Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+6 neviditelných
Egoismus
datum / id08.05.2001 / 24377Vytisknout |
autorDanny
kategoriePovídky
sbírkaDíky (B/b)ohu idealistou,
zobrazeno5064x
počet tipů8
v oblíbených0x
zařazeno do klubůFantasy a sci-fi, Fantasy a sci-fi,
Prolog
Egoismus
Jdu ulicí, spěchám a nejsem v nějak moc dobré náladě. Včera jsem se bavil s Lenkou na téma našeho vztahu a výsledkem bylo, že to nemůže fungovat. Není prostě schopna vidět některé věci z toho pohledu jako já.

Ňákej debil mě vytrhl z přemýšlení a nabízel mi jakési propagační papíry. Ach jo, vzpomněl jsem si na masy jdoucí za Microsoftem jako ovečky. Jak vůbec myslí takový průměrný člověk? Nebo třeba jak myslí ženy: v tom jejich mozku se snad musí odehrávat úplně jiné procesy - jiný operační systém.

Vtom mě to napadlo - jak můžu vědět, že tam nějaké myšlení vůbec je - jediný člověk, o kterém opravdu vím, že se mu v hlavě něco odehrává, jsem já sám. Co se mně týče, mohou se ostatní vždycky ''vypnout'' když odejdu a ''zapnout'' když zase přijdu a nikdo nic nepozná. Ve spoustě sci-fi jsou podobné myšlenky, ale já jsem toho odpoledne, když jsem procházel hlučnou ulicí v mém rodném městě, se spoustou lidí a přece sám, zašel ještě dál:

Já existuji. O tom není pochyb. Kdybych neexistoval, nemohl bych si o sobě myslet že existuji: cogito ergo sum. Ale zbylí lidé? Jejich sum může být pouze mojí iluzí, iluzí kterou unikám od věčného Prázdna Všehomíra a jejich cogito může být odrazem mého cogito, spodní proudy mé osobnosti promítané na plátno Nicoty.

Vzešel jsem z Nicoty, z Prázdna, pak tu byli rodiče apod. Tvrdí, že jsem se narodil v porodnici, ale to si však nepamatuju. Co když jsem si je vyvolal, vyvolal svět do Bytí abych nebyl tak sám? Abych si obohatil věčnou strnulou existenci ve vzduchoprázdnu Možností? A vymazal si paměť na stvoření, abych, sám sebou oslaben, mohl načerpat inspiraci z dočasně vytvořené školy pro Tvůrce. Nápisy ''poznej sebe'', ''poznej Boha'', sci-fi, filosofie - všude jsem roztrousil náznaky, které na mně volají a nutí mně, až bude čas, si vše uvědomit.

Teď by to mělo přijít. Věřím tomu, co jsem právě vymyslel, věřím tomu a dívám se na svět. Přichází znovu ten chlapík s těma papírama, ale dává mi něco jiného - mé vlastní Slovo z doby Před, poslední kamínek do mozaiky mého larválního vývoje.

Pozvedám oči a vznáším se k obloze. Lusknu prstem a zasraná Země mizí, rozplývá se v Nicotu, kterou vždy byla. Letím prázdnem jako ohnivý duch a pod Mýma rukama vznikají nové, lepší světy.
Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

13.05.2018 20:59:00Danny
Diana: ten název - asi jistá sebestřednost hlavního hrdiny? pokud si tedy pamatuju správně, dílo je z roku 2001
13.05.2018 20:56:15Diana

Poměrně přesný popis toho, co proděláváme dříve či později všichni. Myslím, že jeden každý jsme originál včetně operačního systému.  Ale proč jsi tomu dal název Egoista? ***

10.05.2012 18:36:18Nico_Ais
Zajímavé dílo ten Egoismus je tam velice silný,ovšem myslím si že tvoje otázka je zbytečná jelikož tyhle teorie byli kdysi dávno už smeteny ze stolu je to škoda,ale je to tak-jak si můžeš být jistý? snadno,existenci,reálnou existenci lidí okolo tebe můžeš potvrdit už jen tím že se nechovají podle tvých představ a mají vlastní inteligentní JÁ,i kdybys měl sebelepší procesor nezvládl by to a seškvařili by se drátky :) a hlavně nedokážeme si to představit na subatomární úrovni což nemůže znamenat nic jiného než,že to sice iluze být může ovšem ty též ve velkém systému :) dávám tip
04.05.2005 00:00:00Marty73
tohle je už trochu méně vydařená verze té předchozí povídky
08.06.2004 00:00:00johanne
no nevím, moc mě to nechytlo
(spíš úvaha než povídka)
03.08.2001 00:00:00StvN
Myslíš, že tu je všechno jen kvůli tobě, že když usneš všechno zmizí? Do jistý míry můžeš mít pravdu, vždyť i ten blbej foton může bejt úplně všude dokud se na něj nepodíváš, nebo jak je to. Ty to zkrátka nevíš, ale vzpomeň si na to až tě v noci zbudí telefon, že máš přijet do nemocnice, pak se ptej kdo je tu pro koho, kdo je bůh a kdo jsi ty?

13.06.2001 00:00:00Marwin
A já tak bádal! No jó jinej nekompaktibilní operační systém! Za to je jasnej TIP
17.05.2001 00:00:00Deltex
Zdna: Hih!
17.05.2001 00:00:00Pavlína
*** že by měl MM pravdu o "plácání se" - však víš v čem...:)))
Jinak tip
15.05.2001 00:00:00zdna
precetl jsem si tvojí "skrytou" reklamu a potom i povídku. je dost dobrá, i kdyz nápadem jsi mne neoslnil :) je tam jista paralela s tou mojí, ale nemyslím, ze to má cenu víc rozebírat.
zaujaly mě i tvoje ostatní díl(k)a. nechybí ti dobré nápady, píses inteligentne, epicky, filosofujes - paráda. jenom ten "vedecký styl" mi trochu nesedí, ale to je muj problém :)
jen tak dál, danny. *

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.