Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Klacek za bednu manga (humor nevhodně zlehčující haitskou tragédii)
datum / id25.01.2010 / 346833Vytisknout |
autorProsecký
kategoriePovídky
sbírkaFree Economy,
zobrazeno4649x
počet tipů8
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Klacek za bednu manga (humor nevhodně zlehčující haitskou tragédii)

Toho rána vanul mírný vítr od jihu a obloha byla jasná. Kdyby Medith Clairiere neposlouchal rádio, vůbec by se o zemětřesení nedozvěděl. Dál by si zoufal nad tím, za jak nízkou cenu musí dodávat mango, banány a že jeho kakao už nechce vůbec nikdo. Malá Medithova farma u vesnice Thiotte už několik let živořila. Když ještě žila jeho žena, vždycky nějak dokázala prodat výpěstky, třeba je i propašovala Dominikáncům.  I dcera Yvaine měla její obchodní nadání, bohužel se nakazila AIDS. Od té doby Medith farmu zanedbával a jeho jedinou radostí bývala hra na klarinet. I o to však přišel. Nejlepší přítel, míšenec Martinez, mu nástroj ukradl a utekl s ním do hlavního města.

Hodnou chvíli Medith koukal doblba, na svoje banánovníky, polámané zábradlí na verandě i na skalisté pobřeží hluboko dole. Napadlo ho, jestlibývalý přítel a lupič klarinetu Martinez přežil a co teď bude jíst. Od té myšlenky byl už jen skok k farmě. Medith přece může dovézt svoje ovoce do města a vydělat na zvýšených cenách! Zapřáhl oslíka, naložil všechno, co měl, a svěžím ránem vyrazil.

Bylo právě poledne, když se francouzský lékař André Vaud pokoušel na rozviklaném stole před rozbořeným domem zachránit zraněnou kreolskou dívku Nurriel. Nedaleko posedávala její matka, stará kreolka La Mouette. Nejevila o zdravotní stav Nurriel přílišný zájem, protože měla ještě dvacet čtyři dalších dětí. Vaud však měl před očima Hippokratovu přísahu a na netečnost matky nehleděl.

Asi dvě stě metrů od Vauda čile načerno obchodoval americký mariňák Warren Tennessee Marwin s creolským mafiánem odpudivého vzhledu Jeanem-Claudem Papouchem(čti "papůš"). Papůš právě odvaloval sud nafty do svého lichvářského doupěte, když se ozvalo kodrcání vozíku na hlavní úvozové cestě.

To Medithův oslík doklopýtal na předměstí Port-au-Prince. Vyvolával svým venkovským dialektem, že má zboží na prodej. Nikdo ale nejevil zájem. Tak dojel až k místu, kde operoval Vaud. Zastavil a donesl povalující se La Mouette svoje mango. Dověděl se však ošklivou pravdu, "neotravuj s prodejem ovoce! My dostaneme všechno zadarmo do cizinců!"

Stojící vozík přilákal Papůše. Bez rozpaků přistoupil k postranici a chystal se vzít si plnou bendu. Rozhořela se hádka. Na jejím konci přišel zmlácený Clairiere o polovinu nákladu. Mezitím Vaud zachránil Nurriel. Dívka se zvedla a kulhala k matce La Mouette. Ta si uvědomila, jak bude pro Nurriel s nedokonalou chůzí obtížné přežít a přivolala mávnutím své macaté pracky zbitého Clariera. Slovo dalo slovo a Nurriel byla prodána za dvě bedny manga. Na rozloučenou se La Moutte přece jen citově projevila a varovala Nurriel, ať nespí s tím dědkem, jestli má "sueur" - neboli AIDS.  

Clariere právě přivazoval Nurriel řetězem k vozíku, když se na ulici objevil Waren Tennessee Marwin. Rozhořčilo ho, když se dověděl, jak nepěkně se zachoval Papůš k farmáři. Ještě více jej šokovalo, jak Medith doplatil na nefunkční tržní systém! Kdyby mezinárodní organizace pořád necpaly na Haiti něco zadarmo, už dávno by vznikla řádná místní ekonomika. A on, Marwin, představitel americké svobodné ekonomiky, se na tom rozvratu místní buržoazie podílí!! Rozhodl se alespoň poskytnout Medithovi bezpečný doprovod ven z města.

Na korbě byla poslední bedna manga. Nurriel do ní hmátla svou hezkou ručkou a s chutí se zakousla do nahnilého plodu. Míjeli jednu z posledních chatrčí, když tu se z keře vybelhal vyžilý stařec. Chyběla mu jedna noha, tvář měl plnou strupů a na pravé ruce se kroutily místo prstů pahýly.  Přesto Clariere v té smutné postavě poznal svého bývalého přítele Martineze. Podle klarinetu v levé ruce. 

Se slzami v posledním oku přistoupil Martinez k farmářovu vozíku a podával mu zahanbeně kufřík s nástrojem. Medith sestoupil z kozlíku, odkopl stranou Nurriel, vzal si mlčky klarinet, uložil ho na téměř prázdnou korbu, zvedl z ní poslední bednu manga a podal ji příteli. Ten ji uchopil jedinou zdravou, tj. levou, rukou. Protože protilehlou stranu bedny nedržel, všechno se jim vysypalo pod nohy. Oba přátelé se objali a do zapadajícího karibského slunce se zaleskly ve třech očích slzy.

Už byla tma, když se Medithův vozík blížil k rodné vesnici Thiotte. Farmář klimbal a těšil se, že ráno si zase zahraje na klacek (muzikantská přezdívka pro klarinet) pak je tu ještě ta bosá holka ... To ještě nevěděl, že na něho čeká loupežná banda hrozivého Fouraixe, která ho připraví o klacek, a úchylná banda lesbičky LaCarrie, která ho připraví o Nurriel. 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

26.01.2010 14:44:49Prosecký
Tak proč tak hysterčíme se sbírkami a se soucitem s jinými, když oni sami se o sebe vůbec nestarají???
26.01.2010 14:17:50Beed
Zřejmě nemá, jak vidno. Ale to je už téma - i když dost zajímavé a podnětné - pro jiný server než je písmák, ne?
26.01.2010 14:12:00Prosecký
Samozřejmě se dá pochopit takový názor. Vy to čtete, vy se vyjadřujete. S tím jsem do toho šel. Zajímavé ale je, že se tady dosud nikdo nepozastavil nad haitskými paradoxy! Jak to, že tam nefunguje vůbec nic? Ani policie, ani zdravotnictví. Proč nikdo neopravuje přístav? Kdo živí v normálních dobách ty mraky dětí? Co dělají jejich rodiče? Copak země nemá žádné finanční rezervy?
26.01.2010 14:06:18Beed
Kdybych si měla vybrat, tak asi oboje, i když spíš to první.
Ale v tom to nebude, nepřijde mi to vtipný tak nějak celkově. Ani nevím proč. Prostě jsem se u toho ani neusmála, proto to pro mě není legrační. Možná až budu líp naladěná, zkusím to znovu.
Dá se to pochopit?
26.01.2010 13:57:08Prosecký
Děkuji ti, Beed, za názor. Vadí ti zlehčování haitské tragédie nebo posmívání se kamarádům na Písmáku?
26.01.2010 13:54:26Some Justice
Fuj, ty ošklivý kluku.
Martinéz je v tom nevině.
Chudoba..
26.01.2010 12:17:53Beed
No já nevím - mně se to teda vtipný nezdá. A to - myslím - mám docela smysl pro humor...

25.01.2010 19:17:17papouch
admin
to mě neznáš .. já jsem pro každou srandu :-)P
25.01.2010 17:08:09A.H.
korektor
A proto střežit si máme své jediné radosti. *t*
25.01.2010 17:00:24Prosecký
Ještě jednou, papouchu: je pravdou, že jsem tebe a pouze tebe o souhlas nepožádal. Předpokládal jsem (asi chybně), že to zamítneš a já si neužiji ani těch několik hodin legrace.

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.