Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+17 neviditelných
Zaklínání
datum / id11.01.2010 / 345668Vytisknout |
autorsnake_01
kategorieVázané verše
zobrazeno4997x
počet tipů39
v oblíbených6x
do výběru zařadilKrytyk, Markéta, Eli.Benett,
zařazeno do klubůklub zrušených redaktorů, neníjinámožnostjakukázatjinýmsvýoblíbenývěci,
Zaklínání

 

Zakleli boha do zvířecí tlamy,

zakleli boha do očí svých žen,

bůh – chladný vítr nad horami

smál se jim řečí koní z mořských pěn.


 

Zakleli smutek v trpasličí mezi,

jizvy svých dětských srdcí zakleli,

za každý hřích se zpovídali knězi

a s každým otčenášem dospěli.


 

Zakleli lásku do laciných kýčů,

chodili do kina a četli cizí blaf,

a v bílých ložnicích za zámky šedých klíčů

loutkový Hamlet hrával Šrámkův Splav.


 

Zakleli boha do portrétů s čísly,

dali mu jméno, uvěznili strach,

vydali zákon na jednotu myslí

a doma poctivě vždy utírali prach.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

15.03.2015 02:54:05Penumbra

pompézní, kazatelské - ale lhala bych, kdybych tvrdila, že mě to nestrhlo :)

27.10.2014 15:24:37helgard

:-))))))))  Nelze tomu nerozumět je excelentní věta :-) děkuji za popis a jednomu rozumím....už nechci od dianky žádná vysvětlení. Trpěl bych schyzofrenií. Ale protože jsme už pokročili a přečetl jsem si tady daleko větší žvásty, které ani neměly na to se rýmovat, dneska jsem poučený a naprosto rozumím symbolice....jakmile něco nedává smysl je to symbolika...Všechno zlé je pro něco dobré...

25.05.2013 12:23:55ACatGotMyTongue
Tak tahle je uzasna! Tip jako blazen. ;)
11.04.2013 21:57:28helgard

No Diano a všimla sis že tvá slova dávají smysl, ale už je kurevsky těžké z nich udělat báseň ? a o tom to je....Pořádf tu čekám na někoho kdo přinese styl myšlenku a ještě obrazy....v tom textu nahoře to co popisuješ ty skutečně nevidím a nezblob ani tvá invenience mi neukazuje kde přesně by to tam mělo být a naopak v tom textu dole nevidím šanci z toho vyrobit umění....

11.04.2013 08:34:46snake_01
korektor, redaktor poezie

Díky za částečné objasnění obsahu, sám jsem se do něj nechtěl pouštět, protože nerad předepisuji čtenářům způsob interpretace :o)

11.04.2013 07:37:52Diana
Helgarde - samozřejmě nejsi idiot, jen tu báseń nevnímáš správným způsobem. Báseň není logicky přesný výrok s premisou a závěrem. Není to definice, reportáž, návod na použití dokonce to není ani úvaha. Když se zaměříš na pocity, které se vynoří z popisovaných obrazů, pocítíš, o čem to je: o přízemnosti, pokrytectví, ubohých náhražkách, nedostatku odvahy k životu - a dokonce spokojenosti s tím "jak jsme si přistřihli křídla". Nelze tomu nerozumět - i když, každý člověk to může pochopit tak trochu jinak, po svém... Neodsuzuj něco, co ti není hned jasné, ochudil bys nejvíc sám sebe.

A ještě omluva autorovi, že ho takto neodborně vysvětluji(jsemť technický polomozek), ale nedalo mi to :-).
09.04.2013 13:21:32helgard

a bude a každá další dokud jednou nedostaneš odvahu buď napsat něco co smysl bude dávat a nebo nevysvětlíš ten perfektně ukrytý u stávající tvorby....jinak nic proti tobě osobně...jazyk a styl psaní se mi líbí a určitá slovní zásoba tam bezesporu je...ale co s tím, když tomu do prdele nerozumím...a to nejsem idiot.

08.04.2013 15:22:44snake_01
korektor, redaktor poezie

OK - nejsi mým modelovým čtenářem, debata pozbývá smyslu.

08.04.2013 00:56:05helgard

Snejku ono to prostě neznamená nic....A je to vysvětleno a nemusíš kolem toho chodit...je to nesmysl, který neobhájíš nevysvětlíš a nedáš mu smysl, leda bys ho celý sestrojil....ano uznávám že pokud odvedeš práci jako Tolkien a vymyslíš význam, dáš mu děj a postavy a jazyk minulost mytologii a ještě zápletku budeš uvěřitelný....v tuto chvíli mám jen velmi chabou obhajobu a stále tvrdím jedno....celá tvá báseň nedává smysl...je to postaveno na rádoby rýmech které se foneticky rýmují ale významově jsou jak větrná růžice...

07.04.2013 21:01:24snake_01
korektor, redaktor poezie

Sice tuhle debatu považuju odpočátku za zbytečnou, protože nemám před nikým tendenci "obhajovat své texty, zvláště ne před ťemi, kteří je potřebují vysvětlit, ale předce:

 

Báseň by nedávala smysl, pokud bychom ovšem uvažovali o tom, že jeden symbol může v různých kontextech nabývat pouze jediného významu, což je, ovšem, nesmysl, a z toho právě vyvěrá sama podstata symbolu jako znaku.

 

Toto vysvětlení považuju za dostatečně vysvětlující, Protože rozhodně nehodlám vysvětlovat jednotlivé verše někomu, kdo nechápe, co by mohlo znamenat: ZAKLELI BOHA DO OČÍ SVÝCH ŽEN.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.