Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+23 neviditelných
V KRÁLOVSTVÍ HAZMBURSKÉM
datum / id25.08.2007 / 256299Vytisknout |
autorvesuvanka
kategorieOstatní nezařaditelné
upřesnění kategorieo přírodě
zobrazeno4291x
počet tipů22
v oblíbených1x
do výběru zařadilPrint,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog
Jsem jenom člověk
nic víc než kámen
na němž stojím
než rostlina
jež tu kvete...
V KRÁLOVSTVÍ HAZMBURSKÉM
V KRÁLOVSTVÍ HAZMBURSKÉM

Patek, 24. srpna jsme se opět vydali do našeho milovaného Středohoří.  Modrá obloha s menšími, bílými a volně rozhozenými kumuly slibovala pěkný den, který by nemusel končit bouřkou, tak jako dny minulé.

Příroda  po deštích  trochu pookřála a  tráva se zazelenala,  ale kalendářní dny, spějící pomalu, ale jistě ke konci léta,  poznamenaly krajinu, stejně tak i mimořádně horké a dny a sucho.  Letos květena překročila svůj zenit mnohem dříve než jindy, i žně si přispíšily nejméně o čtrnáct dní. Do syté letní zeleně vstupuje vstupuje okr, tu a tam žloutne listí.

Malé a opuštěné  nádražíčko v Dlažkovicích na malebné trati Lovosice-Most, kde nás zaujme obrovská, možná stopadesátiletá hrušeň s drobnými listy. I její plody, jimiž je obsypána, jsou malé. A vedle ní kdosi nedávno  zasadil borovici černou. které se tu daří velmi dobře.  Ve štěrku mezi pražci vyrůstá laskavec srstnatý (Amaranthus retroflexus) a za nedlouho koleje postupně zarostou, protože trať má být zrušena. Škoda.

Naše cesta vede od nádraží podél rozsáhlého jabloňového sadu, v němž byly staré stromy zmlazeny seříznutím koruny, takže  jejich  kmeny znovu obrostly,  Řady a řady těchto nízkých jabloní se silnými kmeny a velkými, červenajícími jablíčky, působí na pohled exoticky, jako bychom byli někde ve Francii. Z levé strany je cesta lemována  křovím, které vydává svoji malebnou úrodu -  spoustu červených šípků, převyslé okolíky bezinek i plodů svídy.  Za řadou keřů následuje  opuštěný sad  zarůstající jasany a dalšími keři.

Cesta je malebná a pro chůzi velmi příjemná - měkká.  Zarůstá truskavcem (rdesnem ptačím), plazícím se po zemi a v současné době  kvetoucím droboučkými bílými kvítky. Kvete zde modrý kakost luční, čekanka a fialový chrastavec polní. Zaujmou nás  velké žlutavé "pantoflíčky" lnice květel, Hlaváč žlutavý napovídá, že tato oblast je sušší a teplejší. Objevíme opozdilý vybledlý  vlčí mák a ojedinělý žlutý květ kozí brady, která tu hojně kvetla., o čemž svědčí   krásné velké "balonky" ochmýřených nažek, čekajících na svůj vítr.... Odkvetly již i bodláky. Četné zaschlé okoličnaté rostliny vytvářejí zajímavou červenohnědou grafiku. Občas na nás "juknou" z trávy a další bohaté vegetace  čedičové kameny - to, abychom nebyli na pochybách v jaké krajině jsme. Před námi se na východní straně vynořuje z porostu Hazmburk (418 m n.m.), který je ještě za mnoha poli a políčky, za vesnicí Chodovlice a ještě dál.... Úchvatná, krajina, kde příroda i dílo člověka tvoří harmonický celek.

Je horko, sluníčko do nás nemilosrdně praží, takže si najdeme místo ve stínu, abychom se pokochali pohledem na krajinu.  A je na co se dívat. Na severní straně  strmí vrch Košťálov (481 m n.m.)  se zříceninou hradu. Celý jižní svah tohoto nádherného  kopce  je skalnatý. Vlevo od Košťálova můžeme spatřit  část Solanské hory, Děkovku, Lhotu, Milešovský Kloc a vrchol Milešovky s observatoří. Vpravo za Košťálovem se nachází Jezerka a Ovčín, nad nímž vykukuje "špička" Lovoše. Pokračujeme-li dál na severovýchod, otevírá se nám  panoráma do dálky až k Vysokému Ostrému poblíž Ústí nad Labem a k východu pokračují  další kopce a kopečky, z nichž uvedu alespoň Varhošť, Strážiště,  Dlouhý vrch, Radobýl nad Litoměřicemi,  dominantní Sedlo, v pozadí Ronov, Vlhošť, Ralsko a dokonce i Bezděz. A nesmím zapomenout na Říp.
Viditelnost je výborná. Velmi pěkné pohledy nám nabízí obloha. Malé i velké kumuly, tu a tam potrhané, jsou uspořádány do řad s ubíhající perspektivou. Pozorujeme stíny mraků, klouzající se po kopcích - náhle jeden ztmavne, druhý zesvětlí a po chvíli se jejich tvář změní.

Nad námi  přelétne poštolka a káně. Kolem nás poletují motýli, zejména bělásci, objeví se i okáč bojínkový a modrásek. Kdesi ve stínu odpočívá zvěř... Vnímáme zde, tak jako na jiných místech ve Středohoří, zvláštní souznění s přírodou, jež
 naplňuje srdce  člověka radostí a láskou.

Sluníčko pomalu zapadá a já sedím ve vlaku už jen se svými vzpomínkami a vím jen to, že se ještě vrátím.... 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

06.11.2010 16:48:24vesuvanka
Jaruško díky moc za zájem o má díla, milé komentáře i tipy :-))) Posílám pozdrav
05.11.2010 20:06:28Jara Agnes
Krása !!! Jako bych tam byla... souhlasím s Annex... :-)

Jani, přeji Ti krásný víkend v přírodě, sluníčkové dny i náladu... :-))
A nemusíš mi odpovídat na každý komentář - stačí jen jednou... :-)) Já všude ani nepíšu a dnes jsem na něco dala jen tip (Lathyrus vernus)...
08.10.2007 22:25:39vesuvanka
palino8, Print
vítám Vás u svého díla, děkuji za milou odezvu i tip a zdravím :-)))
08.10.2007 19:56:17Print
Celá ty...*!!!
07.10.2007 23:16:47palino8
jednoduché, ale účinné... a zjavne sa sakra dobre vyznáš
22.09.2007 20:51:59vesuvanka
andromeda - Helo, mám radost, že se Ti dílo líbí, děkuji Ti za návštěvu a milá, hřejivá slova. Přeji krásný víkend a zdravím Tě :-)))
22.09.2007 07:26:02andromeda
Janičko, to bylo moc krásné a příjemné čtení, moc na mě zapůsobil poslední odstavec i prolog, nemám slov, je to působivé, poučné a je cítit, že to vše vychází ze srdce a Tvé velké lásky k přírodě.....
05.09.2007 20:46:37vesuvanka
Sluníčko sedmitečné - děkuji za milé zastavení i tip, přeji krásný večer :-)))
05.09.2007 12:24:55Sluníčko sedmitečné
Zase TIP,co jiného?:)
27.08.2007 10:47:02vesuvanka
Annex, sestricka.slunicko1, SnoopyDuck, kouzelná_květinka, Robinia -
moc jste mě potěšily milými slovy. Mám radost, že tato jedinečná a poetická krajina Vám promluvila.
Děkuji za zastavení i tipy, přeji krásný den :-)))

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.