Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+22 neviditelných
Dostává nový život
datum / id19.08.2008 / 294104Vytisknout |
autorKandelabr
kategoriePovídky
upřesnění kategorievesnická
zobrazeno3855x
počet tipů7
v oblíbených0x
zařazeno do klubůKlub Magického Reálna,
Dostává nový život

Krátké prsknutí a zasyčení a v dlani se choulil mihotavý plamínek, sirka ještě chvíli nebude pálit prsty, ještě chvíli bude oheň olizovat jenom tenké dřívko, než okusí i bříška prstů a sirka dopadne do vlhké trávy, bolestně sykne a uhasne.

A nebo také ne.

Chvíli je možné ji  podržet v dlani, to ano, nabrat trochu jejího tepla, ale pak bude lépe nechat ruku trochu poklesnout, jakoby náhodu zavadit plamínkem o pár stébel slámy vyčuhující mezi trámy, jakoby náhodou nechat plamínek přeskočit, dívat se jak šplhá po stéblech, polyká je obezřetně, jemně, něžně je hladí, ona se slastně prohýbají a černají, oheň jim dává nový život. Zatím je plamínek tak lehký a nesmělý. Ale to se brzy změní.

 

Stodola září do noci, trámy žhnou, praskají, střecha se propadá dovnitř, stavba se kácí, mizí před očima. Dostává nový život. A s ní i někteří uvnitř.

 

Pochodně ozařují černý les, přes křik a hrozby téměř není slyšet, jak vepředu, v temnotě kdosi utíká, větve se po něm natahují, kořeny se pokládají do cesty, není vidět škrábance a krev je černá jako vše okolo. Jen ten jas v očích.

 

Stín se nehýbal, dostihli ho, uštvali, ještě pár kroků a pak se uvidí, smyčka už je uvázána dávno, větev se v lese též jistě najde. Nejdřív ale psi. Ti ale běhají kolem stínu, otálejí, když už dávno měli sevřít v tlamě vyhublé lýtko, nemají se k dílu. Je konečně jedno, co způsobí ránu, i vidle práci provedou dobře, drží-li násadu odhodlaná ruka.

 

Stín se nepohnul. Hroty vidlí zazvonily o cosi tvrdého. Hněv byl pryč, lépe snad sejmout klobouk a pokleknout do spadaného jehličí. Kámen neprosí o milost ani nekrvácí.   
Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Skrýt smazané)

|< <
> >|

18.01.2010 15:05:41Adriana Bártová
najednou je na písmáku něco krátkého a čtenářům se to nezdá, myslím, že je umění jen v krátkých náznacích vyjádřit napětí, emoce, pro mě velmi dobré,T
27.08.2008 08:25:51StvN
Nic neříkám. Čekám na něco vyjímečnějšího. Tohle beru jako takové cvičení. Klasiku řekněme.
26.08.2008 14:46:03Kandelabr
Flakac: diky, potesilo :)
Stvn: to jsem rad. a co na to rikas, ze nic nerikas?
25.08.2008 18:46:57StvN
Čtu tě.
23.08.2008 08:33:28Flákač
páni, velmi příjemné počteníčko. každý odstavec řekne, co má, ani více ani méně, a konec je temný. t.
20.08.2008 21:04:35Winter
Neříkám navazovaly, říkám komunikovaly - chápu, co chceš říci, oba vlastně myslíme totéž. Ta změna optiky ale není příliš výrazná. Dtylově ve všech třech odstavcíh upřednostňuješ slovesa a poslední dva, dalo by se říci, zabítají i stejně dlouhou dobu (něříkám stejnou dobu), tudíž ten damoklův meč "rutiny" tu pro mě přeci jen trochu visí.
Ale už ti do toho nebudu kecat, protože bych úplně zamluvil všechny své kladné dojmy .)
20.08.2008 20:43:20Kandelabr
winter: já jsem ani moc nechtěl, aby na sebe ty odstavce navazovaly, příběh v nich pokračuje, ale co odstavec, to trochu jiný úhel pohledu a čtenář se v něm musí zorientovat a najít si v tom ten příběh a pospojovat si to sám. Tedy tak jsem to nějak zamýšlel, jestli to tak funguje je ovšem otázka :)
20.08.2008 20:31:41Winter
Víš, osobně mě zarazila jistá "šablonovistost" posledních třech odstavců - všechny jsou přibližně stejně dlouhé a zakládají si na dynamice (i předposlední odstavec, který by měl popisovat jakési zklidnění). Jako by mezi sebou odmítaly komunikovat - jestli víš, co se tím snařím vyjádřit. Ale je to jen můj dojem.

Ono taky nemusí být všechno dvoutónová symfonie .)
20.08.2008 20:24:39Kandelabr

Lakrov:je to taková minipovídka no. jsem rád, že se ti líbí.

Winter: jsem tušil, že když napíšu, že je to možná moc zkratkovité, někdo se toho chytí :) ale takhle se mi to líbí, všechno nemusí být rokenrol.

amputace: kdybych vynechal dva odstavce, tak by toho moc nezbylo :) ten závěr mi tam patří, bez něho by se to dle mého neuzavřelo.
20.08.2008 19:36:30amputace
Dva poslední odstavce mi přijdou zbytečné, ale to co jim předchází je krásné a velice se mi to líbí, čili tip.

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.