Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Je lepší tučňáček nebo okýnko?
datum / id12.05.2001 / 24690Vytisknout |
autorDanny
kategorieFejetony
sbírka/net/pismak/pocitace/dila,
zobrazeno9304x
počet tipů3
v oblíbených0x
zařazeno do klubůLidé od počítačů,
Prolog
Jsem jedním z vyznavačů hnutí Open Source, takže bych vám rád představil své názory formou fejetonu.
Je lepší tučňáček nebo okýnko?
Určitě jste si už všimli, jak spousta lidí z oboru informačních technologií i mimo něj nadává na Windows. O jiných možnostech než je tento systém se toho veřejně příliš neví, takže bych vám o tom rád něco řekl.

Ti kdo mě trochu znají, jistě už vidí kam mířím: budu mluvit o Linuxu, ale nejen o něm. Dotknu se i hnutí Open Source a podobných souvisejících věcí.

Půjdu rovnou k věci: Proč jiné možnosti? Co mi na Woknech vadí? Především je to neprůhlednost a proprietálnost technologií M$. Protože jste literáti, vymyslel jsem pro vás tohle přirovnání: určitě znáte Kafkův Proces. Zákony jsou tajné, nejsou známy a přece se jimi K. musí řídit a sloužit Systému - z tohoto pohledu je proces v Kafkově díle analogický Window$ a soudní proces v nějaké nezkorumpované demokratické zemi (ne ČR!) analogický lepším systémům: zákony jsou známy, volně k dispozici, kdokoliv si je může přečíst, vidět do mechanismů jak probíhají, naproti tomu u Kafky a u MS jsou systémy utajené, nedokumentované, obskurní, schválně přizpůsobené potřebám tvůrce a nikoli uživatelů.....

Prostě v Linuxu člověk do všeho vidí: pokud nějaký program třeba padá, může jej "stopovat" a zjistit kde přesně "žbuchnul", pokud chce cokoli nastavit je to v dokumentovaném tvaru, takže ví kde má co změnit (v registrační databázi Window$ jsou naproti tomu data uložena často neprůhledně a tajuplně). Také od mnoha programů v Linuxu jsou k dispozici tzv. zdrojové kódy tj. program samotný v čitelném tvaru, čímž je dána možnost:
  • program měnit
  • dívat se do něj "dovnitř" jak funguje

zatímco ve Windows jsou programy nejčastěji distribuovány pouze v tzv. přeloženém, binárním tvaru: je možné program spustit a používat, ale jen velmi, velmi omezeně a netriviálně (skoro vůbec) měnit a koukat se na jeho funkce - a tyto změny a pohledy na program bývají také většinou v distribuční smlouvě programu výslovně zakázány. To však více než s architekturou systému souvisí s filosofií a obchodním modelem, o tom se ještě zmíním.

Neprůhlednost je hlavně vidět na odporných souborových formátech MS Word a MS Excel: jinde než na Woknech je člověk prohlídne jen částečně, nejsou dokumentované a modifikovatelné mimo Office a podobné balíky (kontrast: např. HTML je možno upravovat v libovolném texovém editoru a jeho struktura je dokumentovaná), můžou se v nich skrývat viry díky neopatrně udělanému makrojazyku (který se ještě ke všemu může automagicky spouštět, no hrůza...). Přitom si v těchto šílených a obskurních formátech vyměnuje data většina lidí - díky marketingu M$...

Také nestabilita Windows je příslovečná. Lidé, kteří píšou pouze dopisy ve Wordu to neznají, ale jakmile člověk otevře několik oken a zkouší dělat méně triviální akce, zvyšuje se šance pádu systému. Nestabilita souvisí s modelem tvorby systému: Windows centralizovaně vyvíjí jedna jediná firma a jednou za delší čas vydá opravný balík nebo novou verzi. Linux vyvíjí programátoři-dobrovolníci z celého světa a pokud jeden z lidí kolem Linuxu narazí na chybu (nemusí umět programovat, stačí aby byl schopen chybu přesně popsat a zahlásit), někdo (třeba on sám) se může okamžitě pokusit chybu opravit. Toto "paralelní", "celosvětové" testování a opravování programů je typickým znakem právě OpenSource modelu.

Kdykoliv jsem narazil v chování Windows na jakýkoli méně triviální problém a zeptal jsem se na příslušném diskusním fóru, lidé mi nejčastěji radili reinstalaci systému, že se stejně nic jiného nedá dělat. Naproti tomu "linuxáci" v analogické situaci odpověděli něco jako "to je problém kvůli tomu a tomu, udělej tohle a tohle a ozvi se, jestli to pomohlo" - a většinou to opravdu pomohlo. Případně ještě mohou odpovědět, že řešení problému závisí na dalších detailech, abych to popsal přesněji, může se rozvinout zajímavá debata.

Diskusní fórum o Linuxu - viz tento odkaz.

Celé hnutí Open Source je hlavně založeno na svobodě: "free software" znamená spíše "svobodný software" než "software zadarmo". Programy jsou distribuovány bez zbytečných omezení, copyrightů a podobně a dokonce ve zdrojovém, tj. modifikovatelném a "prohlížitelném" tvaru. Nikomu se nezakazuje program změnit, pouze je tu podmínka že změněný program musí být rovněž "free" a že nemůžete o tomto díle lhát ve smyslu že je to pouze vaše práce - více viz hnutí GNU a jeho General Public Licence.

Pro konkrétní popis Linuxových programů, ovládání apod. vás odkážu na svůj starší článek a budu pokračovat příště.

Why Use Windows Since There Is A Door?

tucnak.gif
Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

28.10.2005 00:00:00kgirl
Got poisoned by data, man!
29.08.2002 00:00:00Eremita
Ale nekdy je to fakt tezky... Ale co se da delat, miluju tucnaky.
19.06.2001 00:00:00papouch
admin
víte ... já jsem původně dřevorubec a teď jezdím s traktorem, já tomu nerozumím ...
ale ten řízek bych bral.. :-))
18.05.2001 00:00:00Javert
To že je fejeton?! No dovol...
18.05.2001 00:00:00Davidek
Wopi: Neni pravda, ze se nevenuji prostredyk na jiny zpusob pohonu ( elektro pohon, vodik, akumulatory - tyto pohony jsou jiz v provozu ) Jenze diky moci kartelu jen velice, velice omezene.. To stejne je M$hit... Holt prachy sou moc.. a s miliardama US, se toho nadela mraky....

Linux je cool, pruhlednej, clovek mu muze udelat ( temer co chce, a nespadne. ) .. u windowzu ti zmizi jeden soubor a uz musis preinstalit... pokud mas u linxu jadro.. tak bezi i dyz Ti hodi 5 stranek chybovejch hlasek.. etc.etc.. A co takovy X-windows.. pro klikare.. Pravda, neni pod ne tolik aplikaci...
Mno jo, praxy delaj jen a jen dalsi prachy....
Diky vsem pravovernym linuzakum..

18.05.2001 00:00:00Wopi
Davidek - právě, že jsou jen takové drobné prdy, nic, na co by se dalo masově přejít (ten pohon). Stejně tak M$hit.
18.05.2001 00:00:00Wopi
Papouch:
Je lepší tučňáček nebo okýnko? ŘÍZEK, že jo????
17.05.2001 00:00:00Pavlína
hmm...:)))
O.K.
14.05.2001 00:00:00Deltex
Hih, plně souhlasím s Dannym... nebudu se vyjadřovat k problémům obou systémů - každý má svoje mouchy - to jako administrátor sítě linuxové, ale i windowsové a novellovské vím dokonale. Jedno vím jistě - linux vychází z těchto alternativ nejlíp jako síťová možnost, ale vzhledem k vžité myšlence, že nic jiného než prokleté windowsy není, je to ohledně širé veřejnosti...na...! No nic... Jo, nehodlám se vyjadřovat ani k bezpečnosti obou systémů - to by byla jiná kapitola! Mějte se nádherně! DeX
13.05.2001 00:00:00KID
Hmm, taxem přishell nějak pozdě... Všechno už je tu napsaný, kua.

Snad jen: WOOOKKNNNAAAA SSOOOOUUUU SSSHHHHHIIITTTTTT, ale W2K mi za 2 měsíce, co je mam, eště neklekly.... :))

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.