Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+14 neviditelných
Diagnóza: Fejeton
datum / id07.05.2010 / 355422Vytisknout |
autorKvětoň Zahájský
kategorieFejetony
zobrazeno5243x
počet tipů39
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog
Mezi fejetonisty patří k dobrému tónu, alespoň jednou za život napsat fejeton o tom, jak není lehké napsat fejeton.
Diagnóza: Fejeton

Tak jako na muzikanta z času na čas přijde blues, jako malíř znenadání podlehne záchvatu impresionismu, tak i spisovatele tu a tam akutně postihne fejeton. Často se jedná o jev probíhající chronicky, se sklonem k recidivám, nezřídka provázený trvalými následky. Ušetřeni bývají pouze moderní básníci, kteří jsou vůči tomuto nakažlivému literárnímu útvaru mnohem odolnější. Lze se domnívat, že je to následkem jejich pravidelných terapeutických sezení, zvaných autorská čtení, která posilují jejich imunitu a preventivně působí proti vzniku, rozvoji, a zhoubnému bujení prózy, najmě pak humorné.

Fejeton může u citlivých jedinců propuknout neočekávaně a bez předchozích varovných signálů. Symptomy nebývají vždy zcela zřetelné.
Jestliže postižený náhle začíná pohlížet na obvyklé věci z netradičního úhlu, má pojednou nutkání nazývat běžné předměty zvláštními až podivnými jmény, nudné a fádní děje nečekaně komentuje duchaplnými výpady a ostře ironickými šlehy, tu se již jedná o první příznaky. V pozdějším průběhu se připojí alarmující indicie, které se projevují prudkým zvýšením citu k metaforám, zjitřením smyslu pro detail, velkorysou kompoziční nápaditostí a nenasytným tvořením slovních zásob. Zde latentní fejetonismus propuká ve zcela zjevný.

V okamžiku, kdy změna osobnosti postiženého začíná znepokojovat okolí, a nedaří se ji usměrnit ani zvýšenými dávkami alkoholických nápojů, uchyluje se potenciální sociální vyvrženec do ústraní. S nutkavým pocitem, že jeho hlava vykazuje neklamné známky rizikového těhotenství, pídí se po klávesnici počítače, aby jejím prostřednictvím uvolnil rostoucímu tvůrčímu přetlaku. Od této chvíle se ani masochistům nedoporučuje na pacienta hovořit.

Múzická terapie je jediným prostředkem emocionální regulace fejetonisty, ať už se jedná o epizodický nebo chronický stav tohoto onemocnění. Na jejím počátku zamlklý neduživec netečně sedí před monitorem a indiferentním pohledem hypnotizuje nestabilní operační prostředí Windows. Tuto fázi odborně nazýváme Fenestrální sumarizace informací. Jakmile v mozku dojde k podráždění jistých tajemných a neprobádaných oblastí, které se projevují pouze při psaní fejetonu, rozeběhnou se prsty bezděčně po klávesnici jako splašená kočka po piáně.

Slova se řadí jedno za druhé, myšlenka střídá myšlenku, pisatel v textu utone a nevnímá okolí; maximálně se tu a tam vynoří z mlžného oparu tvořivosti, aby si odběhl k ledničce. Nebo ke knihovně. Jedinec postižený fejetonem obvykle v záchvatu prostuduje deset knih, z nich si učiní deset poznámek, a ty nakonec stejně vyhodí. Přece nebude „vařit podle kuchařky“! Má svoji hrdost.
Námět se postupem času stejně zprivatizuje, začne si žít svým vlastním životem a hrne se řádky k závěru rychlostí lesního požáru.

„Tak tohle jsem měl v hlavě?“ podivuje se čerstvý rekonvalescent, jemuž se zákrokem kýženě ulevilo, a nalézá se v takovém stavu mysli, kdy se cítí spokojen a dalo by se říci naplněn. Z vědeckého hlediska se jistě jedná o přítomnost nějaké látky v krvi, ale to není v tuto chvíli podstatné.
„Tohle je tedy fejeton, ta mrška?“ ptá se oprávněně, neboť žil dosud v domnění, že feuilleton je druh hovězího vývaru, nebo mazaná francouzská nadávka.

Jestli teď autor sám sebe nechápe, tak se nechápe správně.
Jak má takový korektně vyléčený fejeton vypadat, to mu neprozradí nikdo, přestože je tento pojem ve vzdělaných knihách poměrně přesně definován. Proč zrovna jeho dílo fejetonem není, mu naopak řekne každý, navzdory faktu, že na to žádná definice není.

Ano, první výsledky bývají často žalostné. Obvykle se jedná o nechtěnou parodii ve stylu - Milý deníčku, představ si, co jsem dělal dnes ráno. Poté, co čtenář shledá, že autor ve skutečnosti nedělá nic jiného než on sám, pouze s tím rozdílem, že si každý úkon pečlivě zapisuje, právem nebude jeho zdravotní stav považovat za zcela uspokojivý.

Jak ale dokládá zavedená lékařská praxe, není žádoucí pacienta hned uzdravit, ale dlouhodobě léčit. Zvláště u pacienta stigmatizovaného fejetonem je tento postup žádoucí. Ochořelec nemusí hned věšet hlavu a pouštět se do psaní volných veršů, inspirován rozbryndanou písmenkovou polévkou. Pokud shledá, že je jediný, kdo se při čtení svého fejetonu válí smíchy, nevadí. Smích léčí všechny neduhy.

Snad jen s výjimkou zlomených žeber.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

20.03.2011 13:06:558hanka
*****
ach:))
05.02.2011 12:40:56kočkopes
musím si to doma prosadit,kočka fejetony nemá ráda, pustím se do toho, i kdyby se uprskala :-), s ženskýma je kříž ach jo
05.02.2011 12:35:18Květoň Zahájský
Kočkopes - tak všeho nech a dej se do psaní! Fejetonisté jsou zde stejně vzácní, jako kočkopsi.
05.02.2011 12:23:29kočkopes
paráda, bezvadně napsáno jen s určitými náznaky nebezpečí pro čtenáře, byť se jedná o druh kočkopsa,jedna má část se nakazila, ta psí a má teď obrovskou chuť mrskat tlapama po klávesnici ve snaze spatlat fejeton:-)
Ovšem ten Tvůj je fakt skvělý:-)
*
24.08.2010 11:55:37sepotvkorunachstromu
..děkuji za radu..přečtu...))
..je to tam..ovšem zjistila jsem..že je to jen úvaha..:)))
24.08.2010 11:39:48Květoň Zahájský
Velice rád.
Mistrem fejetonů je ovšem Vaud. Rozhodně si od něj něco přečti.
24.08.2010 11:37:31sepotvkorunachstromu
..děkuji za objasnění..:)))
..před časem jsem něco napsala a přemýšlela jestli to není fejeton..ovšem jednak jsem si nebyla jistá..jednak jsem dávno zapomněla jakousi definici fejetonu..tak jsem to raději zařadila mezi povídky..:))
..myslíš..že bys na to mohl mrknout..kdybych to tu vložila?..:))
23.07.2010 16:57:41Květoň Zahájský
Manuadvakrát - děkuji šestkrát. ((-:
23.07.2010 16:55:38Manuamanua
"Poté, co čtenář shledá, že autor ve skutečnosti nedělá nic jiného než on sám, pouze s tím rozdílem, že si každý úkon pečlivě zapisuje, právem nebude jeho zdravotní stav považovat za zcela uspokojivý." Tip.
11.06.2010 11:52:10guy
občas mám pocit, že tu někdo takový už šmejdí ..

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.