Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+11 neviditelných
Kapka deště
datum / id13.08.2010 / 362658Vytisknout |
autorOldjerry
kategorieMiniatury prozaické
upřesnění kategoriehříčka - snad trochu úvaha
sbírkaPříběhy a úvahy,
zobrazeno3489x
počet tipů23
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Kapka deště

Sedím na zahradě pod stříškou toho, čemu říkáme vegáč, na stole láhev.       Matonky – jsem tu autem a tak ani náhodou… Koukám do deštivé stóry a myšlenky se mi courají každou chvilku někde jinde. Tak se mi, mršky neposedné,  zatoulaly i k penězům. Už je nepotřebuji ani tak pro sebe, jako pro syna s dvěma dospívajícími dcerami. Kdyby tak se nechaly ty kapky proměnit – každá na nějaký zlomek částky … Jak velký? 

Začínám počítat : jedna kapka má průměrně  - asi – jednu desetinu mililitru. Přes noc mi ze střechy nateklo do nádrže čtyři sta padesát litrů vody. Střecha má půdorysnou plochu třicet kvadratických metrů. Znamená to tedy, že na jeden takový metr napršelo  patnáct litrů vody. Jeden litr vody vytvoří desetitisíc kapek. Kdyby každá kapka hodila haléř… sakra : to by bylo… půl druhého litru (tentokrát patnáct set kaček).

Hm… nic moc, no – ale já mám  zahradu pět set osmadvacet metrů čtverečních a to by bylo… to by bylo… sedm set devadesát dva tisíce korun! Jó – to už by bylo něco jiného …

Přestalo pršet.

Sehnal jsem po kapsách jedenadvacet kaček, vyhodil dva zapomenuté  padesátníky a šel jsem na jedno  -  jak říkávala jedna z mých kolegyň – žbrďo.  Druhé jsem dostal od kamaráda (tím se dobří kamarádi vyznačují) a zapomněl na kapky a na svoje výpočty.

Až doma…

Když jsem si do koupelny zašel opláchnout ruce, všiml jsem si kapek z kohoutku a hned jsem si vzpomněl:  himbajs! vždyť já to těsnění chtěl vyměnit už předevčírem…

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

20.08.2010 21:22:22Oldjerry
korektor
Štírko - k cíli? No jo, i tak se to dá vzít :)
20.08.2010 16:43:21Štírka
...jo., je to paráda, takhle si ujiždět v představách a dojít až k cíli... Mile se četlo....t*
15.08.2010 21:26:25Oldjerry
korektor
Prosecký - naopak : decentní sranda je vítána v každém množství. A díky navrch... Mohl bych teď rozvinout debatu, jak se nechají slova chápat a uchopit a co se s nimi dá všecko natropit. Jenže tobě psát takové rozbory by bylo nošení dříví do lesa.
Ano, vzdělání... mohl jsem mít vysokou školu po-ho-dl-ně ... jen to chtělo podpis na jednu přihlášku. No, zrušili mi stýpko - a bylo po vysoké... za necelé dva roky potom jsem už byl revizionistický chuligánský živel...
O vnučky ať se postará syn. Ve skutečnosti naše peníze nepotřebuje. On Je inžinýr, já jsem h.....
15.08.2010 18:20:32Prosecký
Velký tip za inspirativní pomýlení a několik metodických poznámek:
1. Tak podívejte se, máte štěstí, že u mně neděláte zkoušku z makroekonomie. Je přece jasné, že kdyby nastala masovější přeměna nevzácného statku na oběživo, došlo by pouze k růstu cenové hladiny a nikoli reálního bohatství domácností.
2. Jaké pivo tam čepovali? Byl to nějaký malý rodinný pivovar v rukou českého kapitálu? Pokud ano, mohl jsi přispět k akumulaci a tím k stimulaci budoucího růstu v místě.
3. Zatímco vysněné peníze ze střechy propršely, peníze za pivo byly spotřebovány s nulovým přínosem jak pro spotřebitele, tak zejména pro vnučky. Důsledně správné řešení by bylo investovattyto peníze do jejich vzdělání, případně průpravy do života.
4. a poslední metodická chyba souvisí s tím, že jsi vydělal na pivu od kamaráda. V dlouhém období se určitě projeví, že ty zase koupíš pivo jemu a celkový efekt bude nulový. Rozumnější by tak bylo odříci si i tuto spotřebu a opět vložit do vnuček.
Doufám, že mé vývody mě zase neodsunou mezi neoblíbené.
15.08.2010 00:10:15Oldjerry
korektor
Františku - jasněěě! Kvůli tomu tu otravuju... (:-D
Sebastiano - možná, že nad tím se zamyslím příště, je to totiž o něčem jiném
Jara - dík
Květo - Někdy je těžké kategorizovat dílo... a s tou trnkovicou - nu bať, svatá pravda, v mládí i středním věku jsem se uměl zkapkovat jak trnkový sad
14.08.2010 18:26:22Květoň Zahájský
Snad i kapku fejeton. Kapkový.
A jak říkají na Valašsku - kapka ke kapce a ožereš sa aj z koštování.
14.08.2010 14:20:47Jara Agnes
Sebastiana - slzy jsou slané... a sůl je nad zlato ! :-)
Docela zajímavě hravá úvaha... *
14.08.2010 13:48:14Sebastiana
A za kolik by byly slzy, co lidé vypláčou?
Co vyváží jednu slzu?
14.08.2010 11:10:00Honzyk
...ty si vyhraješ:)))-------------
14.08.2010 10:04:09Oldjerry
korektor
avox - pár kapek v celkové spotřebě zaniká
sestřičko - sny jsou fajn, ale zase jen sny...
mylenko, Bíšo,alkáči, Impress a Maruško s ovečkou- všem vám Ď za procházku mou stránkou

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.