Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+12 neviditelných
Chvála literatury
datum / id31.12.2008 / 306523Vytisknout |
autorKvětoň Zahájský
kategorieFejetony
zobrazeno6445x
počet tipů21
v oblíbených2x
do výběru zařadila2a2a,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog
Pro lok.
Chvála literatury

    Literatura povznáší lidskou mysl a přispívá k dobrému duševnímu, a mnohdy i tělesnému stavu člověka. Pravidelná, leč přiměřená četba uvolňuje psychiku, pomáhá odbourat stres, zapomenout na starosti a navodit příjemnou náladu. V uzavřeném člověku povzbudí intelekt, má-li jaký, zbaví jej ostýchavosti a způsobí, že dotyčný nekňuba dokáže pak s dámou, která by si jej dříve ani nevšimla, pohovořit zasvěceně o láčkovcích, či přesvědčit ji aby mu půjčila na vlak. Není divu že mírné, pravidelné čtení doporučují čtyři z pěti lékařů. Však také mnozí z nich jsou náruživými čtenáři.
Já, za svoji osobu, rovněž nemám proč literaturu zatracovat. Odnepaměti je tato věrným druhem umělců a mnohá mistrovská díla ať už hudební či malířská by bez inspirace četbou nebyla nikdy vznikla. Nepatřím však k těm chorobně závislým knihomolům, kteří již s kuropěním postávají před knihkupectvími a lačně hltají první kapitoly románu na pokračování aby i během pracovního procesu učetli sem-tam odstaveček a odpoledne pak zakončili v místní knihovně nezřízenou četbou až do zavírací doby. Nikoliv! Jsem čtenářem kultivovaným a orientuji se spíše na kvalitu vzácných, starých tisků které, žel, jsou často nad mé finanční možnosti. Poznávání historie je však nutno přinášet oběti.

    Představte si Skotskou vysočinu někdy kolem roku r.500 n.l. Divokou krásnou krajinu - kopce porostlé vřesem a pokryté rašelinou, říčky s křišťálově čistou vodou, lány zlatého ječmene. Přichází sem skupina irských mnichů, nesoucích s sebou tajný návod na tisk získaný někde v orientu. Takhle nějak to začalo. Pravda, tehdejší knihy asi nebyly úplně totožné s těmi současnými a jistě nebyly dostupné všem. Všimněte si však, že pokud něco povznáší ducha, vždycky v tom mají prsty duchovní.

    Neměla však literatura vždy na růžích ustláno.
Roku 1920 zakázala vláda v USA veškerou četbu. Knihy byly ničeny, tiskárny likvidovány a stroje zabavovány. Pouze některým tiskárnám byla udělena výjimka kvůli výrobě tisků pro lékařské účely. Situace, ve které jsou knihy vydávány na lékařský předpis, pochopitelně nemohla být natrvalo udržitelná. Některé přežitky z těch dob, jako je kupříkladu zákaz četby na veřejnosti, jsou však v zemi, která se holedbá svobodou a demokracií, stále v platnosti. Dodnes je možno spatřit na ulici ošumělého vzdělance, kterak ostražitě ukrývá rozečtenou knihu v papírovém sáčku.

    Kupodivu, i v některých zemích jinak pokrokově smýšlející Evropy bylo nutno zavést tento obyčej, neboť náklonnost k četbě jejich obyvatel přerůstala v patologickou závislost. Naštěstí se jedná výhradně o země severské a jejich nekriticky pozitivní vztah k četbě plně chápu. Jestliže máte za okny půl roku noc, zimu kterou zvládají jen některé odolnější druhy bakterií a sněhem se neprokopete ani k vlastní sauně natožpak do práce, to se dá opravdu přežít jen ve stavu naprosté sečtelosti.

    V naší domovině naštěstí zatím (alespoň pevně věřím), nic podobně extrémního nehrozí. Pravdou je, že v četbě takzvané lehké literatury s přehledem vítězíme nad zbytkem světa, to je ovšem součást našeho kulturního dědictví a jakási povinnost vůči tradici. Co se výroby tiskovin týče, bývala kdysi tiskárna v každé druhé chalupě. V některých částech Moravy je tento zvyk pietně udržován dodnes. V této souvislosti mohu jen litovat, že se nezachovala dřívější daňová benevolence. Před rokem 1918 mohl každý obyvatel Moravy vytisknout až 56 knih vlastním nákladem bez daně! A dneska? Každé písmenko máte zdaněno!
Ale co. Jak praví klasik: „ Lidé čtěte! “

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

07.06.2017 07:56:41Květoň Zahájský

Tym - já píšu hlavně kvůli těm komentářům. Někdy si říkám, že by ty nejvýživnější písmácké komentáře někdo mohl vydat knižně.

06.06.2017 23:43:25Tym

Pointa přišla z Ameriky a byť vlastní útvar je bezesporu kvalitní opravdové výbuchy smíchu přišly až u komentářů. Abych parafrázoval klasiku své generace. Já spíš myslím že tady lidi málo hu čtou.

Díky T.

07.05.2014 16:47:10Květoň Zahájský

Ále, jenom nech na hlavě. To tak člověka prostě někdy napadne, no. Však to znáš. Tak mě napadá, že jsem od tebe snad ještě nic nečetl. Musím to v brzku napravit.

07.05.2014 16:35:33kuča

Fakt dobrý, klobouk dolů!

30.04.2012 15:14:55Zdenda
*
26.04.2010 16:37:02FAE BOMB
Já si spíš tisknu sobě pro radost. Zatim jsem dal nahlídnout jen členům rodiny. Prej je to to nejlepší, co kdy četli. Akorát nevim, jak velkou váhu ta pochvala má. Všichni jsou totiž analfabeti...
26.04.2010 09:30:27Květoň Zahájský
Chlape, ty seš hotovej Gutenberg. S těmato zkušenostma už bys mohl mít svoje předplatitele a vydávat periodikum.
25.04.2010 22:15:45FAE BOMB
*Lehkou literaturu vydávám samizdatem a je to velmi čitelné. Můj cyklostyl zvládá asi tak 20-25 listů za 7-10 dní, což je 40-50 stránek. Obvykle se tiskne 10-12 řádků, což odpovídá 4-5 odstavcům, já se ale nebojim ani dvojnásobku. Člověk si pak musí dát pozor, aby nebyl moc sečtělej. :-)
17.11.2009 20:06:42lemon
ale když zecpeš jednu ze dvě Nesvadbové..aj zahřeje...akorát nevím co..tož tak...
zajtra přečtu další tvoje...:D
17.11.2009 20:02:18Květoň Zahájský
Tož asi tak:
Literatura je hezká, ale v žaludku nezahřeje. (-:

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.