Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+12 neviditelných
Čtenář a smrt
datum / id12.12.2003 / 102545Vytisknout |
autorKandelabr
kategoriePovídky
zobrazeno8362x
počet tipů18
v oblíbených0x
zařazeno do klubůTak trochu morbidní klub,
Prolog
Čtenář a smrt

Četl si knížku, natažený u horké, ostré žárovky, vrhal černý stín, který se ztrácel v přítmí pokoje, soustředěně jezdil očima po řádcích a vychutnával si nadlidsky přesného autora, jeho dokonalé věty, obraty a dialogy, těšil se na každé další slovo, občas zakašlal nebo se poškrábal na bradě, to ale dělal mechanicky a zcela nepřítomně. Už když začal knihu číst, rozhodl se, že hlavní hrdina na konci umře. Co taky jiného? Spělo k tomu už od první strany. Možná dokonce od první věty. Určil si to jako fakt a teď postupoval, stránku po stránce, blížil se neúprosně k závěru. Hrdina byl nesympatický postavám i čtenáři, ošklivý, příliš vysoký a hubený, s podivným chováním a myšlením, jež svědčilo o jeho nízkém intelektu. Ne, že by si kvůli tomu zasloužil zemřít. Ale když už je někdo takový, tak smrt na konci románu je pro něj nezbytná, aby umocnila jeho tragičnost. Musí to tak být. Nakonec, není mnoho možností, jak zakončit podobný román. Je to prosté. Buď zemře nebo ne. Čím blíž byl konci knihy, tím víc přemýšlel o tom, jestli bude mít radost, když hrdina opravdu zemře. Jestli ho potěší, že už od začátku věděl, co s ním autor zamýšlí a nebo jestli bude smutný z hrdinovy smrti, protože přece jen, smrt cizího člověka, byť jenom literární postavy mu jistě připomene smrtelnost vlastní, smrtelnost lidí, kteří jsou kolem něj... A nebo, co když hrdina neumře? Co když se stane zázrak a bůh, ke kterému se hrdina obrací a kterého nezavrhuje ani po všech strastech a bolestech, hrdinu spasí, vytáhne ho z té příšerné žumpy, kde se ocitl, očistí jej a milostivě mu dovolí ještě další šanci?A nebo, čert vem boha, objeví se nějaká žena a ...ne, to by bylo příliš jednoduché, tihle hrdinové žijí jen pro smrt, jedině smrt je adekvátní a dostatečně konečné řešení. Kniha nemůže končit začátkem nového života, protože i ten by mohl být bránou k ještě větším útrapám. Žádné a tak žili štastně až do smrti se nekoná, ne ne. Jen ta smrt zůstává. Temnota, šílenství a smrt. A mír ve smrti? To ne. Beznaděj a prázdné místo po člověku.

Hrdina běžel přes pole, pršelo a bahno se mu lepilo na nohy. Padal a opět se zvedal, namáhavě, celý špinavý a vyčerpaný. Byl zesláblý. Před chvílí ztratil poslední zbytky naděje.

Určitě umře.

Do konce knihy zbývaly čtyři stránky.

Podíval se ven z okna. Zavřel oči a představil si polomrtvého hrdinu, jak se plazí v bahně, už nemůže vstát, nemůže ani křičet, ani plakat, je bezmocný a pomalu ztrácí vědomí, sám, v děsu, strachu a beznaději. Bylo mu ho líto. Představil si náhle čísi pevné ruce, které ubohého a zmučeného hrdinu zvedají, tmavou postavu, která si tu vetchou umírající věc hodí na rameno a pevným krokem kráčí do vesnice. A pak hrdinu, jak leží v posteli, bledý a kašlající...a jak bude líp.

Bylo to kýčovitá představa.

Usmál se, zaklapl knihu, přejel prsty po vyražených písmenech autorova jména, zhasl lampu, vstal a založil knihu od police mezi ostatní.

Rozhodl se být k hrdinovi velkorysý.

A navíc dnes neměl na smrt náladu.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

16.12.2005 00:00:00Jinny
Dovedeš přesně napsat to, co máš na mysli. S tím já mám občas trochu problém. Krásně napsáno, navíc mám občas u dobré knížky stejný pocit - chci si konec domyslet sama... ale nakonec to stejně nevydržím a přečtu si ten autorův.
05.04.2005 00:00:00Vojský
Ahoj. Nenech se otrávit rádoby hlubokomyslnými výkřiky do tmy některých kritiků. V galeriích taky potkávám mnohé "hlubokokřičící", kteří ve vystavených obrazech hledají to, co tam není. Tady jdou někteří kritici ještě dál. Chtějí, aby v Tvé povídce bylo něco, co tam být nemělo. V Písmákovi si listuji krátce, ale u některých kritiků se projevuje určitý snobismus, který bych se nebál nazvat degenerací vnímání reality. Nejkomičtější na tom však je, že ač snobové jdoucí po povrchu věci, tady se zavrtávávají do vlastních stihomamů svých úvah.
Mně se to líbilo, je to svěží, má to švih a dobrou, na dnešní dobu, bohužel, překvapivou pointu.
Zdravím Vojský
20.11.2004 00:00:00Arien
Takový jednoduchý příběh, který je založen na jednoduché černobílé zápletce. Proto to barevné rozuzlení nakonec rozusměje.
Děkuju a tip
22.09.2004 00:00:00Heulwen
Hezký! Budu doufat, že hrdina umře a dám ho do klubu :)
06.01.2004 00:00:00ECHO
Dobrý nápad, dobře napsaný.
*
30.12.2003 00:00:00Witch
mě se to líbí moc, je to pěkně napsaný a má to šmrnc :o)
*

29.12.2003 00:00:00pozorovatel
U dobrýho dílka by měl čtenář jen tušit ztvárnění konce, a ne ho hned celej vědět. Tady se to povedlo. Vůbec bych řekl, že ti konce jdou.
*
19.12.2003 00:00:00katugiro
udělal jsi mi moc velkou radost, protože jsi to neukončil tak, abys mě překvapil, ale tak, jak jsem chtěl JÁ! Přiznávám, že jsem nevěděl proč to nedočte, spokojil jsem se s obyčejným že... :)
*
17.12.2003 00:00:00Azmidiske
Mě se to moc líbilo, mohu to jen pochválit. Zajímavý námět a pěkný konec- ten jsem opravdu nečekal. TIP
17.12.2003 00:00:00Kytiii
Líbilo... tip

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.