Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+11 neviditelných
Jedna KOULE, tisíc koulí (a granátů)
datum / id15.08.2009 / 331755Vytisknout |
autorOldjerry
kategoriePohádky
upřesnění kategorieK.O.U.L.E t,zv. kérkonošská
zobrazeno5096x
počet tipů15
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Jedna KOULE, tisíc koulí (a granátů)

Jak vzniklo kyselo

Jednou dávno, když eště Kérkonoše byly placatý a jedinej Němec tam byl Trautenberk, byl Krakonoš vobyčejnej, línej, ale šíleně zlomyselnej hajnej. Trautenberk (von byl stejně houno Němec, měl jen takový méno) už měl šecku zvěř vystřílenou a zbytek se přestěhoval na krakonošovo, protože zvěř neni blbá - bylo jí to jasný : dědek už byl línej i vytáhnout do lesa s flintou. Ta lenost Krakonoše ale přešla, když mu sojka vykecala, že dotyčnej (tedy jako Trautenberk) mu chodí střílet na jeho, krakonošovo. Sojka, ta kráva jedna, neměla nic lepčího na práci, než špízovat Trautenberka a jakmile ten vytáhl s flintou do lesa, lítla to Krakonošoj vyslepičit. To už bylo samo vo sobě diuný : sojka a slepičí... No - bylo to tak.

Starej - línej nelínej - vzal flintu, kyj a mazal jak za mlada, aby byl na fleku dříu než Trauťák. Dupal jak kůň, funěl jak medvěd a pro zvířata, který ani todle nepřivedlo z míry, začal nakonec mlátit do stromů tím kyjem a bylo vymlácíno. Zvěř byla šecka v hajzlu... Trautes přišel a jediný, na co mohl střelit, byl zaječí vocásek (to je taková tráva, co ten vocásek strašně šikouně imituje).
Vrátiu se domu sám, pes mu zdrhnul v lese, že si tedy jako uvaří brambory ke kousku flákoty, co si skoval vodvčíra. De tedy do špajzu, ale flákota nikde. Zaklel, až Krakonošoj spad hrnek z police. Tomu taky hnedky došlo, vo co de, jako že Trautymu pes sežral flákotu a místo, aby se rozčiloval nad rozbitym hrnkem, řval smíchy jako po šestý Staromyslivecký.

Trauťas, až je mi ho líto, sráče, šel do sklepa, že si tedy uvaří jen brambory a k nim že si dá smetanu. Čokl se válí na dvoře u boudy a mordu má vod barvy (pro ty co nejsou myslivci : vod krve, víme?). Ještě kvůli tý flákotě nasranej jak nočník hodil po čokloj šutr. Netrefil, pes ani neuhejbal, jen zavrtěl chvostem a myslel si svý. Příde tedy Trautus do sklepa, nabere brambor do hrnce, votočí se pro smetanu na polici a ejhle! smetana zdrclá, kyselá jak neupřimnej úsměv. Zatvářil se kysele, jako ta smetana. Potom čuc a hale : voni mu za to ale vedle brambor vyrostly žampiony. Řek si : v nouzi pes i trávu kouše, sebral brambory, žampiony a kyselou smetanu, nahoře v senci to pak uvařil všecko dohromady. Než se to uvařilo, zašeu na zahradu. Hodil po psoj eště jeden šutr, samo že zase netrefil. Pes se chechtat neumí, tak si jen přeložil tlapy jednu přes druhou, na Trauta vyplázl jazyk a volíznul si fousy. Trauťák další šutr nenašel, házel po psovi tak často, že mu na dvorku nezbyl ani jeden. Máv rukou a zapad za vrátky na zahradu.

Za barákem nadrhnul trochu kmínku, natrhal trochu kopru, vrátil se s nim do sence, nasekal ho dohromady s mladou kopřivou, hodil to šecko do toho vaření a tak vzniklo kyselo. S kopřivou, jo ? s kopřivou...
To jen my, zfajnovělý, si dáváme do kysela sekanou zelenou petržeu a místo žampionů bílý hříbky...

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

28.08.2009 11:13:01VT Marvin
věřim a není zač
28.08.2009 11:11:12Oldjerry
korektor
VTMarvin - jistě mi uvěříš, že se mi tvůj koment líbí. Dík
27.08.2009 23:22:24VT Marvin
když eště Kérkonoše byly placatý a jedinej Němec tam byl Trautenberk

sojka a slepičí

jo, tyhle věci se mi líbí

no, ehem, pokrkonošský nářečí to asi úplně neni, tak nějak krapet jsem tam zaťal kořeny... ale vim prd

kyselo to taky neni, ale to je taky fuk, tuhle jsem dostal takový dle tvýho receptu U Holečků, no smál jsem se, ale chutnalo mi - nečetl jsem diskůzi celou, ale ještě nedavno se v pokrkonoší kvásek normálně prodával a já doufám, že ještě prodává - ale jinde je to na štíru, himl hergot... a chtít ho vo pekaře jako chtít pivovarský kvasnice od sládka (i ty jsem ale získal a pívo doma vařil)

místy na mě až moc sprostý a neučesaný, ale počítám, že o to tady nešlo a mně se to celkově líbilo, třeba i Ten Trauťas a Trauďák, to tomu dodávalo šťávu

možná my chybělo, ale to bude určitě v dalšim díle, kterak ten línej hajnej Krakonoš k tý svý holi přišel a co že se tak změnil a co kouří za tabák a kde ho bere (jestli von ho nekrade Trauďákovi)
22.08.2009 11:50:32raja
Tak ani nevím, jelito:) týden ale stáváš se vítězem, a náleži ti můj dík za zůčastnění v KDOULI! Ta je celá Tvoje Oldie, a můza snad příjde v noci:)))

Pohádka je pobavující a osvěžující, a kysela od tebe bych klíďo snědla celej talíř. Kérkonošům zdar!
18.08.2009 21:23:26Oldjerry
korektor
Já se nezlobím, mně je to putna, já jen, že před tebou už o tom psali jiní v sloupci kritik a já odpovídám.

15.08.2009 11:48:22 Toscana
No, ale bez žitnýho kvásku už to není kyselo, ale kulajda. Zkus vomámit nějakýho pekaře, třeba ti něco málo kvásku poskytne. (Jo, a do kulajdy jsou stejně nejlepší lišky a ne hříbky, hihi)

Když to tu neznáš - tak ti poradím : když se něco takového zase vyskytne, podívej se do kritik pod dílem. Většinou už je to tam prodiskutované a zdůvodněné.
Tak je tomu i v tomto případě. Jen v jednom se Toscana mýlí : lišky jsou houby na ho***. Já mám vyzkoušeno, že do kysela jsou nejlepší mírně podušené stročky trubkovité. Kyselo jsem poprvé vařil na Šumavě pro kamarády na soustředění v roce 1960. To bylo ještě s klasickým kváskem, protože tam se ve vsi pekl domácí chleba a kvásek měli v každém sklepě. Teď bydlím ve městě, nejbližší pekárna je dvacet kilometrů a stejně by se se mnou ani nebavili, nehledě k tomu, že kvásek už dělají na každé pečení čerstvý. To si můžu udělat taky, ale TO NENÍ ONO... to jistě víš.
Ahoj !
18.08.2009 18:17:40bezbřehé_svědomí
V tom textu (dobrém textu) není nic o chlebovém kvásku..tak se nezlob.
18.08.2009 17:50:55Oldjerry
korektor
bezbřehé svědomí - kdybys to četl celé, tak jsi mohl šetřit síly na něco, co tu ještě nebylo. Už toho tady o kvásku bylo hafo...
18.08.2009 15:14:42bezbřehé_svědomí
My máme kyselo z chlebovýho kvásku.
17.08.2009 09:55:07Oldjerry
korektor
neznámý - Ne nejsi opravdovej kritik. To si jen namlouváš. Pro mne jsi fakt naprosto neznámý i virtuálně a může to tak klidně zůstat... jestli něco nesnáším, je známkování. Naopak nepochopení mne zanechává chladným. Nekritizuj to, co jsem já už sám přiznal - to je na nic. Až příště uvidíš sprostá slova, tak už nečti a jdi dál. Abys pochopil, musel bys toho ode mne přečíst víc. Měj se...
17.08.2009 07:30:14neznámý
No, kyselo, kulajda a podobný mlsoty beru. Ale k té pohádce. Asi budu první opravdovej kritik. Není to špatný, ale souhlasím, že to nářečí je taková dost slátanina. Nevím, u nás se belákoje po sodicky (mluví po sudicky), takže nejsem úplně v obraze, ale když jsem to někde třeba slyšel, tak to vypadalo celkem jinak. A pak se chci ještě zeptat, zda je pohádka určená pro dospělé, nebo pro děti. Pro děti mi přijde nevhodná, vzhledem k použitým výrazům. Pro dspělé by to docela šlo, ale třeba já osobně nemám v literatuře rád sprostá slova. Vím, že existují ještě horší slova, ale i tak. Nevadí mi, když někdo píše nespisovně nebo nářečím (tzv. jak mu zobák narost - bez urážky), má to své kouzlo, ale sprostá slova nemusím. Jinak příběh je to zajímavý a dávám průměrnou známku - 3.

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.