Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+12 neviditelných
Rybička
datum / id21.12.2006 / 227540Vytisknout |
autorLakrov
kategoriePovídky
zobrazeno5250x
počet tipů15
v oblíbených1x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog
Je to jen takový pokus. Samostatně se tenhle střípek asi dost nezaleskne, a tak zapadne někam do škvíry v klávesnici. A v celkovém kontextu... kdopa` ví, zda nějaký bude? Zajímá mne spíš, jestli ho vůbec někdo dokáže postřehnout. Jinak je to... jako v Ďáblicích.
Rybička

 


 

Bydleli jsme u potoka. Někdo dokonce popichoval, že v potoce, protože z koryta, které nám protékalo zahradou, jsme měli část vody svedenou pod úroveň sklepa do kamenného žlabu. Zakrýval ho dřevěný poklop a říkali jsme mu studánka. Dnes by to možná někdo nazýval akváriem, protože přítok i odtok byly přehrazeny sítem a uvnitř byly občas přechovávány ryby. A já jsem učiteli slíbila, že druhý den jednu přinesu na hodinu vlastivědy. Malou rybičku, takovou, aby mohla při vyučování plavat v umyvadle.

Zabalila jsem ji do mokré utěrky a do igeliťáku, ale do tašky se mi ji dávat nechtělo. To tak, aby se mi namočilo učení! Měla jsem ji v kapse u kabátu, jenže venku už mrznulo a já najednou dostala strach, že by mohla nastydnout. Vzala jsem ji tedy pod kabát. Blíž k tělu. Do kapsy u kalhot. Nemačkala se. Nosily se tenkrát volné. Jenže se taky tenkrát nenosily jen nové. Tyhle byly po bráchovi a měly díru v kapse. Jak jsem si v autobuse sedla, ucítila jsem po chvíli takové zvláštní šimrání. Nebylo to nepříjemné, co bych lhala, tedy dokud se mrskala jen vepředu. Jenže, jak jsem se ji skrz děravou kapsu snažila nahmátnout a poposedala přitom na sedadle, dostala se najednou dolů a pak až dozadu, a tam už to tak příjemné nebylo. Dostala jsem strach... že bych ji mohla rozsednout. A pak mi začaly vadit taky mokré kalhoty.


 

"Tak to vyhoď a pojď už!"

"To přece nemůžu," málem jsem se rozbrečela.

Chvíli jsem bloumala po autobusovém nádraží. Pak jsem nastoupila na zpáteční linku. Řidič si všiml mých mokrých kalhot a ani se na nic neptal. Stoupla jsem si zády po směru a přes vlhký hadr rukama rybku celou cestu hřála. Doma jsem ji dala ještě na chvíli do kýble. To abych viděla, jestli nechcípne. Jestli to moje ulejvání má nějaký smysl, protože kdybych ji rovnou pustila do studánky, tohle už bych se možná nikdy nedozvěděla.


 

Máma přišla odpoledne první, a když zjistila, že jsem nebyla ve škole, hned na mě spustila. Táta se vrátil až za tmy. Nechal si všechno znovu vyprávět a pak poručil: "Do sklepa! A žákovskou s sebou." Dostala jsem hrozný strach, ale hlavně jsem vůbec nechápala, co chce dělat s žákovskou knížkou. Doma se přece poznámky nepíšou. Vzal klacek na čištění odtoku, otevřel studánku a chvíli jím šťoural do všech koutů. Pak nalistoval stránku pro omluvenky a tiskacími písmeny - jiná totiž neuměl - připsal: ZACHRAŇOVALA RYBIČKU. ŽIJE.

Druhý den jsem dostala z vlastivědy jedničku.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

16.11.2011 11:47:26Lakrov
redaktor prózy
Pro aleš-novák:
Děkuji za návštěvu a za ocenění tatínkova řešení :-)
15.11.2011 20:09:34aleš-novák
krásná miniaturka. Tatínek zaslouží pochvalu, jak to vyřešil!!!

Jsem rád, že tu vidím Ráška, ona taky píše takové skoro až anekdotické kousky.
14.11.2011 10:53:20Rášek
:o) z gramatiky mě nic nezarazilo, takže za jedna. Nicméně, abych tě vyvedla z případného omylu, já nejsem češtinář ani korektor - jen čtenář :o)
Měj se krásně a přeji hodně zachráněných rybiček...
14.11.2011 10:24:50Lakrov
redaktor prózy
Tak snad teď; bude jednička? :-))
11.11.2011 11:55:52Lakrov
redaktor prózy
Pro Rášek:
Jedna čárka před a byla navíc, v dalším souvětí čárka naopak chyběla. Chyby vznikly zřejmě při "konverzi" textu z mužského rodu (v němž byl zveřejněn jinde) do rodu ženského.
Víc chyb na obrazovce nevidím; uvidím, co uvidím na papíře. Děkuji za upozornění :-)
11.11.2011 10:32:06Rášek
Řečnická otázka? :o)
Podle mě záleží na tom, jaké máš s textem plány. Pokud žádné, tak se tím nejspíš nemusíš zdržovat. Ty chyby jsou povětšinou mimo rozlišovací schopnosti (většiny?) čtenářů. Další věc; je to psáno čtivě, takže se člověk nechá "polapit" dějem a nevidí je.
Na druhou stranu - není to dlouhé a mnoho času to nezabere...
11.11.2011 09:03:13Lakrov
redaktor prózy
Pro Rášek:
Děkuji za návštěvu, ocenění a (na zdejší poměry) obsáhlý komentář. Když se dívám na datum, je to možná jedna z povídek zveřejněná ještě před "vynálezem papíru" :-) Od té doby, co si všechno tisknu a opravuji tužkou, mi tolik chyb neunikne. Někdy to dělám i se staršímiu texty, uznám-li, že za něco stojí. Měl by i tenhle?
10.11.2011 22:51:59Rášek
Nádherný, milý příběh, takové pohlazení... Holčička určitě (už) ví, jaké má (měla) štěstí.
Obdivuhodná reakce pana učitele; tatínka také, samozřejmě, ale tam to bude běžnější. Tedy, přesněji, tu jsem čekala a "znám" :o).
Smekám před chytrou reakcí dítěte, dát rybku nejdřív do kýble!

Jako obvykle příjemný, čtivý sloh.
Asi to tak moc u starých textů neřešíš, ale je tam pár nepatrných chybek, které zajisté při dalším čtení odhalíš...
22.01.2009 18:12:26nevím,neznám
rádo se stalo
22.01.2009 16:15:13Lakrov
redaktor prózy
Pro nevím,neznám:
Děkuji za zastávku v cestě za poznáním :-)

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.