Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+11 neviditelných
Černé květy
datum / id16.12.2008 / 305337Vytisknout |
autorKandelabr
kategoriePovídky
zobrazeno4852x
počet tipů14
v oblíbených1x
do výběru zařadilWinter, pozorovatel, Augustin_Šípek,
zařazeno do klubůKlub Magického Reálna,
Černé květy

Hladina se opět zavřela a bylo to, jako by zde nikdy žádná loď nebyla, možná to byl jen přelud, únava a horečka vykreslila v mysli vyduté plachty, lámající se stěžně a podpalubí plnící se ledovou vodou a nechala to vše zmizet, ať už dolů do mořské hlubiny nebo za okraj víček, na později, až zase sny získají nadvládu.

 

Loď tu nebyla, ale bylo zde stále moře, šedivé a studené. A na jeho neklidné hladině se začalo cosi objevovat. Moře rozkvétalo. Postupně, jeden, druhý, třetí, jako rašící pupeny, objevovaly se na hladině černé klobouky, kapky vody se na nich třpytily v měsíčním světle, byly jich už stovky, klidně se nechaly unášet, kolébat, konejšit.

 

Moře se uklidňovalo, na hladinu vyplul i závoj průsvitných medúz, noví obyvatelé je jistě zaujali, daly se s nimi tedy do podivného tance, nejisto, zda je chtěly pozřít nebo se s nimi spářit, jejich bledá těla svítila, chapadla se tiskla k neznámému materiálu, setkání to bylo zvláštní, přesto nikoliv nepřirozené, moře je spojovalo.

 

+++

 

Hůlka nechávala v písku otisk, malý vpich, krok co krok, pán se o ni příliš neopíral, spíš s ní udával tempo, adaggio, nebylo kam spěchat a ráno bylo příjemné, po noci beze spánku bylo vše v jakési mlze, možná to byla skutečná mlha, ale mysli se to zkoumat nechtělo, bloumala někde kolem a pán ji nechával, stačilo jít rovně a dávat pozor, aby mu vlna neolízla boty, moře po něm sahalo, ale jen tak zkusmo, z rozmaru.

 

Na uhlazeném bělavém písku ležel vedle zkroucených chaluh, vroubkovaných mušli a drobných lesklých kamínků černý cylindr. Pán do něj opatrně strčil holí, jako by se bál, že se z něj vykutálí hlava.

Cylindr byl prázdný.

Pán se pro něj pomalinku sehnul. Klobouk byl těžký, nasáklý vodou, slunce jej ještě nestačilo vysušit. Trochu jej oklepal a očistil, hnědé kalhoty měl teď poseté drobnými kapičkami vody a pískem.

Potom si klobouk odnesl domů.

Nosil jej pak často, i když mu moc neslušel.

A nikdy nezjistil, že v měsíčním světle klobouk mírně bledavě svítí.
Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

25.02.2011 21:27:35Jordi
Jako laik tohoto stylu, musím říci, že já osobně na pocity dám, takže část vytvářející atmosféru na mě zapůsobí určitě lépe, než kdyby to bylo napsáno stroze bez emocí. To už by mě nepřišlo jako povídka, ale jako výpis faktů a to už by sem potom asi nepatřilo.
23.12.2008 01:38:39Augustin_Šípek
fajn čtení
19.12.2008 03:09:43domin.go
Oddechovka, proč ne?
17.12.2008 21:40:54Narvah
jako místo některých čárek, hehe
17.12.2008 21:37:29Narvah
čtvtej odstavec chce místo čárek tečky. jinak je to dobrá povídka.
17.12.2008 17:12:17Flákač
tohle je paráda, ovšem nenasytí to, tak kdyby bylo 200 až 300 stran, hm? t.
17.12.2008 13:59:01Wiski
Z první části jsem trochu nesvůj, druhá se mi zamlouvala o poznání víc. Vcelku je to ale relativně veliká věc na malém prostoru, což se nedaří každý den. Pořád mám ale k takovýmto kusům výhrady, postrádám v nich myšlenku, ne, to snad ani ne, postrádám v nich smysl. Neříkám, že by se něco takového nemělo psát, jen tak dál, jen...Co to všechno znamená? Ať přemýšlím jak přemýšlím, výklad je prázdný...ke druhé části bych snad něco vymyslel, ale jako celek je to významově prázdné. Samozřejmě, atmosféru to má, ale tu atmosféru spíš vytváří to moře, které je pro člověka doslova magnet, které v člověku dokáže vyvolat desetitísíce obrazů...stejně jako pláže...Ano, je to magické, ano, věty samy o sobě jsou pěkné, mají náladu a sdělení, ale jako celek...Koneckonců, to je asi můj problém, potřebuju nějaké komplexnější celky.
17.12.2008 11:56:25B.brr_r
...velmi kultivované, učesané "něco" : viz povídka DanDýho : halt každý máme svůj vkus a své "koně"..
zdraví B.R.
17.12.2008 09:23:45jisuch53
Nevím,nejsem kritik.Zaplaťpánbůh(nic proti kritikům:o)))Na tomto místě je úžasná odvaha už jen to,když někdo nepíše jenom básničky.Psát se dá v podstatě dvojím způsobem.Slova obalujeme příběhem či náladou a nebo naopak.Pak jsou ti,co umějí trojobaly,čtyřobaly.Víceobaly zatím na tomto světě nikdo nedokázal.A tady myslím jde o náladu.Bez zbytečných slov.A to je dobrý,ne?Jen to bledavě se mi moc nelíbí.Ale třeba má to slovo pro autora i jiný význam,na který já nemám...
17.12.2008 07:44:10StvN
A jinak ty kloubouky by byly blbý, kdyby nenastala pointa.

Stylově cítím, že to není tvůj nejlepší kousek, žes byl možná chvíli těžkopádný.

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.