okno zvenčí, protože ty pitomé stěrače jsou na sklo tak připlesknuté, že při pohybu dělají černé šmouhy a občas chytí i volant, když pravačkou zkouší, jestli opravdu není možné přeřadit na ještě vyšší rychlost.

Za tu relativně krátkou dobu, co řídí, stala se už natolik významným přestupcem a platičem pokut, že ji dopravní policie začala uvádět na seznamu sponzorů. Minulý týden dokonce našla v dopisní schránce, spolu s předvoláním k vysvětlení přestupku, i pozvánku na Policejní ples.

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

22.03.2015 18:12:38filemon

Vravím, Květoni, že to tvoja žena má v rukách :)

 

17.03.2015 20:00:05Květoň Zahájský

Děkuji, přátelé, za vesměs příznivé reakce, ale v posledních dnech jsem poněkud přehodnotil názor. 

Musím nyní prohlásit po zralém uvážení, při plném psychickém vědomí, svědomí, zcela svobodně a bez nátlaku, že ženy jsou obecně znamenitými, zodpovědnými a předpisů dbalými řidičkami, zvláště ta moje, a nactiutrhačný článek, který jsem věrolomně spáchal, je jen snůškou lží, nařčení a pomluv. A nepíšu to vůbec proto, že už měsíc musím jezdit do práce autobusem, sám si vařit večeře a spát na kanapi.

17.03.2015 10:26:20Antoncek

A furt sem jako nevěděl, štó takája arteterapíja...No a podle příznaků, jež u mne nastaly po přečtení, jsem buď šéfinspektor Dreyfuss spatřivší Clouseaua v rakvi nebo sem spolkl vibrátor.....

06.03.2015 14:26:08Zbora
redaktor poezie

:)

05.03.2015 19:55:28filemon

TVoja žema to má jednoducho v rukách :)

05.03.2015 16:40:13macecha

Konečně jsem se zase pobavila. Bohužel patřím mezi typ "Proseckého" a proto jsem raději řidičák vrátila. Abych neohrožovala okolí, jak mi řekl můj ex. Zase něco úsměvného napiš, potřebuji se trochu naladit, neboť moje práce mě natolik ničí, že začínám mít povislé koutky úst a bojím se, že mi to již zůstane navždy. Dávám velký TIP

04.03.2015 19:29:54Kočkodan
Nevím, jestli pujdete plesat, já jsem tak ale nad tvým dílkem ucinil. :-)
04.03.2015 15:59:07Květoň Zahájský

Zordone, ani si nechci představovat, co by za jízdy dělala tou uvolněnou nohou.

04.03.2015 09:00:45Zordon

:) Na tvém místě bych zvažoval automobil s automatickou převodovkou. Tou by se tvé ženě mohla uvolnit jedna ruka a jedna noha pro další nezbytné činnosti.

04.03.2015 07:51:40Vigan

Já vím, že všecko je pravda, ale třetí věta je prostě nejkrásnější..:-)


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.