Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+9 neviditelných
PRVNÍ SYMFONIE LOVOŠSKÁ
datum / id30.01.2005 / 146027Vytisknout |
autorvesuvanka
kategorieOstatní nezařaditelné
upřesnění kategorieputování o Středohoří
zobrazeno10092x
počet tipů21
v oblíbených0x
do výběru zařadildream, Print,
zařazeno do klubůMilovníci Českého středohoří,
Prolog
Z mého prvního výstupu na Lovoš začátkem května 1999
PRVNÍ SYMFONIE LOVOŠSKÁ
PRVNÍ SYMFONIE LOVOŠSKÁ

I.
Sedím ve vlaku nad rozevřenou mapou. Ještě je čas se rozhodnout, kde vystoupit a jakým směrem se vydat. Nad všemi lákavými nabídkami zvítězil Lovoš a možná i proto, že je nejblíže od železniční zastávky Lovosice-město. Je rozhodnuto. Přede mnou je den plný dobrodružství a nových objevů, i když obloha je zachmuřená a vyhrožuje deštěm, stejně jako předpověď počasí.
Míjíme Vraňany. Začíná pršet a Říp je v nedohlednu. Bude to tak i s dalšími středohorskými kopečky, ale to nic na mém rozhodnutí vystoupit na vrchol Lovoše nemění.
A již je tu moje cílová stanice. Vystupuji a zelená značka nasměruje moje kroky.
Droboučce prší a jájdu sama, šedivá obloha zřejmě žádného dalšího turistu nevylákala. Cesta vede příkře nahoru podél domků s malebnými rozkvetlými zahrádkami.Nad nimi se někde v dálce v mlze tyčí majestátný Lovoš a já kráčím zdánlivě někam do ztracena.

II.
Dál vede úzká cesta svěží zelenou loukou, jistě rozkvetlou, ale květy jsou většinou uzavřené a mně se nechce promáčet si boty v trávě. Po malé chvíli se dostávám do pásma keřů a stromů. Obdivuji urostlé osamělé rozkvetlé hrušně, zřejmě pozůstatky bývalé slávy sadů.
Keře jsou samostatnou kapitolou jižního svahu Lovoše. Jejich barevná kresba se zvolna vynořuje z mlhy. Větvičky obsypané lístečky různě odstíněné zeleně - od žlutavé, načervenalé až po svěží trávovou. Trnky jsou ještě částečně obsyány drobnými bílými kvítky. To už se zanořuji hlouběji do porostu a moji pozornost zaujme keř kalina - tušalaj, který je v plném květu - velikých bílých okolíků. Listy má zvláštní - tužší, sytě zelené a vrásčité, celkově působí dojmem, že pochází odněkud z jihu.
Cesta teď stoupá mírněji, stále sleduje zelenou značku, která mě zavádí postupně
do listnatého lesa s převládajícími duby. Na zemi narezlé listí s koberečky zelených listů jaterníků, orsejů, fialek...

III.
Zdá se, že jsem tu úplně sama. Pozoruji, jak cestou postupně přibývá kamení - čediče, napřed jen tu a tam nějaký, ale postupně je jich víc, tmavě zbarvené, ale některé i trochu do zelena, to se na nich podepsaly lišejníky. Kameny malé i velké, kameny pórovité i hladké. Mlčící a přece vypovídající o přebohatém životě.
Život - to jsou nejen barvy, ale i zvuky. Ptáci... Keře, stromy na jižním svahu, to je přímo ptačí ráj. A že se radují, není pochyb. Přesto, že pořád mírně prší, ptáci zpívají velmi intenzivně - doslova křičí a připomínají chvílemi křik dětí ve třídě o přestávce... Zaposlouchávám se blíže do všech těch zvuků a zvučků...
Rozeznávám bezpečně hlasy sýkorky, pěnkavy (samečka), budníčka lesního. Po chvíli se ozývá velmi výrazný trylek, který je nápadný úvodními čtyřmi dlohými pomalejšími tóny, které se nepatrně postupně zvyšují a následují velmi krátké rychle se střídající tóny různé výšky. Tento zpěv se dá přesně těžko popsat. Snažím se vypátrat zpěváčka, ale nedaří se mi to. Je velmi plachý - i při tiché chůzi není možné se přiblížit ke stromu, kde sedí, vždy uletí. Je drobný, asi jako pěnkava, barvy světle šedé a hnědé. Domnívám se, že je to pěnice slavíková, ale nejsem si jistá.

IV.
Další cesta vede serpentinami, je příkřejší. Kamení přibývá, po pravé straně se objevuje první kamenná suť. Jsem v sedle mezi Lovošem a Kybičkou (Malý Lovošem) a cesta stáčí vlevo a vede severním svahem hory a po levé straně je lemována skalkami, tvořenými různě naskládanými i nenaskládanými čedičovými kvádříky, místy porostlými lišejníky a mechy. Objevuji tu dokonce ještě květy sasanek hajních i jaterníků, které si vzpomněly vykvést tak pozdě, ale ani se jim nedivím, ono je na severní straně chladněji. A znovu vlevo, téměř do pravého úhlu a stromů ubývá. Jejich jemně olistěné koruny se postupně ztrácejí v mlze. A nesmím zapomenout, že duby právě teď kvetou. Pokud je pěkné počasí, je z tohoto místa krásný rozhled na kopečky, ale teď jsou pečlivě schovány. Nevadí. Prohlížím si podrobněji to, co je v dohledu - kámen a život na něm. Další hodně strmá suť po pravé straně a v ní vyrůstají tu a tam malé stromečky - lipky a doubky. Na skalkách vlevo obdivuji menší křivolaké doubky se širokými korunami, které vypadají docela exoticky.
Z puklin mezi kameny vyrůstají lístečky nejrůznějších rostlin a některé kvetou.
Žlutá mochna plazivá, stejné barvy je květ tařice skalní, modře kvete zběhovec a modré jsou i drobné kvítky rozrazilu. A nakonec - vlastně již na vrcholu Lovoše jsou skalky, které deštěm ještě více ztmavly, doslova prozářené bílými světluškami květů bělozářky větvité (Anthericum romosum) z čeledi liliovitých.
Jsem tu na vrcholu Lovoše sama, ale vůbec nejsem sama. Jsem tu s mými milovanými bratříčky a sestřičkami z rodu životného i neživotného, které rozdávají krásu a radost. Tak mi tu do všech těch barev a tônů zaznívá Beethovenova Devátá...

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

06.03.2005 00:00:00Candy
vesuvanka:máš pravdu - vydání vlastní knížky to by byl i můj neuskutečnitený se, a navíc by ke všem těm zmiňovaným důvodům přibyl ještě nedostatek talentu někoho opravdu zaujmout, neumím si představit, kdo by mou knížku četl, ale bylo by to krásný...ale to už sem nepatří...
A co kdyby sis vydání své knížky přála třeba jako dárek k narozeninám od své rodiny - aspoň částečnou pomoc a hned by šla práce lépe od ruky a najednou by se "neuskutečnitelný sen" změnil v krásnou skutečnost věnovanou přírodě a tomu, co nám dává...
06.03.2005 00:00:00vesuvanka
Candy
děkuji moc za zájem i zajímavý nápad.... ale u mě je veliký problém s dílem obcházet nakladatele s prosíkem - a největší problém by bylo, abych si zajistila propagaci díla a distribuci. Nějak neumím své dílo vychvalovat a dělat mu reklamu a objíždět knihkupce, zajišťovat odběr díla.... to už vůbec ne.... Ono se čas od času stane, že některý nakladatel si vydání díla vezme sám "na triko", ale dílo ho musí zaujmout natolik, že bude předpokládat zájem čtenářů, ale to není můj případ, tak dobrá zase nejsem. Ale určitý úspěch jsem zaznamenala - moje putování po Středohoří vycházelo na pokračování v měsíčníku Lovosický dnešek, což mě moc potěšilo.
06.03.2005 00:00:00Candy
A co třeba vydat své dílko jen v málo kousích a nabídnout ho jen na tvé výstavě obrázků, v oblíbené čajovně, kavárně,...ale chápu - to byl byl nepřekonatelný problém i pro mě...
05.03.2005 00:00:00Candy
Myslím, že by tvé procházkové vyprávění mohlo být na celou knížku - něco jako "Společně v přírodou" doplněné obrázky nebo přírodními fotkami stromů, květin - prostě umělecké dílo vzniklé rukou člověka, inspirované přírodou.A podle mě ten, kdo necítí tu blízkost a souznění se svým okolím - živým i neživým, ten je odsouzen k zatrpklosti, stresu, shonu a není schopný si uvědomit, co je vlastně šťastný život.
A trávová zelená, jak píšeš, je moc hezká...*

05.03.2005 00:00:00vesuvanka
Candy
díky moc za milá a krásná slova i za tip. Byla bych moc ráda, kdyby mi někdo vydal knížku, ale je to jen můj neuskutečnitelný sen - autoři si musí vydání kníhy sami zaplatit (pokud si nenajdou sponzora), zajistit distribuci, udělat dílu propagaci, a to není v mých silách.... Máš pravdu, lidé, kteří necítí blízkost a souznění s okolní přírodou a žijí jenom "lidském" shonu a stresu, kdy nemají čas se rozhlédnout kolem sebe, propadají zatrpklosti a neumí být šťastní
17.02.2005 00:00:00vesuvanka
Arienalia - potěšila jsi mě moc milým zastavením i slovy, díky... i za tip
15.02.2005 00:00:00Arienalia
Krásná.. slyším ty tóny.. krásná.. *
07.02.2005 00:00:00andromeda
děkuju za krásnou a příjemnou procházku, chtěla bych vložit obrázek, ale nejde mi to

TIP, moc pěkně napsané
07.02.2005 00:00:00vesuvanka
andromeda
děkuji moc za milý doprovod a slova i za snahu vložit obrázek. Díky i za tip
06.02.2005 00:00:00Eilil
Mááám ráááda vůůůni a deeech Tvýýých výýýletůůů :o)
náááádhera.. tipek

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.