Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Cesta do světa
datum / id10.05.2017 / 478946Vytisknout |
autorkvaj
kategorieVázané verše
upřesnění kategorieSonet
zobrazeno1313x
počet tipů2
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Cesta do světa

Doba je zlá pro skládání sonetů,
prachy a data jsou tím, co se teď cení,
na rýmování, jestli se nepletu,
chuť nikdo nemá, dnes na to čas není.
Co doma se uvaří, po tom štěk pes,
skvělé je jenom to, co má punc cizí,
vždycky to tak bylo, stejně jako dnes,
a kde je hrdost? Ta v závisti mizí.
Nestačí koukat se do světa, chci-li 
být světový, mít dat spoustu, peníze,
a strachovat se o ně každou chvíli,
navěky vše uhájit jen těžko lze...
       Dát na sebe a přátel dobrých rady,
       to asi cesta je – tam, jinde i tady.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

25.05.2017 13:35:24kvaj
redaktor prózy

Je to možné, že si uvědomovali reálnou možnost smrti, což jejich díla ovlivnilo. Nemyslím si však, že museli mít nutně nadhled. Naopak bezprostřední angažovanost na životě, takové jakési zabřednutí do života může senzitivnímu a vnímavému člověku být prospěšné, pokud jde o jeho tvorbu.

25.05.2017 10:01:11Alenakar

Často jsem uvažovala o jedné věci. - Mnozí básníci(Mácha,Lermontov,John Keats,Hlaváček a jiní) napsali vrcholná díla světové literatury ve velmi raném věku. Myslím,že to bylo částečně proto,že věděli,že mohou umřít(např Lermontov byl husar a velel elitnímu oddílu, který bojoval v nejhorších šarvátkách) a nebo přímo umírali.Proto si asi byli vědomi toho ,že všechno musí napsat ted' nebo to nenapíšou nikdy. Spoluautorkou jejich díla byla smrt.

22.05.2017 12:56:44kvaj
redaktor prózy

Dosáhl jsem jistého nadhledu, který mladším lidem chybí a někteří ho nezískají nikdy, ale to je obsaženo v tom - co si kdo uvědomí nebo neuvědomí. Podstata myšlení zůstává stejná a člověk jeho prostřednictvím může dojít určitého poznání, ale také nemusí.

22.05.2017 10:54:11Alenakar

Rozhodně si nemyslím,že myšlení všech lidí je v principu stejné.Ty jsi dosáhl určitého nadhledu,který je zpravidla nedostupný někomu,komu je dvacet nebo třicet. A ve čtyřiceti nebo v padesáti dostane rozum jen někdo.

22.05.2017 10:39:00kvaj
redaktor prózy

Vlastně mě to těší. Já se však příliš netrápím kvantifikací a kvalifikací, zkrátka zařazováním lidských postojů, ať už toho svého nebo jiných lidí. Zjistil jsem totiž, že různí lidé mohou ze zcela odlišných východisek a s rozdílnými zkušenostmi dospět k témuž. To jen dokazuje, že myšlení všech lidí je v principu stejné. Jde jen o to, co si kdo uvědomí nebo neuvědomí, co je schopen či neschopen si uvědomit.

22.05.2017 09:33:02Alenakar

To je zvláštní - tvůj postoj k životu je hinduistický a ani o tom asi nevíš. Hinduismus totiž učí,že každý,úplně každý člověk nás může něčemu naučit a to i náš nepřítel a stále bychom měli být vděčni těm,od kterých se učíme. Taky nikdy nevíme,kdo k jakému úkolu byl karmou určen a proto nikdy nesmíme podceňovat nikoho a ničí názory.

18.05.2017 11:02:17kvaj
redaktor prózy

To už si myslím dávno, že lidi většinově mají nakonec + - pravdu. Celebrity a kapacity mě také už dlouho nedojímají. V životě jsem (vzhledem k svému povolání) mluvil s velkým množstvím lidí a zjistil jsem, že stojí zato naslouchat, každý, každičký tě může něčím obohatit, i naprostý blbec a ubožák, celkově ale neberu to, co lidé říkají, zase tak moc vážně. 

18.05.2017 09:49:14Alenakar

Ty jako zkušenější člověk máš nadhled nad věcí. Já jsem ho zpočátku neměla ,ale postupně se učím ten nadhled získat. Učím se to tak,že beru v úvahu názory všech lidí,kteří mi kritiku napíšou. Dříve jsem si naivně myslela,že pravdu musejí mít ti slavní,ti s nějakým titulem,celebrity,kapacity atp. Ted' si myslím,že pravdu mají spíš lidi s dobrým srdcem a že se většinový názor kolem pravdy točí spíš než kategorický názor slovutného vzdělance.  Ale to je slovo do pranice.

18.05.2017 09:41:57kvaj
redaktor prózy

Jestli je to ten Yan73, tak mi to nijak zvlášť nevadí. Vlastně obecně mi to nevadí. Vzhledem k tomu, že už jsem dost starý a velkou část života jsem se pohyboval ve světě psaných projevů (ne sice zrovna beletrie a poezie, ale to je jedno), tak už jsem slyšel a četl spoustu různých názorů a vím, že na tom vůbec nezáleží. Já jsem rád za každou připomínku, ale beru si z nich jen to, co mohu nějak zužitkovat. Zbytek ponechávám jako něčí mínění a za chvíli na něj zapomenu.

18.05.2017 09:21:03Alenakar

A víš co se stane,až se naučíš psát sonety dobře a až bude tvůj jamb šlapat jako hodinky ?  Postmoderniské ti napíšou : no - sonety teda psát umíš , no a ? A - to bude všechno. A nebo,až přestaneš dělat chyby,si tě už nebudou všímat. Oni totiž zásadně nechválí. Nikdy neuznají,že bys udělal nějaký pokrok. Já osobně vůbec nechápu,proč se tady takový Lád'a Selepko pořád montuje do vázaného verše. Nejspíš to bude proto,aby se nad někoho mohl vytahovat,aby - jako bývalý učitel,mohl nějakému žáčkovi s gustem dát špatnou známku.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.