Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+13 neviditelných
Vlak
datum / id23.05.2001 / 25408Vytisknout |
autorKandelabr
kategoriePovídky
zobrazeno5272x
počet tipů8
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog
tak nevím jestli se mi podařilo úplně zachytiti to co jsem měl na mysli...
Vlak

Vlak pomalu kodrncal a kolébal cestující k příjemnému polospánku. Za okny se promítal svět, který ovšem nechával většinu pasažerů naprosto lhostejnými. Bylo příjemné pozdně letní dopoledne a čas plynul zvláštním , jemně vláčným tempem. Lokomotiva rozčesávala jinak klidné moře kukuřice, kterou někdo, snad z nedostatku času či chuti dosud nesklidil.Šedavý dým se valil z komína a vytvářel tak mrak, který obaloval vlak jako plášť.

Náhle se ozvalo prudké skřípění brzd, vlak okamžitě zpomalil a po chvíli se úplně zastavil. Sklíčko brýlí bylo rozbito napadrť o zeď. Jablka se vysypala z košíku a otloukla se o zem. Nápoje se vylily na podlahu.

Lidé se pomalu vzpamatovávali a navraceli s

e na svá místa. Někdo vstal ze země. Jiný s uzarděním a omluvami oprašoval oblek spolucestujícího, kterého přimáčkl. Některým ze země pomohli. Některým už pomoci nešlo.

Ranění byli ošetřeni. Mrtví bylivyrovnáni vedle sebe v posledním vagonu vlaku, a přes hlavy jim byly přehozeny části oděvů.

Když utichl ruch kolem mrtvých, všichni lidé opět zaujali svá místa.

Čekali.

Vlak stál na místě, kukuřičné pole se mírně vlnilo ve větru a slunce pomalu zapadalo.

Lidé povečeřeli a pomalu se ukládali k spánku.

Rán

o zastihlo cestující v dobré náladě, neboť objevili dostatečnou zásobu jídla v jednom z mnoha objemných zavazadel, ke kterým se nikdo nehlásil. Patrně si je má vyzvednout někdo v cílové stanici.S vodou to však bylo horší. Přestože lidé doufali, že se vlak dá co nevidět opět do chodu, bylo třeba počítat s tím, že zde zůstanou třeba i několik dní. Ve vlaku sice ještě nějaká voda byla, ale stačila tak na jeden až dva dny. Proto nezbylo než doufat v déšť. Lidé rozebrali několik vlakových sedaček , a s pomocí takto získaných ocelových tyčí, igelitů a sedačkových potahů vytvořili jakýsi rezervoar, ve kterém se bude shromažďovat dešťová voda.

Třetího dne kukuřičné pole zkropil déšť. Kukuřičné klasy se skláněly pod dopadajícími kapkami. Mezitím v posledním vagonu soupravy přibývalo pasážerů. Mnozí ranění svůj boj prohráli. Avšak lidé nezoufali, pokorně seděli na svých sedadlech, konverzovali, pročítali noviny, jedli, spali. Žili. Umírali.

Po padesáti sedmi dnech od kolize začalo opět docházet jídlo. Lidé občas zkoušeli lovit ptactvo, které otevřenými okny vlétalo do vlaku, ovšem s rozporuplnými výsledky.

Podzim již úplně převzal svou vládu, bylo sychravo. Bez ustání déšť. Kukřičné klasy byly hnědé, uhnilé.

Osmdesátého devátého dne došlo jídlo úplně.

Devadesátého

čtvrtého dne byl jako neetický zavržen návrh, aby se lidé pokusili sníst ostatky svých spolucestujících, které se ukládaly v posledním vagonu.

Sto dvanáctého dne byl učiněn první pokus s komzumací lidského masa.

Nastoupila zima. Vítr foukal sníh do oken vl

aku. Lidé se třásli zimou. Vlak byl zcela utopen v závěji.

Sto devadesátého osmého dne začal sníh pozvolna opadávat. Vykoukly první jarní květy.

Dvoustého třetího dne přenesl poslední žijící člověk mrtvolu svého spolucestujícího do posledního vagonu vl

aku.

Dvoustého čtvrtého dne ulehl poslední žíjící cestující do posledního vagonu na zem, zavřel oči a čekal.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

12.05.2015 04:48:5557188418432178751875

Už tehdy jsi uměl.

24.01.2013 20:40:47Kroky ve sněhu

Šla jsem zvrchu, tak nevím, proč jsem v pravěku :D Ale pokud je to tak, tak chápu :)

23.01.2013 09:46:39Kandelabr

díky za kritiky, ale to ses vydala docela do pravěku, doporučuji ti spíš ty mé pozdější věci, tyhle tady visí už jen jaksi z nostalgie.

23.01.2013 09:35:26Kroky ve sněhu

Áh, po přečtení jedné knihy o tvůrčím psaní jasně vidím, jak to spisovatel myslel, že množství nicneříkajících přídavných jmen a příslovcí je fakt na škodu :).

07.05.2004 00:00:00Zvěruška
Promiň, tohle se ti moc nepovedlo, vím, že umíš 100x víc a líp a myslím, že podobnou pointu už měl jeden film, ale tam se jednalo o letecké neštěstí a taky jedli ostatky svých spolucestujících... I mistr tesař se jednou utne
03.06.2003 00:00:00ECHO
Mi to připomíná ten vtip, jak jedou lidi vlakem do komunismu. Najednou dojde uhlí, nikdo neví, co počít, tak vyvolají ducha Lenina a ptají se ho, co mají dělat, a on jim řekne: "Postavte si vedle vlaku milíř a uhlí si vyrobte z kmenů stromů." A tak se i stane a vlak pokračuje ke komunismu, i když pomaleji. Najednou skončí koleje. Co dělat? Nakonec vyvolají ducha Engelse a ten jim poradí: trhejte koleje za vlakem a stavcte je před něj. A tak se i stane a lidi jedou dál, i když ještě pomaleji. A pak dojde jídlo. Nevědí, co dělat, tak vyvolají ducha Marxe a ptají se: "Co máme dělat teď?" A on říká: "Teď už nemusíte dělat nic. Už jste v komunismu."

Ale líbilo se mi to. Ta nepochopitelnost (viz Helga) je právě dobrá, jen houšť. Klidně by to sneslo i rozvést na pár stránek :-)
13.01.2003 00:00:00Helga
Nesedí mi prostředí vlaku. Jeli-li vlakem, musí jet další. A je-li pole, musí být civilizace a odešli by. Ta nehoda opravdu nevypadá tak drasticky, aby z toho byli mrtví. Ale jinak jsou ti lidé popsaní dobře. Není to jen apatie. Je to prostě masa lidí...
12.01.2003 00:00:00suva
apatie... ale ono to tak v životě je...
16.12.2002 00:00:00Cirilla
jo, ráno je zastihlo v dobré náladě - ta věta mě taky pěkně zpražila...
apatické to je až moc. Síla. Každopádně si říkám, že je nikdo neobjevil, dyk po nich museli pátrat, nebo ne? A taky že neodešli sami někam pryč? A jíst ty mrtvý? Dyk museli bejt už solidně rozložený.
Ale jinak dobrý dílo, dobrý.
13.12.2001 00:00:00MM
*
hmm...
ty poslední dvě kritiky to vystihly docela dobře...
bingo.

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.