Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+14 neviditelných
Vegetarián
datum / id02.12.2008 / 303962Vytisknout |
autorKvětoň Zahájský
kategoriePovídky
zobrazeno6455x
počet tipů35
v oblíbených4x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Vegetarián

    Všechno, co jste kdy slyšeli o vegetariánech, nemusí být nutně pravdou.
Neobávají se, že budou pohřbeni do masového hrobu, neodsuzují sexuální praktiky sado-maso, neignorují masmedia a ani období vlády T.G.M. nenazývají dobou temna.
Vesměs jsou to lidé plaší až ostýchaví. Čtou naučné knihy, mají podivínské koníčky a při rozhovoru, v nesrozumitelně košatých souvětích, užívají zhusta cizích slov aby tak nenápadně demonstrovali svoji intelektuální převahu.

    Bylo mi souzeno, seznámit se s jedním z nich, už při nástupu do mého prvního zaměstnání. Jmenoval se Vlášek, nikdo mu však neřekl jinak než Vlašáku. Svojí tělesnou konstitucí a zbarvením pokožky odpovídal obecné představě o vzhledu mimozemšťana. Podezření ve mně vzbudil již dotazem na mé sociální, organizační a technické schopnosti a zda mám s sebou "Orákulum Víté" či co. Já bloud jsem si připravil pouze životopis. Na nějakou dobu se pak stal mým kolegou a přítelem.

    Nutno říci, že nepatřil k militantní větvi vegetariánů ale spíše k té záškodnicky nahlodávající. Jediným jeho radikálním činem bylo odmítnutí podpisu petice, za záchranu ohrožené lokality výskytu Rosnatky okrouhlolisté. O této rostlině se totiž domníval, že její
stravovací návyky jsou v rozporu s jeho přesvědčením.
I v parném létě nosil tričko s rolákem. Byv vášnivým cyklistou, vyhrnoval si vždy před cestou límec těsně k očím, aby při rychlé jízdě nepolknul zbloudilou mouchu. Blížil-li se, takto ustrojen, k bance či poště, vyvolával nežádoucí pozornost členů ochranky. Většinu přivolaných policistů však oslovoval už křestními jmény a vyměňoval si s nimi recepty na bezmasé pokrmy. Někdy v policejním doprovodu přijížděl i do práce.

    Každé ráno pečlivě prolistoval svůj salátový sendvič, v obavách z pozření omylem zapečeného švába, či plže hodujícího na nedbale opláchnutém lupení. Jablko si umyl teplou vodou a mýdlem, neboť si nebyl zcela jistý, zda kvasinky a bakterie nejsou živočišného původu. Při pohledu na moji kávu a bůčkovou roládu se trpce pousmál a začal mě nenásilnou formou vzdělávat.
Z našich rozhovorů, respektive z jeho monologů, získal jsem mnohá ponaučení pro svůj příští života běh. Například domněnka, že člověk je všežravec nebo dokonce masožravec, je pouze rozšířeným omylem. Mnohem blíž máme k býložravcům, ať jde o zuby, kyselost žaludku nebo trávicí trakt. Moji otázku, jak mohly bez úhony přežít generace Inuitů, kteří neviděli rostlinu ani ve snu, nepovažoval za hodnou odpovědi.


    Po mnoha letech, obědvaje v restauraci, zaslechnul jsem za sebou povědomý hlas. Letmý pohled vzad a musel jsem se píchnout vidličkou do stehna, abych se ujistil že nesním. Bývalý kolega Vlášek! Tlusťoučký, růžolící, rozšafně obluzoval téměř stokilovou slečnu přisprostlou historkou, vyprávěnou holými větami, jež prokládal mocnými doušky piva a obrovskými sousty třičtvrtěkilového hovězího stejku.
Znechuceně jsem odsunul svůj zelný salát s mrkví a přistoupil jsem k jejich stolu.

" Vlašáku! Ty parchante! Takový léta mi tvrdíš, jakej si vegetarián a teď ?
Žereš tady bez uzardění dobrou půlku mrtvý krávy! "

" Jéžiš nazdáár Květoň!
Magdi, to je Květoň. No to ucho...
Květoň, ser na to! Víš co je dnes za den?
Dneska je pátek.
A to my vegetariáni máme půst! "

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

20.11.2016 20:44:24Markel

to asi budeme, já už to s ní vzdala, ale ona se mnou ne, posílá mi různá videa, jak špatně se mají zvířátka, co končí u mne na talíři a neříkám, že nemá pravdu, já jsem ale tak masožravá, že výčitky svědomí mi vydrží jen pár vteřin, chjo :-((

20.11.2016 17:10:32Květoň Zahájský

No nevím nevím, asi budeme uvrženi do klatby oba.

20.11.2016 12:57:04Markel

to se mi moc líbilo a bude hodit jako argument pro dceru veganku, přepošlu jí to, nemá to chybu ***

21.02.2016 07:07:29MKbaby

Žůžovní :-)

29.03.2015 21:58:12Květoň Zahájský

Díky!  Třeba se mi povede tvůj názor na nedělní večery ještě změnit.

29.03.2015 19:07:32paklina

Nesnáším neděle večer...a tohle mi ji hooodně vylepšilo!!!!

31.10.2014 16:43:47Hromtom

Musím jen dodat, že výskyt vegetariánů, kteří si nakonec pochutnají na masíčku není zas tak vzácný.....

03.12.2013 14:38:34Květoň Zahájský

Zuley - jsem bez sebe nadšením, že mám novou čtenářku a navíc ctitelku. Co vís si ještě dospělý, očkovaný běloch, žijící nad hranicí chudoby, může přát?

03.12.2013 09:50:13Zuleyka

Velice úchilno-úsměvné....mám pocit jako bych to četlo už po druhé :-D

Květoň tys byl vždcky třída, ve třídě i mimo třídu :-)

Možná, že tě znám? A možná je to shoda jmen, inu svět je malý :-)

Moc mě bavilo s jakou láskou a energií tvoříš !!!!

Děkuji ti, tvoje tajné ctitelátko - Z.uleyK.átko

10.08.2012 18:01:04Alterněco II
Jsem veg(etari)anka .. A taky mám po ránu dobrou náladu... A dokonce nemám nic proti Masarykovi a sado-maso...

No, dobré :)*

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.