Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Divnovědecké auditorium o švestkách
datum / id19.08.2001 / 31164Vytisknout |
autorDanny
kategorieLiterární diskuse
zobrazeno6640x
počet tipů1
v oblíbených0x
zařazeno do klubůKlub divnovědců,
Prolog
Divnovědecké auditorium o švestkách

Proč se říká "sbal si svých pět švestek", i když dotyčný/dotyčná žádné švestky s sebou nemá?

Kolegové divnovědci, prosím o vaše názory.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

20.10.2001 00:00:00Sluníško
ono se říka víc divných věcí :o) vemte si třeba větu: "postav vodu na čaj". Co je to za blbost? jak můžu vzít vodu a někam ji postavit? jen si to představte, ta věta doslova znamená: vem trochu vody a postav ji (třeba) na čajovej pytlík..
a přitom se tím myslí: nalej vodu do konvice a postav ji (tu konvici:) na sporák. O čaji ani slovo! :o))
20.10.2001 00:00:00Bezejmenny
Sentenci "postav vodu na čaj" lze vysvětlit snadno. Stačí nebrat citaci doslova, a pojmově ji rozšířit. Třeba takto: "postav na vařič nádobu s vodou na výrobu přiměřeného mmnožství čaje pro následnou konsumaci". A je to. Zkrátíme-li tuto dlouhou sentenci, vznikne uvedená citace. ;o))))))
20.10.2001 00:00:00člobrda
nebylo by na miste mit oblicej zavreny a postavit vodu na caj ci kafe tedy ehmmmm "postavit na vařič nádobu s vodou na výrobu přiměřeného mmnožství čaje pro následnou konsumaci" sam?
kdybychom jeste brali v potaz zamysleni Jerome Klapky jerome, nad tim, jak tezke je timto zpusobaem caj pripravit, jelikoz musime dat konvici najevo, ze o vysledny produkt nestojime a tudiz se konvice vztekem tak rozpali, ze muze ke kyzenemu produktu dojiti.. neni to jen tak postavit neco na neco... vzpomenme kolumba, ktery mel problemy s postavenim vajicka na spicku...... :o)))
20.10.2001 00:00:00Bezejmenny
Pokud je mi známo, právě Kolumbus problémy s postavením vajíčka na špičku neměl. Naklepl si ho přece, ne? ;o))
Ale onen problém s postavením vajíčka, mylně připisovaný Kolumbovi, pochází od jistého raně středověkého janovského architekta. Ten takto pragmaticky dokázal tamním radním, coby investorům, že jeho na svou dobu pokrokově avantgardní projekt místní katedrály jehož statice díky oné avantgardnosti tamní měšťané nechtěli uvěřit, je reálný. ;o))))))

Odkaz na JKJ je ale zajímavě směrodatný. Zdůvodňuje mimo jiné i fakt, proč jsou konvice vybavovány píšťalkami. Jistě proto, aby nám mohly svůj vztek nějak ventilovat, že? ;o)))))
20.10.2001 00:00:00člobrda
presne tak ... jak rika J.K.J (nikoli J.F.K.) ze rychlejsi zpusob je zaryte tvrdit za ja v zadnem pripade caj nepiji, ze mam rad mleko ... :o)
co se tyce pistal, predpokladam ze obsluha lokomotiiivy ma k dispozici velice velkou konvici...
diky za ujasneni Kolumbova cinu, sam jsem v tom nemel prilis jasno a tak pojimam tuto verzi take za svou ( s dovolenim):o))
18.10.2001 00:00:00Spvrivs
Pět švestek je obrovské bohatství. Víte, co je z toho slivovice? No a jelikož v manželství funguje tzv. společné bezpodílové vlastnictví, tak se na určité předměty musí vztahovat výjimka. Taková se dřív vztahovala i na švestky. A protože v chudých rodinách nic jiného spadajícího do těch výjimek nemívali, tak švestky vyjadřovaly vlastně veškeré osobní předměty. Proto při vykopnutí některého člena rodiny znamenalo "Sbal si svých pět švestek" to samé jako "Odtáhni a vem si s sebou všecko osobní, ať tady po tobě nezůstane smrad". Jenom nevím, proč těch švestek muselo být zrovna pět. Že by nějaká nepsaná právní tradice, jako že třeba "Nechť každý vyobcovaný si v zájmu spravedlnosti a zabránění konfliktů s jinými jedinci podobného osudu odnese s sebou právě pět švestek"? Možná že slivovica měla působit jako nějaké povzbuzovadlo a zároveň uklidňovadlo ("Přece nemá smysl se vracet, když mám kamarádku slivovičku"). Měli to ti naši předci ale perfektně vymyšlené, co? :-)))))
18.10.2001 00:00:00Spvrivs
Jo a protože mimo slivovicařské oblasti švestky neměly takovou hodnotu, tak se jich obvykle bralo jenom pár. :)))
18.10.2001 00:00:00člobrda
no ja bych se tak docela nevzdaval toho nazoru na plumbum jako na olovo viz PAPOUCH, to by se diky tomu mohla vratit i hypoteza viz Rivka o trech navzajem si zapalujicich lidech (olovo jako soucast munice), a tudiz bych prislovi sbal si svych par svestek bral jako vyhruzku vypadni nebo plumbum :o))
:o)
09.09.2001 00:00:00Mámalibor
Zkus se podívat mezy ty kadlátky taky po nějaké erotice,třeba jsou tady někteří coby čekající v mužské podobě na ůsměv !
_!*:-))
Rivčo!!!
04.09.2001 00:00:00zoo
Bezejmenny: No ona 100pluska, co stojí 28,-, se dostane do ruky jen prachatějším. :-))
Ježiš! Švestky! Dyk já mám v lednici VOSUM šestek a kručím tady! :-))

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.