Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+19 neviditelných
Večeře
datum / id05.10.2010 / 366720Vytisknout |
autorZbora
kategorieFejetony
upřesnění kategorienebo tak něco...
sbírkaFEJETONY nebo tak něco,
zobrazeno4325x
počet tipů39
v oblíbených1x
do výběru zařadilPomerančová, Markéta,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Večeře

Před časem mě moje kamarádka, zarputilá vegetariánka a bojovnice za práva zvířat, pozvala k sobě na večeři. Když jsem vstoupil, vkládala zrovna do pračky s obsahem pět litrů jedny bílé kalhoty a několik kousků spodního prádla, celé to zasypala menším pohořím pracího prášku, zalila rybníkem aviváže a zmáčkla start. K jídlu bylo něco, co snad mělo připomínat maso, slepené něčím, co mělo zřejmě suplovat vejce. Cíleně řízenými otázkami jsem získal důležité informace o složkách neznámého pokrmu. Jedna jeho část pocházela z Belgie, zatímco druhá ze sousední Francie. To grilované jsou cherry rajčátky z biofarmy ve Španělsku a specielní rýže připlula až z Japonska. Původ mořské řasy, kterou to všechno bylo rafinovaně obehnáno, se mi zjistit nepodařilo, ale tipuju, že pocházela odněkud z moře. Byla bez chuti, ale zato zapáchala podobně jako kapr z jihočeského rybníka. Po večeři jsme popili ještě něco brusinkového biodžusu, po jehož rodném listu už jsem nepátral, a Jana se s omluvným gestem rychle nasoukala do přiléhavého černého asi biokostýmku, zeptala se, jestli chci hodit domů, a než jsem stačil odvětit, že se po vydatné biovečeři rád projdu, nonšalantně zamávala a odjela svou obří limuzínou BMW ještě něco zařídit do práce.

Jana je bankovní úřednice. Je to moderní dívka. Žije ve čtyřpokojovém bytě. Stálého přítele nemá, ale občas si, jak se to tak moderním nezadaným dívkám stává, najde někoho, kdo ji rozveselí. Bere proto logicky antikoncepci. Děti zatím určitě nechce. V bance má dobře našlápnuto ale hlavně je výraznou osobností v několika právozvěrných organizacích, o nichž ráda káže. Můj pásek z hověziny je pro ni něco jako mrtvola kamaráda a když mě potká s klobásou na tácku, dívá se na mě z veliké výšky. Marně jsem se jí snažil několikrát názorně dokázat, že v klobáse dnes už žádné maso není, že je to až na těch pár rozemletých kousků kuřecí kůže spíš taková vegetariánská záležitost.

Když se Janě někdy přitíží, jak se říká něco na ni leze, vytáhne z lednice objemný box a začne se ládovat všemožnými léky, snižujícími teplotu a slušným množstvím vitamínů, jejichž účinek se u podstatné části navzájem neguje. Je totiž důležité, aby byla pořád ve formě, podepsala hodně smluv a imaginárně zachránila hodně zvířátek.

Když jsem šel domů, pomalu se stmívalo a drobný deštík dělal na asfaltu první puntíky. Dumal jsem, kolik v tomhle počasí asi široká kola BMW rozjedou žížal a slimáků a kolik asi mušek a motýlů může po cestě skončit na předním skle kamiónu, vezoucího biorajčátka z farmy ve Španělsku. Představoval si, jak břichatý řidič, cpoucí se na každé pumpě hamburgery, pustí ostřikovače, všechno to svinstvo setře stěračem a vesele pokračuje, nechávaje v dáli za sebou zapadající slunce a milióny molekul oxidu dusičitého. Kolik vody proteče pračkou pro zářivou bělost značkových kalhot, předpokládám taktéž z dovozu, tkaných možná za mrzký peníz dětmi někde ve východní fabrice. „Ještě, že to nejsou šimpanzi“ říkám si.

Vzpomněl jsem si, jak jsem jí líčil, co dělá její antikoncepce, spláchnutá rourou stoupačky s jejími kamarádkami rybičkami v mořích. „Ty si ze mě děláš prdel, žejo?“. Nikdy mi moc nedůvěřovala. Nezapadal jsem zrovna ideálně do její představy jak rozdělit lidi na správné, spravedlivé a uvědomělé a na ty druhé. Vždycky jsem u ní byl někde mezi, protože jsem odevzdaně nesdílel její nadšení pro ty „správné“ věci a dělal si z něj napůl srandu. Mám dojem, že se mi snažila ukázat tu správnou cestu, a že to dělá vlastně dodnes. Patří mezi lidi hodně vytrvalé s velmi pevnou vůlí. Stejně to se mnou ale vždycky po nějakém incidentu na čas vzdá. Jako onehdá, když jsem prohodil, že mořské řasy se objevují ve vegetariánských kuchařkách tak často stejně jen proto, že vegetariáni nepapají rybičky, a nějak ten jód do sebe dostat musí, a že jejich tahání z moře, zpracování a přeprava na obrovské vzdálenosti je stejné zvěrstvo, jako kácení deštných pralesů. Malinko jsem přeháněl, přiznávám, ale snad ne zas tolik, aby se potom Jana dva roky neozvala.

Když jsme se pak jednou náhodně potkali na ulici, už jsem radši nezmiňoval, kolik zařvalo zvířátek při testování léků, které s takovou oblibou konzumuje, kolik je potřeba spálit koksu, aby mohla sedět ve svém příjemně vytopeném čtyřpokojovém bytě a rozesílat e-maily poukazující na obludnost jatek. O ropných tankerech a margarínu, o jejím psovi a podobných nesmyslech by mě ani mluvit nenapadlo, a tak jsme si příjemně popovídali o neutrálních věcech, jako je počasí a kde jsme byli na dovolené a celkem jsme si rozuměli.

Jana má vysokou školu. O její schopnosti přemýšlet jsem ovšem dlouho pochyboval. Zbytečně. Naopak velmi chytře vytěsňuje z okruhu informací vše, co nějak nezapadá do její koncepce a za ta leta už se naučila nacházet protiargumenty prakticky na cokoli, a když je nenajde, ukončí rozhovor tak radikálním způsobem, že se osoba na druhé straně cítí bezmála jako původce všeho zla ve vesmíru. Je skálopevně přesvědčena o naprosté správnosti svého jednání a to ve všech ohledech. Nebo tak alespoň vystupuje.

Teď jsem s večeří na řadě já. Budou pečená vepřová žebra.


 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

12.05.2013 22:54:05Adien

To je fakt, beru zpátky, nejsi jedinej. A díky, taky jsi byl skvělej :)

A fajn fotky, děkuju. Zas ráda někdy přijedu. 

Hezkej den :)

12.05.2013 21:34:24Zbora
redaktor poezie

Ale ve Fra jsi potkala daleko víc živých písmáků než jen mě :)

Mimochodem byla jsi skvělá.

Tady je fotoreport, kdybys chtěla mrknout: http://www.totem.cz/enda.php?a=311267

Měj se fajn

 

H.

 

11.05.2013 11:27:12Adien

to je asi dobře že si za ním stojíš... on není špatnej, jenom se prostě vymyká mojí představě o fejetonu, tak trochu,a, no, všechno už jsem psala. To s těmi prasaty je právě tak trochu co z něj já cítím. I když samo zveličený. Nevím, prostě na mě nezapůsobil  úplně jak bych od fejetonu čekala, ale pravda že je to spíš mnou, soudě podle ostatních reakcí, a navíc - já nikde nechci propagovat svoje názory jako absolutní pravdu.

No, a hrála jsem na kytaru ve Fra :)

11.05.2013 10:33:15Zbora
redaktor poezie

Adien, předně díky za reakci. Nejdříve mi napíšeš, že to není fejeton a co si od fejetonu slibuješ a druhým dechem dodáváš, že by to mělo být komplexněji pojaté a že Ti vadí, že je to kritické (mimochodem o tom, že by se konzumní prasata měla stydět tam nepíšu nikde). Fejeton je spíše krátký komentář typický silným subjektivním nádechem a lehkou stylistickou formou, zaměřený na aktuální společenské nebo kulturní téma, často o několika volně spojených tématech. Netvrdím, že je to nutně fejeton, ale ze všech rubrik, které písmák nabízí je mu to nejblíže. A ano, pořád si za tím textem stojím.

​Mimochodem můžeš mi připomenout, kde jsme se potkali? Podle nicku to nepoznám :)

 

11.05.2013 02:02:47Adien

teda, tohle je fakt strašně přehnaný! zaprvý bych to rozhodně nenazvala fejetonem, jelikož mám pořád tak trochu pocit, že fejeton by měl za A být vtipný a za B měl mít pointu, pokud možno neodhalenou dřív, než na druhým řádku! zboro, přečetla jsem si tvůj fejeton protože mě zajímalo, jak píšeš, (jsi první písmák kterýho jsem poznala dřív osobně, juchů), a pevně teda doufám, že píšeš jinak.

Tenhle text je nejenom, že ne tak docela vtipnej a překvapivej, ale navíc i  dost nepříjemně moralistickej, ne? Fejeton, prosím, by přece neměl bejt text, křičící "styďte se vy všichni odporně konzumní prasata..."

Dovedu si to představit jako kritickej článek v reflexu nebo někde na internetu, a jo, jasný, že chápu poselství týhle tvý snahy, ale tvoje kamarádka Jana je tak trochu scifi, zcela jednobarevná postava, a celý mi to zní prostě jako dokonale správně napsaná kritika jejího konkrétního přístupu k životu, ovšem, kromě několika nepřímých ironických urážek na její osobu, zcela bez jakýkoliv charakteristiky tebe jakožto autora. A žížaly a slimáci umírající pod koly BMW, já nevím jestli se mám smát, nebo...

Na druhou stranu chápu, že je to psaný před dvěma lety a chápu tvoje spravedlivý rozhořčení na mnoho lidí, kteří takhle existujou, ale tenhle problém je řekla bych mnohem komplexnější.

No, nechci říct že Tvůj text je špatnej, ani omylem, forma výborná, takový ty věci kolem... ale jen mi prostě je líto, že tě považuju za dost zajímavýho člověka a otevřela jsem fejeton "Večeře," protože jsem doufala v originalitu, a vtip, a neobjevilo se ani jedno. 

Zajímalo by mě, jak moc si za tím textem třeba dneska stojíš?

hezkej večer

07.01.2011 18:39:50Andre
Pečený uzený vepřový kuře! Joooo! *
25.11.2010 21:43:14Markéta
jeden stoprocentní bio výběr :))
31.10.2010 14:25:32Vaud
skvělej fejeton
taky znám takové a občas mi chybí argumenty a síla vyvracet je z jejich eko-bludu, který je jistým druhem nábožeství a racionální argumenty na dámy hrající ve značkovém oblečení golf moc nemám.

Tady se tolik nevyšiluje - to je takový byproduct novodobého českého snobáctví.

(jinak souhlas s Bigem - BMW je ekovozidlo!, ve Švajcu ho my chudší máme všichni).
31.10.2010 04:13:46berba
zručně napsáno, to oceňuju.
k obsahu- ekologisti by měli páchat sebevraždy- dýchání je taky něco jako produkce oxidu uhelnatého nebo jakého to...
27.10.2010 21:43:08sveřep
souhlasím s azurem :D

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.