Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+4 neviditelných
Proprchávání nedělí
datum / id07.03.2016 / 465494Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno887x
počet tipů13
v oblíbených1x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Proprchávání nedělí

Myslet konce

Tázání je zbožnost myšlení, napsal Martin H. Za okny končí neděle, v nás končí neděle. Čím nám byl její čas? Ještě jí tu kus zbývá, ještě s ní lze zapříst rozhovor. Anebo ji jen tak tiše pozorovat, jak odchází, a myslet – díky ní – konce.


Proprchávání nedělí

Stesk proprchává nedělí, chodníky se lesknou kalužemi a někde pod nimi temná jezera prapočátků. Když se setkají déšť s nedělí, je to příležitost k ponorům do psýché. Měj ovšem na paměti slova německého filosofa: Hledíš-li do propasti, propast pohlédne do tebe.


Malá noční hudba

Televize uzamyká neděli houslovým klíčem. Obvyklý koncert vážné hudby má člověka povznést, snad alespoň podepřít v jeho existenciálním určení, totiž upadání. A tak za tisícerými okny, rozsvícenými vlněním obrazovek, kulhaví poutníci našlapují, usínají.


Týdeník

Závěs do noci, lehký na vánek a hvězdy. Podobný mívali v kině, ještě než se začal film, prosvítal jím obraz týdeníku. Když se zadíváš do modrav oblohy, třeba ještě něco z týdne zahlédneš.


Možnost smyšleného klína

Noci tady nejsou rozvonělé květy a bílé do křídy, lehce se tu neusíná. Člověk je na to nerad sám, snad i trochu slabý. Když není koho brát do dlaní, zbývá vzít ho do věty. Taková drobná svoboda: možnost smyšleného klína.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

07.03.2016 11:26:48Lnice
Možnost smyšleneho klína je dojemná...zbývá vzít ho do věty... *
07.03.2016 10:51:43Kočkodan
Kdyz on holt smyslný klín je pro mne nesrovnatelne pritazlivejsí nez ten smyslený...
07.03.2016 09:13:11Never More

Taky mám problém se rozcházet s nedělí. :-)  t*


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.