Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+23 neviditelných
Nedoceněný význam peněz pro lidské štěstí a řešení osobních problémů
datum / id24.08.2010 / 363442Vytisknout |
autorProsecký
kategorieFejetony
zobrazeno3222x
počet tipů14
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog
Poznámka pro Vauda: Life Forestry Switzerland AG sídlí ve Staansu, NW. NW bude asi kanton Niddwalden.
Nedoceněný význam peněz pro lidské štěstí a řešení osobních problémů

Můj švýcarský přítel Knut Radieschen už se nemohl na mou chudobu dívat, a tak mi nabídl cestu jak se stát boháčem a ještě prospět životnímu prostředí. Pracuje jako agronom v Life Forestry Group a pečuje v Costarice o sazenice teakových stromů. Když si koupím maličký teak za 12 Euro kus, označí mi ho hliníkovým proužkem a při ročním výnosu 6%, očištěném o inflaci, získám za dvacet let, až Kostaričané strom porazí, 472,80 EUR. Navíc tím zachráním deštný prales a ještě prospěji nábytkářskému průmyslu.

Protože jsem ale především citlivým spisovatelem, hned jsem si uvědomil, že strom je především živá bytost, často námi lidmi a nám se podbízejícími zvířaty tak zneužívaná. Ne nadarmo se ukládá správnému chlapovi: "Postav dom, zasaď strom a zploď syna!" Zplodit syna a postavit dům jsem ještě nezvládl, ale stromů už jsem zasadil nejméně 38. Mohu nahradit plnění ostatních úkolů větším úsilím u stromů?

Už jsme řekli, že jeden malý teak stojí 12 EUR, tj. asi 300 Kč. Pokud by dům stál 4,5 milionu, musel bych zasadit  15.000 stromů a za dvacet let bych získal (lépeřečeno, mí dědicové, protože ve zdravotním testu v pojišťovně mi vyšlo, že zemřu 24. února 2026) 7.092.000 EUR, tj. 177.300.000,-Kč.

A jak by to bylo se synem? Úřady uvádějí, že dítě do 18. roku života stojí asi 2,8 milionu Kč. Až teď vzrostou platy učitelů, bude to o něco více, řekněme 3,5 milionu Kč, tj. 29.167 teakových sazenic a mám splněno.

Došlo mi, že podobný princip lze použít na řadu životních situací a my, pokrytečtí básníci, raději vzýváme zmoklý bodlák, místo bychom exaktně vyjádřili mezilidské vztahy.

Třeba taková oslava narození právě toho syna. Délka a nákladnost oslav je nepřímo úměrná pořadí dítěte. Komu se narodí už desátý syn, jistě nebude oslavovat tak bujaře, pokud ještě vůbec dojde do hospody. I pro něho však platí, že oslava může být jenom tak dlouhá, aby absence v práci neohrozila pracovní poměr otce a tím výchovu a vzdělání právě narozeného syna. V souvislosti s teakovými sazenicemi je zajímavé, že někteří volí opačnou cestu. Místo aby sázeli stromy a stavěli domy, nahradí to právě počtem těchto synů. Třeba Romové. Výše uvedené ceny navíc jasně dokumentují, že výnos spojený s touto substitucí mnohonásobně převyšuje mnou očekávané zisky z Kostariky. Navíc otec desátého syna má i mnohem nižší výchovné náklady, protože při takovém počtu dětí musí už i nejblbší rodič pochopit principy jednání s dětmi, nehledě k tomu že dochází k velkým úsporám z následného užívání výstroje. Moji mladší bratři mi to na vánoce dodnes předhazují.

V dospělosti ztrácíme nejvíce energie a tedy i  peněz vztahy se ženami. Typickým problémem je takzvaná nevěra, neboli švýcarsky Fremdgehen. Přitom je to tak jednoduché. Formule vzorce obsahuje tyto proměnné: velikost manželské lásky, koeficient nerozhodnosti, faktor strachu z problémů a přínos návštěvy prodejné ženštiny. Jakmile manželská láska klesne pod určitou úroveň a veličina nebude vyrovnána ani strachem a nerozhodností, je jenom logické, že převáží citový výnos z prodejné ženštiny. Doporučuji všem váhajícím, aby si to uvědomili a přestali se zdržovat  nesmyslnými úvahami, jak k nim máme my romantici sklon.

I poslední věci člověka bývají spojeny se silnými emocemi. Častokrát pozoruji vdovy, jak si nejsou jisté, mohou-li už odložit černý šat. Nuže, výpočet doby smutku je přece tak jednoduchý. Čím byl zesnulý blíže příbuzným, tím smutníme déle, čím byl starším, tím smutníme kratší dobu (protože už si užil až až) a dále vkládáme další proměnné jako objem majetku, zděděného po zesnulém, a to, jak jsme ho měli rádi. Abychom se vyhnuli problému, že některé nenáviděné osoby by se nedopracovaly žádného období smutku, zavádíme takzvanou konstantu minimální doby smutku. Někdy se používá jednotka 1 Hitler. I tak nenáviděná osoba si zaslouží v civilizované společnosti nějaký smutek, řekněme třeba 2 sekundy.  Můj ukrajinský soused na Proseku, Pavlovič, říkává po třetí lahvi, že třeba Stalin by se dopracoval smutku 193 Hitlerových jednotek, Uveďme si pro názornost příklad: tchyně 93 let nám odkázala reprodukci kresby Mikoláše Alše "Nezomrem ja na slame". Výsledek je 10 krát deset na jedenáctou Hitlerových jednotek.   

A na závěr trochu marketingu:

Kdo udělí tomuto fejetonu bod a uhodne, na jaké škole je jeho autor učitelem, vyhraje hodnotnou cenu (propisovačku ČSOB s plnou náplní). Dále bude vylosován z účastníků jeden, komu prodám tříletou teakovou sazenici:

Možnosti:

a) Vysoká škola pastevectví a prvobytně pospolné společnosti s lidskou tváří v Prešově (Eurozóna),

b) Českobratrská teologická fakulta Vysoké školy bankovní, katedra Nového Zákona, předmět Svatý Pavel (Svobodný český stát)

c) Hospodářská univerzita, Fakulta podnikohospodářská, obor Malé a střední podnikání v zemědělství Praha (Česká republika)

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

12.07.2015 16:42:04Grisha
Já mám tohle větvení a odbíhání (jak zde bylo nejednou vytýkáno) dost ráda, takže za mě dobrý :-)
15.10.2013 18:58:29Prosecký

Díky!

15.10.2013 13:41:11petr.ix
:)))))))
uděluji ti bod, kolik je to hitlerů nevím :-D
a myslím že to jsou obě školy - a) i b) :))
jinak konec je přímo vtipně zničující :)
02.10.2010 18:22:01Prosecký
Díky, foto.
02.10.2010 17:15:58foto
dobré počteníčko!
30.08.2010 08:02:01Prosecký
Mně to taky došlo asi 23 sekund poté, co jsem ti napsal. Čau! Tak se vyspi dobře alespoň dneska.
29.08.2010 16:53:50jH
eh - kdy konečně usnu, sem myslel :)
29.08.2010 10:03:48Prosecký
jH, jak to myslíš? "Kdy konečně zaberu"?
29.08.2010 05:25:05jH
mohl bys mi prosím vypočítat, kdy konečně zaberu? je půl šestý a porád to nejde...

jinak volím cé, případnou výhru mi zašli na účet, dík
24.08.2010 20:10:26Immanuel Cunt
Ich habe es gelesen. Wass kann ich sagen, wie ein Fater zwei Sohne fand ich es ein bischen sarkastisch.

Aber ich liebe Baume auch und verstehe einige Teile davon.

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.