Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+3 neviditelných
..pidižížalky s ručičkama
datum / id29.11.2008 / 303742Vytisknout |
autorRabb
kategorieMiniatury prozaické
upřesnění kategoriemikro story
zobrazeno2136x
počet tipů8
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
..pidižížalky s ručičkama
Poprvé si jich František všiml před týdnem, když ulehal ke spánku a pomalu propadal snu. Cítil je, jak se mu malými krumpáčky zasekávají do krku a pomalu lezou nahoru; blíže k ústům. Přes rty přehazují malé nitky a spouštějí se do mezer mezi zuby a na jazyk. Pak jakoby tepání kladiv o kořeny zubů chudák jeden ucítil a kvílení šílených sbíječek uslyšel. Na dásních mu během několika málo minut vyrostly celé kolonie malých žížalčích domečků a z úst vycházel neutuchající ryk.

Zubař povídal, že je to jen obyčejný zánět z průvanu a že to napraví pár brufenů a, jak radil, "hodně chladit, mladý pane, hodně chladit!" Ale on asi neslyšel a necítil to, co František. V ústech málo místa pro zuby i pro jazyk, pátý den už se stěží nadechl, v uších hukot. Ústní voda, zubní pasty, nic nepomáhalo. Ale pak mu kamarád pověděl, že to taky zažil a že s těma malýma zmrdama pěkně zatočil. Ostatní žeprej, ať ho neposlouchá, "dělá si z tebe prdel, vole!"

"Víš, chlape," vyprávěl Frantovi tehdy kamarád, "jim, když už se teď tak hezky u tebe v puse bydlí, nic neschází a v noci spokojeně vylétají každým výdechem ven a přes den je ty, normální smrtelník, vidíš jako malé prachové částečky. Celý den leží všude kolem tebe a nasávají energii. Pak, když jdeš spát, vlezou zase zpátky do domečků a šíří další kolonie. Hochu, je to promyšlený. Naprostá invaze."

Všichni okolo se smáli tomu, jak obrovský vtip se kamarádovi povedl, ale Franta jeho slovům věřil. Byl jedinou nadějí, jak se všech zbavit. A nyní věděl jak.

Nadechne se a zadrží dech...


 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

17.02.2009 09:30:56Květoň Zahájský
Parádní.
Jenom nerozumím větě: Ostatní žeprej, ať ho neposlouchá...
Patrně se jedná o překlep.
04.12.2008 14:50:58Enethen
Až mě za něj pálí v nose a dutině ústní =oP /*
02.12.2008 10:07:35aleš-novák
výborné :o)
patolog asi dost koukal, když mu ho přivezli...
30.11.2008 09:27:55avox
ůůůů! "prospěly" samozřejmě :-)))
30.11.2008 09:25:50avox
Tak jo... rozumíš legraci a dílku úpravy prospělěly :-) */
30.11.2008 09:21:53Rabb
avox, upravil jsem to do 3. osoby, měla jsi pravdu, mrtví nevypráví.. :-)
30.11.2008 08:55:09avox
Tomu se říká "syndrom rybářovy ženy" - pan doktor řekl chladit, tak to udělá přesně naopak... nechal sis předtím transplantovat žábry anebo je toto dílo ze záhrobí? :-))
29.11.2008 23:57:07wilson
Hm. Nakonec to je novela... :)

Pekne zpracovane, ale neodpustim si slovo nevole k tomuto konci vety: "že to napraví pár brufenů a hodně chladit, mladý pane, hodně chladit." Takovy zpusob prechodu mezi vypravovanim a citaci se mi osobne moc nelibi... Nekritizuji. Pouze cituji sebe..

Abych nebyl barbar, tak tady nekde mozna chybi uvozovani:
"Vyprávěl mi tehdy: Víš, chlape, jim.....,"
a to dosti okate..

A i kdyz je tedy v poslednich dvou odstavcich zvrat a vsem mozna dojde, ze ten vosk byla ona rada, postradam alespon uvozeni typu "jak pritel poradil..." pred zaverem nebo primo v zaveru alespon zminku typu "... peclive, jak kamarad radil...." Nejak mi tam ta vazba chybi...

Ale jinak kratke, pekne a s necekanym koncem.. ;)

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.