Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+14 neviditelných
PTÁÁÁK !
datum / id05.08.2009 / 330946Vytisknout |
autorOldjerry
kategoriePovídky
upřesnění kategoriejen tak - pro radost
zobrazeno4200x
počet tipů25
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
PTÁÁÁK !
 

Filip

 V neděli ráno jsem si chtěl přispat.  Celý týden vstávám v pět, nebo i pár minut před pátou, takže.. Ale kdepak !  V půl sedmé zazvonil telefon. Jen velmi krátce jsem bojoval s pokušením nechat ho zvonit. Zvítězil jsem. Bratr Karel, který se stará o naše rodiče, mne prosil, abychom s mojí ženou na týden přijeli do Kladna posloužit mámě a tátovi, že by chtěl jet s rodinou na krátkou dovolenou do Švýcarska. Jó, kývl jsem do telefonu, kdy? No, to je právě ono, zítra a do soboty včetně. Vrácený zájezd, chápeš ? Pro mne za poloviční cenu. Dobrý - odsouhlasil jsem i tohle. Bráška si zřetelně vydechl : Stačí, když přijedete po obědě, nebo dokonce až na večer. Jó - a prosím tě postarej se mi o ptáka, ten s námi nejede.         

Pták, to je ten, o koho se tu jedná. Andulák. Modrofialový. Já mám modré tóny rád, tedy hezký ...Nemluvící. Nemluvící, i když Karel do něj hučí každou volnou chvíli, ne snad proto, že by papouchovy řeči potřeboval k životu, ale proto aby dokázal, že to dokáže. Celé hodiny mu předříkává : Krásný Filip! ale Filip ani píp, natož promluvit! O rodiče jsem se starat nemusel, byli ještě oba docela soběstační, spíš šlo o to, aby měli společnost. A pokud na něco nestačili, byla tu moje žena, která nikdy nevydrží dlouho bez nějaké činnosti, bez práce. Nebylo moc zapotřebí : uvařit, trochu poklidit.  A já zase ptáka - nakrmit, napojit, trochu poklidit a chvilku prolítat. Než jsem vyměnil obsah misek, pták odletěl do koupelny, sedl si na galerku před zrcadlo a štěbetal na svůj obraz v zrcadle.

Druhý den jsem mu vylepšil tuto zábavu tím, že jsem zrcadla, která tvořila dvířka koupelnové skříňky, postavil proti sobě v úhlu a před ně připevnil - nic jiného po ruce nemaje - zubní kartáček jako bidýlko. Takže : když si Filip sedl na kartáček viděl po levé i pravé straně řadu ptáků. Chvilku, chviličku překvapením otevřel zobák, ale pak se rozjel a kecal a kecal a kecal.... až se unavil a bez rozloučení se se svými obrazy odletěl do klece. Přistavil jsem si židli ke kleci a začal do něj hučet; vybíral jsem slova, o nichž jsem byl přesvědčen, že papouškům "sedí", vyhovují, hlavně slova s šikovně umístěným "R", slova, která raději nechám na jiném papíře, než na tomto. Tak to šlo den za dnem, druhý, třetí, čtvrtý... Filip lezl po drátech klece, poletoval z bidýlka na bidýlko, zobal, koukal ...a mlčel. Namíchl jsem se a dost nahlas jsem mu řekl :

Ty jsi holt  p i t o m e j   PTÁÁÁK ! 

Poslední dva dny s Filipem jsem udělal vše, co je třeba k ptačímu životu a jinak mne ani nenapadlo, že bych se pokusil z něj vymámit nějaký zvuk. Kecal se svými obrazy v zrcadlech a trochu poletoval.   

Brácha se vrátil, předal jsem mu zpět dům, rodiče a Filipa s patřičným komentářem. Nápad se zrcadly se Karlovi líbil a hned to s Filipem vyzkoušel. Jen tak mezi řečí se zeptal : ..a nezkoušels´ ho učit mluvit?  To víš, že jo, povídám, myslel jsem si, že budu úspěšnější, než ty, ale nic... kecá jen s těma ptákama v zrcadlech. Bratr se obrátil k andulákovi : Ty jsi holt pitomej...

Filip se otočil na bidýlku ze zubního kartáčku a doplnil :  PTÁÁÁK !

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

31.08.2009 10:01:20Oldjerry
korektor
papouchu já se vracím k tvému vstupu : nikde nepíši, že ten pták byl opravdu blbý, naopak : na rozdíl od lidí řekl jenom jedno slovo a to v ten nejsprávnější čas (:-D--------------------------------------------
ptáček - platí to, co je na předchozích řádcích - dík
30.08.2009 23:10:21zblblýptáček
vtipné*
12.08.2009 23:01:25Oldjerry
korektor
Markel - děkan
12.08.2009 19:51:34Markel
už jsme měli doma různé druhy ptáčků, nikdy se nezdařilo, úsměvné, dávám tipínka, pobavena :-))
08.08.2009 16:51:24Oldjerry
korektor
VTM - to je zvrhlý humor - mně vlastní : odpovídat na to, co jsi nenapsal. Názou si vážím, protože vím, že nesleduješ nic jiného, než kvalitu podle své představy. Že připomínky nepřevádím do praxe je zase podle mé představy, nikli opovržení názorem.
Enter - tvá připomínka asi vyplývá z neznalosti místních podmínek a zvyk. Jinak bys sám přišel na to, že logicky tu má relativní úspěch spíš ten, kdo je tu čtvrtý rok a nepíše úplné sračky než ten, kdo píše i srovbatelně a je tu novic. Je to taky nepochopení funkce Písmáka, ač je deklarovaná na úvodní straně.
Asi máš o své tvorbě vyšší mínění, než ti, kteří tě čtou. Tobě se nelíbí mé psaní, mně zase tvoje. Tak ahoj, čti jinde...
08.08.2009 16:39:36VT Marvin
ale s tím, co jsem psal to nemá mnoho společného - krom toho, nutit bych tě do ničeho určitě nechtěl :)

pro Entera:

tipovanost neni o čtenosti a kvalitě, to by byla jednoduchá rovnice - autor, který se stihl nějakým způsobem prosadit, tj. stal se pro některé oblíbeným, celkem logicky nastřádá tipy mnohem rychlejia pravděpodobně jich bude více, protože nováčka si málokdo přečte, tak to chodí a neshledávám na tom nic závadného, je to logické přeci - částečně máš pravdu, ale nic není tak jednoduché
07.08.2009 21:51:58Oldjerry
korektor
VTM - můj postoj je tento : nepíši technickou zprávu ani maturitní práci. Způsob psaní naznačuje pomlky a změnu rytmu, je to součást mého stylu a ani kdyby ses na mne mračil měnit to nebudu. (:-D Dík za názor.
07.08.2009 15:19:44VT Marvin
No měn teda dost rozčilujou nadbytečný mezery před interpunkcí, občas začneš větu malým písmenem... ty přímý řeči bys taky mohl psát do uvozovek a bylo by to lepší, jinak obsahově fajn, stylisticky by se dalo vylepšit
07.08.2009 09:57:54Pišta_Hufnágl
Možná pojedu v neděli kol Lovosic. Nedáme pívo?
07.08.2009 09:35:43avox
ptákům zdar, papouchům zvlášť! :-)) */

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.