Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+13 neviditelných
Asi jaro-medvědí odyssea
datum / id16.05.2007 / 245329Vytisknout |
autorKandelabr
kategoriePovídky
upřesnění kategoriemedojedí
zobrazeno4084x
počet tipů12
v oblíbených1x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog
pohádka pro radost
Asi jaro-medvědí odyssea

Skoro se zdálo, že už se to nikdy nepřihodí, ale podařilo se. Černý zamračený oblak se neochotně rozestoupil a z něj váhavě zamžoural na uondanou zimní krajinu sluneční paprsek. Rozhlídnul se napravo, nalevo a pak, jako když úzkostlivý plavec zkouší palcem teplotu vody se váhavě spustil dolů. Dopadl na zem skoro se žuchnutím, dost ho ubylo, když se odrazil od kalné studené hladiny zimní louže, která už dávno zapomněla jaké to je být ledem a ve které se jen líně převalovalo bezbarvé mazlavé bahno, zablýsknul se skrz pobrekávající rampouch a zastavil se na čemsi teplém, měkkém a hluboce oddechujícím.

Medvěd otevřel jedno oko a byla to opravdu nemalá námaha, zdálo se, že víčko váží víc než medvěd sám, a to dobře najedený a na tříkolce. Víčko zavrzalo jako víko stoleté truhly a oko pod ním bylo ještě plné snů, ale pak se, sice pomalu ale přece jen jistě koulelo k malému zlatému kolečku, které si jen tak leželo na pruhovaném medvědím břichu a nestydatě hřálo, a až se dokoulelo tak se zaostřilo.

Uběhla dlouhá doba a medvědímu oku se zdálo, že vidí něco neobvyklého a že by o tom hlava možná měla vědět také. Jenže tam se ještě spalo. Obraz žlutého kolečka dorazil do hlavy, slušně zaklepal a když nikdo neodpovídal, vychovaně si sedl v čekárně a čekal, párkrát si důrazně odkašlal, haló, jsem tady, a pak ho konečně pustili dovnitř.

 

„Slunce.“ pomyslel si medvěd.

 

A o notnou chvíli později:

 

„Asi jaro.“ Pomyslel si medvěd.

 

Zavřel oko a začal se protahovat.

Protáhl se o malinký kousek a cítil jak se mu napínají svaly, které celou zimu zahálely.

Protáhl se o kousíček víc a cítil jak přes zimu zhubnul a jak mu kabátek pruhovaného pyžama plandá jako kůže na šarpejovi.

Protáhl se ještě o kousek a už byl skoro napůl z pelechu venku, natahoval se a natahoval až byl dlouhý nejdřív jako velký medvěd, potom jako autobus, potom jako autobus s kloubem a potom jako autobus s kloubem a vlečkou, ale ty nejezdí, tak byl raději velký jako velryba, ale pořád se ještě protahoval, protože protáhnout se po zimním spánku je zdravé a tak se tedy protahoval a už byl dlouhý jako makarón, tedy chci říci maratón, dloužil se, delšil,vytahoval, popotahoval až téměř přetahoval, chybělo jen málo a drcnul hlavou do pohoršeně se tvářícího Měsíce,zadek čouhající z plandavého pyžama na Zemi, nohy na cestě mezi Venuší a Merkurem a tlapy šátraly kdesi u Jupitera.

A najednou to vypadalo, že medvěd se už protáhl dost a začal se zatahovat nebo spíše odtahovat, ač nebyl odtažitý, možná tedy smršťovat, ač byl mrštný jen tolik, jak už tak po zimním spánku býváme, zkrátil se opět do původní velikosti středně velkého medvěda, i když možná byl o chloupek povyrostl, zívnul a otevřel oči.

„No jo, je jaro.“ Pomyslel si medvěd a šel si dát něco na zub, aby mu to pruhované pyžamo tak ostudně neplandalo, až se vydá někam do světa.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

03.06.2008 13:25:49Evangelista
medvěd je dobrý
14.03.2008 04:39:20Usmáty_autor
začiatok bol straaaaaaašne zložitý, ale ostatok bol super :)
* a klub
dfw_black_bear.jpg
24.01.2008 00:43:11DaNdÝ
Noojo parádní. S tou závěrečnou protahovací představou jsem se protahoval týž. Nevím jak to dokážeš takhle vsugerovat představu. Chm musim na to přijít.
16.08.2007 10:18:18Kandelabr
alina: dlouho jsem te tu nevidel, jakymi koncinami se teda toulas?
09.08.2007 01:24:28alina
jeeeeeeeeeeeee ............ to je náááááádheraaaaaa ..... Beru si tuhle pohádku na dobrou noc dneska pod polštář a pošeptám jí svému medvědovi do ucha, jo? Smím, Kande?
Tvoje písmenka mi občas chyběj i když už se toulávám jinými končinami :)
01.06.2007 20:27:10Kytiii
to je paráda... moc hezká hra :o) tiip
16.05.2007 18:40:09fungus2
Zdařilý textík.
16.05.2007 15:26:49Witch
jsou tam některý místa, který krásně hřejou... *
16.05.2007 13:52:51Narvah
pravda, trochu jak čapek. ale chybí ti tam spousta čárek. to třetí souvětí je tak natáhlé, až je hůře srozumitelné. někdy by bylo lepší rozsekat souvětí na věty, ke konci, u popisu mědvěda, to sedí.
milé..
16.05.2007 10:47:26vrgulnik
Nádherná pohádka. V mnoha ohledech mi tvůj styl připomíná pohádky Karla Čapka.

Drobnosti typu čárky mezi větami a 2x "pomyslel si medvěd" vůbec neřeším.

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.