Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Přikázání osmé: Zapomeň na řeč aneb supr, bomba, pecka
datum / id11.03.2015 / 453534Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno1222x
počet tipů7
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Přikázání osmé: Zapomeň na řeč aneb supr, bomba, pecka

Osmé přikázání se blíží samé hranici sdělitelnosti: Zapomeň na řeč. Klesající úrovně řeči si jako první všiml a filosoficky tento posun zachytil Martin Heidegger v slavné knize Bytí a čas. Ve své mírně beznadějné, ale naprosto přesné analýze to shrnul slovy: Z řeči se stávají pouhé řeči.

Vše kolem nás je uzpůsobeno té nejzákladnější komunikaci: omezený počet znaků v okýnku pro sms zprávy, fenomén emotikonů, které mají vyjádřit to, co dříve lidé opisovali když ne básničkami, tak alespoň kostrbatými slovy, příkaz rychlosti komunikace (e-maily je třeba řešit kdekoli, třeba i v tramvaji), výbuch videoklipové kultury (youtube). A ovšem: nikdo nečte. A pokud, tak idiotské knihy ala Harry Potter, což se týká i – biologicky - dospělých jedinců.

Vydali jsme se račím krokem nazpátek do minulosti, kde byla gramotnost výsadou vzdělaných řeholníků a několika učenců. Vracíme se zpět k obrázkovému světu, ikonami se to hemží na monitorech počítačů a telefonů, ostatně nejintimnějších věcí, jaké dnešní člověk má.

Kdosi před léty přišel s dobrým nápadem propojit svět elektronickou sítí. A kdosi jiný na tu síť našrouboval ještě jednu – sociální síť. Snad ten vynálezce a elektronický instalatér měl na mysli dobrou věc. Jenže, nepodařilo se. Sociální sítě obsadil hmyz, kterému patří trochu kousavá Einsteinova poznámka: Pro některé lidi je tak velkého mozku škoda. Stačil by jim poloviční. 

A ten hmyz klade denně do útrob sociálních sítí vajíčka v podobě žvástu, výkřiků zoufalství a nejnižšího hněvu, že až se křiví ta slova – vajíčka, podobně jako se křiví tváře agresivním opilcům, ale taky vajíčka výkřiků nejprostší radosti, ve vůdčí triádě: supr, bomba, pecka. A taky jsou denně nakladeny do elektronického prostoru miliony fotografií, neboť fotografie naplní účinněji než cokoli jiného osmé přikázání: Zapomeň na řeč.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

12.03.2015 07:29:46aleš-novák

na počátku byl Word...


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.