Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+14 neviditelných
Kumšt
datum / id22.08.2008 / 294308Vytisknout |
autorOldjerry
kategoriePovídky
upřesnění kategoriemrňavky
zobrazeno4523x
počet tipů18
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Kumšt


Když jeden zestárne nad určitou hranici, začínají se mu vybavovat lépe události a děje dávno minulé lépe, než ty, které prožil historicky nedávno, řekl jsem jednou u stolu štamgastů v dnes již neexistující hospodě U Václava mezi … no řekněme kamarády. To byl asi důvod, proč můj občasný parťák, spolupracovník ve zvyšování prochmelenosti české mužské populace, Milan, típnul vajgla a povídá : Klucí, tak jsem si vzpomněl…

Jak bych tak začal : No – ani já nejsem výjimka…
Je to skoro čtyřicet let… vracel jsem se rychlíkem z Prahy, z nějaké výstavy, kde jsme jako podnik měli svoji expozici. Kupé jsem okupoval společně s mladou, asi pětadvacetiletou ženou, přírodní blondýnkou - docela pohledné postavy i obličeje. Já byl vždy před ženami trochu nesmělý a tak - nakonec i vzhledem k tomu, že jsem byl poměrně čerstvě ženatý - jsem se ani nesnažil navázat nějaký, byť jen verbální kontakt.
Mladou paní pra-vdě-po-dob-ně zaujal časopis Neue Werbung, který jsem si prohlížel. Asi nebudete vědět, co to bylo zač – tedy : tehdy východoněmecký měsíčník pro užité umění, reklamu a propagaci, plný pro mne použitelných námětů a motivů..

Vy máte Werbung? zeptala se bez jakéhokoli úvodu. Ano, přisvědčil jsem, vás zajímá?
No, jistě
, řekla a s nádhernou samozřejmostí dodala : Já taky dělám do kumštu…
Ani jsem se nezeptal v jakém oboru, polichotilo mi to slůvko taky… já jsem si - jako obyčejný pracovník propagačního oddělení velké fabriky - celkem střízlivě vůbec nepřipouštěl pocit nějakého umělce. Umění je pro mne vyšší tvůrčí činnost...
Podal jsem jí časopis se slovy : ...tak si ho proběhněte, než dojedeme do… a označil stanici, kde jsem vystupoval.

O pár dní později jsem "svou" umělkyni viděl ve výkladní skříni prodejny obuvi, jak aranžuje galoše a kozačky do přitažlivé polohy. Uviděla mne a pokynula blahosklonně jednou rukou, zatímco druhou upravovala nějaký barevný fáč, který měl asi symbolizovat podzimní dešťové mraky…

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

20.10.2008 10:23:17Oldjerry
korektor
Kamile - Symbol (:-D) by ti měl signalizovat, že jsem se neurazil. Na to jsem už moc starý... Snad jsem toho napsal zbytečně moc, byla to první reakce a možná mírně neuvážená. Tak ještě jednou, v klídku : já jsem řekl vše, co jsem říci chtěl. Vše ostatní už bych jen opakoval. Děkuji ti, že se ke mně někdy podíváš. Připomínky akceptuji, ale asi z nich nebudu vyvozovat žádné změny ve způsobu psaní. Moje psaní je obrazem mého vidění a já chci zůstat svůj - i s těmi nedostatky. Díky, ahoj !
20.10.2008 05:59:20Kamil Sikora
Milý Oldjerry, v žádném případě nenaznačuji, že je to blábol!!! Jen jsem si dovolil podotknout, že v tak krátkém textu podle mě nelze plnohodnotně rozvinout myšlenku, toť vše. A v žádném případě jsem tě neměl v úmyslu urazit!!! Tvou tvorbu sleduji, a co se týče básní, je zcela evidentní, že patříš k těm nejlepším, kteří zde působí. Ani tvé povídky nejsou špatné, chtělo by to ale více rozvinout..... Ale jak říkáš, je to jen můj názor.
17.10.2008 14:23:27Oldjerry
korektor
kapitáne a Hesiono - díky, že jste tu byli
Kamilku - ctím tvůj názor a jistě mi dovolíš opatrně nesouhlasit. Jestli ty tam nevidíš osu, tak to holt! máme každý jinou představu o tom, jak ta osa má vypadat, co má obsahovat. Jistě - ortodoxní povídka by měla mít asi větší rozsah. To, co jsem chtěl říct a zároveň to, co ti bylo málo, se mi vešlo do těch dvaceti řádek. Pokud jsi naznačil, že je to blábol - je to tvé právo. Já se nesnažím o dokonalou povídku, ale o to, aby to těm, co to čtou, něco řeklo. A člověče - ono asi řeklo i když tobě nikoli. Pravděpodobně jako starý
povídkář máš na amatéra moc dlouhý metr... (:-D)
Jak pravím: někteří jsme velice různí...
17.10.2008 11:12:21Kamil Sikora
Jako starý povídkář jsem musel mrknout na povídku, která na Písmáku obdržela 17 tipů!!! Již před otevřením mi blesklo hlavou: "Kolem dvaceti řádků a o ničem." A vskutku, je tomu tak. Nic ti nevyčítám, není to tvoje chyba, že většina lidí jsou trotli, akorát je mi líto, když občas (velmi zřídka) vidím košatou povídku na 5 a více stran, vypracovanou, s dialogy, dějem a hlavně zápletkou a pointou, jak má usmolený jeden tip. Věřím, kolego, že se neurazíš a po kratším přemýšlení mi dáš smutně za pravdu.
12.09.2008 20:38:11Hesiona
Výborný! Já teď čtu jednu knížku o umění, a tak vím, že za umění může být považováno cokoliv. Třeba masová vražda, provede-li se v Galerii umění. :o)))
27.08.2008 20:53:14kapitan
Přesně a ze života.Já mám v hlavě také pár podobných ..setkání...
26.08.2008 00:00:35Oldjerry
korektor
StVn - to je mi líto. Já jsem fakt ! amatér a za profíka se nepovažuji. Kam by přišli profíci, kdyby kdejaký amatér psal jako oni... (:-D)
25.08.2008 18:44:25StvN
Asi jsem čekal něco víc.
25.08.2008 12:25:34Oldjerry
korektor
reka - díky
25.08.2008 12:22:27reka
redaktor prózy
příjemné. lehce napsané, dobře se četlo.

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.