Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

O umírání
datum / id03.09.2004 / 127255Vytisknout |
autorHeulwen
kategorieDiskuse
upřesnění kategorietakové aktuální téma
zobrazeno4436x
počet tipů1
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog
Nedávno jsem viděla v pořadu Sněží na ČT2 zajímavou debatu na téma „smrt a umírání v Čechách“. Neberte to jako nějaké smutné patologické téma, vezměte jen její psychologický vliv na okolí…
O umírání
 

Sedím a čtu knihu o Keltech. Mám ráda historii přelomu letopočtu , ale tady mám co dočinění spíše s filosofií té doby, ba dokonce i se srovnáváním tehdejšího myšlení s tím dnešním.

A tady to je:“Keltové důkladně znali dimenzi smrti. Pro ně byla smrt druhou největši skutečností po první skutečnosti, životu.“ A čím je smrt pro nás? Strašákem? Snažíme se jí vytěsnit z naší mysli. Žijeme ve společnosti výkonu a tam pro ni není místo. A proč se bojíme smrti? Protože nevěříme, bojíme se neznámého. Křesťané věří, že je čeká nebe (popřípadě peklo), Kelty odchod do Avalonu (říše mrtvých) a pak – jako ve spoustě dalších náboženství – znovuzrození.

Keltské první tajemství zní: Existuje život po smrti. Ale dnešní společnost staré kultury zlehčuje a považuje za primitivní. Naše nedůvěra ke starým kulturám vyplývá právě z neznalosti říše mrtvých a odmítání existence smrti, což zase pramení ze strachu, že sami musíme zemřít. Všechny kultury, jakkoli byli v materiálním hledisku primitivní, se zabývali především existencí života a smrti. A čím je nějaká kultura v materiálním ohledu primitivnější, tím je sladěnější s velkými prazákony bytí. Holger Kalweit ve své Knize mrtvých dospěl k závěru, že hluboké poznání přírody a vyspělá kultura se vylučují, že duchovní zkušenost a modernost jsou protichůdné.

A jak se se smrtí vyrovnat? Dnešní děti města nevidí umírat ani zvířata natož staré lidi v nemocnicích, neznají smrt. Když se utopil malý indián v řece, jeho matka šla a každému to vyprávěla. Když to říkala podesáté, ještě jí to bolelo, ale pak… pak se z toho stal příběh… Navíc každé loučení s bojovníkem, každý pohřeb byl úchvatným obřadem. A co dnes, když si na rozloučení se zesnulým vezmeme půl hodinky volna v práci? Pohřeb není zbytečný finanční výdaj, je kvůli vyrovnání se se smrtí…

V tom televizním pořadu rozebírali ještě chování k umírajícím a nemocným (jak je důležitá přítomnost bližních, držení za ruku…!), důstojnou smrt a úlohu lékařů v ní. Škoda, že jsem diskuzi neviděla od začátku. Alespoň jsem poslala dál,co vím a pokud vás toto téma více zajímá, doporučuji veškeré knihy mrtvých (tibetská, germánská, indiánská, mayská, egyptská, keltská,..) Třeba vás donutí jako mě si zapřemýšlet a udělat si přehled v tom, v co věříte. V reinkarnaci? Plazmatické universum? Ráj? Posmrtní bloudění? V co věříte teď?      

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

06.09.2009 01:50:17Demiurg
Curakovi se nerika Curak jen tak: http://xman.idnes.cz/foto.asp?r=xman-adrenalin&foto1=FRO2d8f18_Fallsweb1.jpg
06.09.2009 01:28:48Demiurg
Jednou sme sedeli na skale a nacitali stopu a pak se ptam Curaka, jak projet posledni skok a rikam asi mezi kozy ne ? , a von nevedelel co je mezi kozi (dva velky sutry) a rekl jo. A ja na nej, ale tam je strom a von, no ten objedes zprava. Vzhledem k tomu ze ten den to byl uz treti strom, kterej sme chteli prenys, ale Curak nas vzdycky nahustil, ze se to da bud podjet nebo prejet, tak sem nemel nic proti.
Jenze ta stopa kam me navedl curak byla dead endova (melo se to objet cely zprava, ale to neslo ze skaly videt), ten tri metrovej skucek sel pod skaku a na ni byli napaden dva obri sutry - kdokoliv by tam najel, tak uz by nikdy nevyjel - zmizel by pod tema sutrama. Je trochu neprijemny zjistit tohle primo na hrane skoku. Rychle sem se chytl tomu stromu a lod hodil na druhou kozu podemnou pak tekl proud to toho syfonu. Myslel sem jen na jednu vec, strasne sem to chtel prezit, protoze co me opravdu desi neni ani tak smrt, jako zemrit jako totalni picus. Predstav si ze by si pak lidi rikali, jo to je ten debil co skocil do syfonu. Trochu jako ten idiot co si v koupelne pustil radio a spadlo mu do vody. Jinak nastesti zamnou jel kopecek a vylez na tom stounu a vydil me nad syfon.

Ale nemyslim si, ze moderni kultura a smrt se vylucuje, ze se nas smrt netýká - navic, si ten nazor nicim nepodlozila: jak sem rikal, faktografie ti nic moc nerika.)))
BTW, to uz hlasali sofisti: smrt se nas netyka, kdyz ziju tak ziju, a kdyz zemru tak uz mi to muze bejt jedno, sem mrtvej.))))

Doporucuju Pojednanani o dejinach nabozenstvi a Samanismus od Eliadeho (vlastne vsechno od nej))

Repulsione: Cetl si Nemoc k smrti (Od Kierkaarda - doporucuju.). ... az zase budes kalit vizoura:)

14.02.2006 00:00:00Heulwen
Jo, to by měli, ale směřují k tomu? Když se podíváme na děti ze základní školy, jak se rvou o bombóny, myslím, že to braní se naučili mnohem lépe...
09.02.2006 00:00:00Gabriel
Ja jo lidi by se meli ucit davat a brat , milovat a tvorit a taky by se meli naucit umirat aby se mohli znovu narodit novejsi a krasnejsi ..Sem strasnej Hipík "-D ale bylo by to fajn ne kdyby nemysleli jen na sebe a na prachy !?
03.10.2004 00:00:00Ostrich
Dnešní vztah ke smrti je tak podivný proto, že jsme se odtrhli od starého mýtu a ještě nepřimkli k novému - visíme v tomto ohledu ve vzduchu. Hřbitovy jsou plné křížů - symbolů starého mýtu. I totální ale nebojovní ateisté bývají pohřbeni pod starým symbolem - protože nový ještě nebyl zaveden. Mimochodem komunismus a fašismus - kolik hrobů bylo v té době označeno symboly jejich slabého mýtu?
03.10.2004 00:00:00Heulwen
Možná není možná se "přomknout" k novému mýtu, protože ten starý se ještě drží a i když běžnému čechovi náboženství nic neříká, ve světě je pořád většina lidí věřících. A vůbec- proč náboženství? Každý přece musí v něco věřit a bohové to být nemusí. Každý musí vědět proč žije a proč má zemřít. Kdo to neví,měl by nutně k nějakému náboženství přejít, jinak může být světu nebo sám sobě nebezpečný... A k jaké víře myslíš,že lidstvo směřuje? Máš na mysli nějaký konkrétní nový "mýtus"? Napadá Tě,co by mohlo být novým "symbolem"?
13.09.2004 00:00:00Heulwen
Repulsion: Plácnutí přes zadek? Odstřihnutí pupeční šňůry?
10.09.2004 00:00:00Repulsion
No schválně - co?
09.09.2004 00:00:00Repulsion
Ve skutečnosti nic nového nevzniká z ničeho. Člověk zkrátka a dobře vstřebává nejrůznější vjemu a informace, z čehož pak časem může povstat nová kvalita. Ten proces je v principu celkem jednoduchý.
Pokud jde o vidinu světla před smrtí - přikláním se k názoru, že se jedná o jev vznikající - stejně jako třeba sny ve spánku- v důsledku změněné činnosti mozku v klinické smrti + působení endorfinů + naučené očekávání dotyčného. Opět žádná velká záhada.
09.09.2004 00:00:00Heulwen
Repulsion: Hmm, když to bereš vědecky :-) Také jsem si tak před rokem dokázala vše odůvodnit. Ale třeba zázrak života... Co dá dítěti ten impuls, aby začlo dýchat a žít? Ano,má už vše potřebné pro život, všechny tělesné funkce se mohou rozeběhnout,ale ten okamžik,jak? ...Třeba člověk po úrazu elektrickým proudem má také tělo nijak nepoškozené a schoplné všech funkcí,ale impuls k životu už mu nikdo nedá (pokud se nepočítá elektrošok)...

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.