Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+8 neviditelných
Z NASICH POUTI - BUKOVA HORA
datum / id07.05.2004 / 116856Vytisknout |
autorvesuvanka
kategorieOstatní nezařaditelné
zobrazeno7331x
počet tipů7
v oblíbených0x
zařazeno do klubůHadí plémě,
Prolog
Dne 6. ?ervence 2002 jsme se vydali na Bukovou horu, ktera se nachazi na pravem brehu Labe - vychodne od Maleho Brezna (od Usti nad Labem smerem k Decinu).
Preji Vam krasny vylet.
Z NASICH POUTI - BUKOVA HORA
BUKOVA HORA

Prvni cervencova sobota. Od rana svitilo slunicko, ktere slibovalo, ze nezmokneme. Pri pohledu z vlaku na Rip jsem si ale povsimla nenapadneho oblaku pripominajiciho cimburi, meteorology nazyvaneho "Altocumulus castellatus". Tento mrak byva predzvesti boure, ktera prichazi zpravidla do 24 hodin z te strany, kde se oblak objevi. Nechame se prekvapit.

Dnesni putovani nas zavede na Bukovou horu. Od televizniho vysilace, ktery je na jejim vrcholu (683 m nad morem), vydavame se po cervene znacce smerujici do udoli Labe. Jdeme po vozove ceste, zpevnene pouze kamenim. Slunicko nam prazi do zad. Pozorujeme kvetenu podel cesty - zvonek broskvolisty a koprivolisty, svetle ruzovo fialova vrbka uzkolista, divizna knotovkovita i velkokveta, zluty jestrabnik, trezalka, cernohlavek obecny, jitrocel, vyrazne fialovy chrastavec a dalsi. Pres cestu se cile zavlni zmije a nenapadne zmizi v trave. Nazev Bukova hora neni nahodny. Zdrave buky se stribrnymi kmeny tu stoji vznesene na svazich hory, rostou i v kamennych sutich podobne jako na Kletecne snad jen s tim rozdilem, ze Kletecna je tvorena znelcem a Bukova hora cedicovou horninou - tefritem. Potesi nas prvni fialove kvety dobromysli obecne. Cestou nas doprovazi ptaci orchestr, v nemz vynika vysoky hlas velmi placheho solisty, ktery mistrne prcha pred nasimi zraky ve vetvich keru.
Blizi se poledne a vsude kolem nas poletuji motyli - belasci, zlutasek, dva druhy lmodrasku, okac bojinkovy a okac lucni, babocka admiral a babocka pavi oko, babocka sitkovana, dva druhy perletovcu, blize neurceny belopasek a objevi se dokonce i dnes pomerne vzacny batolec duhovy s modrofialovym leskem na kridlech, ktery useda na cestu.
Chybi snad uz jen otakarek fenyklovy, ale ten vyhledava teplejsi mista.

Nase cervene znacena cesta zahyba nahle v ostrem uhlu vlevo, je uzsi, hrbolata a klesa strmeji. Pohled do udoli pruhledem mezi stromy je prekrasny, ale my se rozhodneme pokracovat rovne sirokou Rytirovskou cestou a nelitujeme. Po chvili chuze k nam promlouva kameni o zrozeni Stredohori - utuhle lavove proudy promenene ve varhany ve svahu a podel cesty dalsi skalni utvary. Po leve strane cesty nas zaujmou sikmo postavene varhany "Ptaci kameny" - asi 15 m vysoka skala, kde odpocivame a radujeme se z krasneho dne kouzla a romantiky Stredohori.

Pomalu se blizi cas naseho navratu, takze sejdeme od Ptacich kamenu jeste asi 200 m a pak se vracime stejnou cestou. Slunce je za kopcem a v lese je temneji, barevni motyli uz nekde odpocivaji a tu a tam se objevuji tmavsi motyli - snad soumracnici. Zato cmelaci maji jeste i ted napilno. Prezene se prvni mrak, zavane chladnejsi vitr, ale za chvili znovu vysvitne slunicko a my pozorujeme na obloze roztrhane rasy. Nasedame do auta a jedeme smerem k Litomericim.

Krajina je otevrena, skvely vyhled na Dokskou pahorkatinu i na Stredohori. Na obloze se rozehrava drama oblacnosti co do barev i tvaru. Nacechrane vrcholy velkych kumulu jen sviti, mraky se pred ocima rychle lmeni. Pohled na Stredohori, ktere vytvari tmavou siluetu na zlutavem pozadi. Milesovka jako by mela dokonce svatozar - je tam jeste jasno, zato Hazmburk je sotva videt v hrozive temne sedi, ktera se rozprostira po celem jihozapadu...
Je 19 hodin a jsme v Lovosicich na nadrazi. Od jihozapadu se zveda prudky vitr a uz je tu prvni blesk a kapky deste.
Prijizdi vlak, do nehoz nastupuji a ujizdim pred bouri.
Vzpominam na mrak ve tvaru cimburi, ktery nezklamal a bourku predpovedel, a na Bukovou horu, kde nam Stredohori odhalilo dalsi sve krasy a zajimavosti.
Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

17.03.2017 09:00:09vesuvanka

Irčo, zdravím a děkuji za přečtení a milá slova.  K psaní mě podnítil vulkanolog Haroun Tazieff, který si posteskl ve své knížce Schůlzky s ďáblem, , že je škoda, že žádného básníka nezaujaly vulkány natolik, aby o nich napsal báseň, takže vulkány stále čekají na svého básníka. Přestože jsem básně předtím nepsala, vnímala jsem to jako výzvu, abych to zkusila, protože vulkány miluji, a to i ty naše vyhaslé. Na výletech v Českém středohoří jsem nacházela hodně inspirace k psaní nejen básní. Snažila jsem se přiblížit jedinečnou atmosféru navštívených míst i těmito prozaickými díly, která jsem často rozepsala už ve vlaku při návratu z výletu. Z knížky jsem měla velkou radost.

16.03.2017 23:44:59Gora
redaktor poezie a prózy

Ráda - jako vždy - jsem četla. No a také se dozvídám o té knížce...to jsi musela mít radost...No a já začala psát v 55:-)...jak se zmiňuješ v komentech, ty v 50:-) a to je fajn

20.05.2009 00:06:47vesuvanka
Jiřinko, děkuji za milá slova i zájem. Posílám pozdrav a přeji krásné dny :-)))
19.05.2009 18:51:28jjj
Já tě také zdravím a jsem ráda, že se tvé krásné obrazy dostaly do knížky. Určitě si ji přečtu.
Měj se moc a moc hezky. Já jsem teď hodně na zahrádce a s vnučkou, takže nemám tu správnou pohodu ke čtení tvých děl - na pokračování... J.
19.05.2009 00:08:24vesuvanka
Jiřinko, zdravím Tě a děkuji za přečtení dílka a milá slova, potěšil mě Tvůj zájem :-))) Díky i za nápad, už se stalo. Jan Medek - www.epika.cz mi vydal v roce 2007 vlastním nákladem knížku "Z našeho putování po Českém středohoří", která je doplněna třemi jednobarevnými akvarely a čtvrtý je na obálce knížky.
18.05.2009 20:01:54jjj
Pokračuji ve čtení na pokračování tvých dílek. Víš co mě napadlo? Co kdybys napsala "Průvodce po Středohoří" a doplnila jej svými krásnými obrazy?
(pokud jsi už tak neučinila...)*
09.09.2004 00:00:00gwiber
JJ, tvá vyprávění jsou nádherná. A mám moc rád středohoří TIP
09.09.2004 00:00:00vesuvanka
Anomis
Díky za milé zastavení a tip. Jsem ráda, že se Ti líbí - snažím se to psát tak, jak to prožívám

gwiber
děkuji moc za návštěvu a milá slova i tip. Moc mě těší, že máš rád Středohoří....
28.08.2004 00:00:00Anomis
Miluju přírodu, a miluju Tvé vyprávění o ní, jeto jako bys vyprávěl film který se odehrává přd míma očima, a láká tě do něj vstoupit:o)*t
25.08.2004 00:00:00machal
Jo příroda je fajn - nedávno mě velice uchvátila Malá a Velká Amerika na Karlštejnsku :) - Je tam nádherně kort když je hezky a člověk jde s někým koho má rád :)
Tip

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.