Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+14 neviditelných
Zlaté prasátko
datum / id09.12.2006 / 225966Vytisknout |
autora2a2a
kategoriePovídky
upřesnění kategoriemikropovídka
zobrazeno12446x
počet tipů94
v oblíbených4x
do výběru zařadilPrint, Vaud, Markéta, Fouckault,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Zlaté prasátko

 

           

     RADKOVI
.
.
 
    Ráno jsem slíbil Zlaté prasátko
    když budeš držet půst
 
    Večer tam nebylo
 
    Zato hvězd byly tisíce
    a každá
    se chtěla přiblížit
 
.

..

ZLATÉ PRASÁTKO            (9. 12. 2006)

 

   „Tak se podívej,“ tvářil se vážně otec téměř dospělého syna. „Ty ho nevidíš?“ Zlaté prasátko mu sliboval každý rok. Ještě když byl malý, pozorovali oblohu, ale nikdy nic nespatřil.  Pokaždé měl nějakou výmluvu. Že je třeba zataženo, nebo že nedodržel půst a musel  tajně uždíbnout kousíček z uzeného masa zavěšeného na balkóně. V posledních létech se syn nachytat nedal, avšak řeč na to přišla pokaždé. Jenže tentokrát si táta vymyslel, že Zlaté prasátko lze určitě spatřit na severní straně domu a vůbec nepřipustil, že by se mohl mýlit. Dokonce se vsadil o stovku, že ho určitě uvidí.

Byl zmaten. Přece, proč by se jinak sázel? Taková hloupost. Ale když tak naléhal...  Táta sice měl plán,  že by na střechu zavěsil nějakou nafukovací hračku, kterou by nastříkal zlatou barvou, nebo něco podobného, ale ukázalo se, že žádné takové prasátko nebylo k sehnání.

Vyšli ven. Obcházeli dům, táta předstíral, že prasátko usilovně hledá a syn, že by se tentokrát skutečně mohl dočkat. Patřilo to již k vánočnímu rituálu a vlastně se na to oba těšili.

Tátu prohraná sázka nemrzela. Ani se nesnažil vymlouvat. Díval se na hvězdy, a zdálo se mu, že si ho předchází. I dům byl jiný. Všude se svítilo, jen paní Hasová odjela k dceři. Zadíval se na okno z vedlejšího vchodu. Na jaře tam sousedce zemřel muž a napadlo ho, jak jí asi musí být. Dopoledne však přijely děti i s vnoučaty. Přišla si půjčit židle. Taková slušná romská rodina. Najednou ho přepadl pocit studu. Stejně jako nedávno v tramvaji. Černooký mladík nabídl stařence, že vynese nákupní tašku. Chtěl vyběhnout, kdyby se pokusil  utéct, ale mladík postavil tašku na ostrůvek, usmál se a nastoupil zpět. Cítil se trapně.  Kdysi, to ještě dělal portýra, ukradl pár pytlů cementu. Nikoho ani nenapadlo, že by s tím měl něco společného. Uvědomoval si, že tento večer je stejný jako jiné, ale jen  na Štědrý večer se nechával okouzlit nostalgickými vzpomínkami, když jako kluk vymýšlel jméno pro kapříky ve vaně, nebo když se ženou sledovali vlastního syna, jak nadšeně ukazuje na obrázky ve svém prvním leporelu.

Vrátili se domů. Přece jen byl trochu zklamán. Čekal od syna alespoň nějakou vítězoslavnou poznámku, něco na způsob, že je ochoten chodit okolo domu za drobný poplatek každý den, ale ten se jen potutelně usmíval. Až když mezi dárky našel obálku se stokorunou, pochopil.

   „ Tátovi za jeho bláznovství.“ Ten nápis na obálce četl stále dokola. Měl radost. Stejně jako pouliční lampy. Neměly zrovna nic na práci a tak zvědavě nahlížely.  

 

 

  
Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

25.12.2017 16:57:24upupa

Hm. Na Vianoce si majú ľudia robiť radosť. "Tátovi za jeho bláznovství" - to je ono. Tá nečakaná pravda. Aj som zabudol, že taký zvyk existuje. Ktovie prečo zrazu pochopia, že celý rok len nervačili.

V krčme včera, na Štedrý deň, keď som vyrážal na túru do divočiny, mi krčmár vraví: Vyberte si zapaľovač. Grátis. Aj pivo, dnes dávam zadarmo.

V tej chvíli som poznal, že sú Vianoce. Čudní, títo kresťania...

03.05.2017 19:21:26Pavel Wilk
Skvělé čtení, v prosinci jsem zpět :)
01.12.2016 13:30:41Carina Paw

Moc, moc pěkné... děkuju.

24.11.2015 14:53:19Gora
redaktor poezie a prózy

Blíží se Vánoce, povídka mi sedla do noty v  předvánoční náladě a hlavně snaze být /alespoň na pár dní/ k sobě šlechetnější a uvnitř lepší.../T.

04.01.2014 09:27:56Alexka

Pěkná minipovídka vystihující nálodu před vánocemi.

Škoda, že jsem ji objevila až teď v lednu 

06.11.2011 21:28:53NaNov
Mě to pohladilo :o)
18.08.2011 20:54:14a2a2a
redaktor poezie
milý Orlíčku, děkuji.
16.08.2011 22:10:27malý_orlík
cítím se, že sem ani nepatřím, je mi tedy poněkud trapné psát sem komentář (neptejte se proč), jenom jsem chtěla říct, že je to moc hezké *
28.10.2010 00:23:07Bíša
Byl jsem na tom stejně...
24.09.2010 13:47:36sharik
koukám, že už to tu leží dlouho a já si toho vůbec nevšim... pěkný, tip :-)

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.