Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Sklíčka, sklíčka rozsypanááá
datum / id07.01.2011 / 375226Vytisknout |
autorZbora
kategorieFejetony
upřesnění kategorienebo tak něco...
sbírkaFEJETONY nebo tak něco,
zobrazeno4430x
počet tipů32
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Sklíčka, sklíčka rozsypanááá

Rád poslouchám Český rozhlas 1 – Radiožurnál. Člověk se tam občas dozví i něco jiného, než kolik prodělala Iveta Bartošová kolapsů a Leoš Mareš naboural aut. Trochu mě ale vytáčí hudební dramaturgie, která se vyžívá v točení kolovrátku popových hitů odněkud z hluboké éry Supraphonu. Vyjímku tvoří jen církevní pořady se svými žalmy a vysílání pro rómy, ve kterém se pro změnu neustále tančí. Jinak ovšem uslyšíte 5x za den Lenku Filipovou s její Svatobránou, od Lucky Vondráčkové se 3x dozvíte, jak je Tenkej led a od její tety Heleny zase několikrát, že si během Dlouhé noci našla Partu přátel (asi Martu Kubišovou a spol), dále pak minimálně 10x něco uondaného od Chinasky, podporovanými svými slovenskými kolegy, jednoucími na podobné vlně – No Name a Vašo Patejdlem s nesmrtelnou skupinou Elán, která už dvě dekády vyjíždí do české kotliny na zaručeně poslední turné. Každý ze zmiňovaných interpretů vydal již nejméně desítku desek. Na Radiožurnálu z nich znají pouze 2-3 největší písňové kýče.

Pikantnost celé věci je pak umocněna ve chvíli, kdy ve studiu usedne třeba dirigent FOK, hovoří o avantgardě a hudební dramaturg briskně proloží bez mrknutí oka rozhovor zamilovanou písní o rozsypaných sklíčkách. Vcelku by mě zajímaly pocity onoho dirigenta, který je sice pozván k hodinovému rozhovoru, z nějž ovšem 40 minut ukrojí Lucka Bílá, spolu s Novákovým Náhrobním kamenem a nějakým tím hitem od Michaela Jacksona z dob, kdy měl bílé pouze zuby. Když jsem se z rádia dozvěděl ve čtyři ráno aktuální zprávu o úmrtí posledně jmenovaného, dychtivě jsem očekával, co bude. Tohle je příležitost jak Brno, říkal jsem si. Hudební dramaturg nezaváhal ani okamžik a pustil Michala Hrůzu s Kapelou hrůzy.

Na časté už jen víceméně humorné narážky ze strany posluchačů reaguje ČR způsobem typickým pro státní organizace, totiž nijak. Od jednoho pána z onoho rozhlasu jsem se dozvěděl, že každý správný Čech si přeci radši poslechne coververzi Golden Kids o tom, že s dětmi je kříž, než o mnoho lepší originál od Boba Dylana. A navíc, že posluchači mají rádi písně, které si mohou spolu s ČR zazpívat. Nevím, o jakých posluchačích onen pán hovořil. Asi o těch, kteří rádi zpívají také s rádiem Blaník nebo Frekvencí1, kde hrají podobně kultivovanou hudbu v daleko širším záběru a nepřerušují ji ani zbytečnými tlachy o kultuře nebo politice. Navíc lidé znají to, co je jim v rádiu předkládáno. Tenhle argument mi tudíž připadal obzvláště soudný.

Netvrdím, že by veřejnoprávní médium mělo pouštět zásadně alternativní hudební styly jako Downtempo, Jungle nebo EBM, ale když aktuálně informuje o tom, co se děje ve světě, mohlo by vzít v potaz, že se ve světě děje i něco v popmusic. Jan Sahara Hedl si kdysi s úsměvem na koncertě posteskl, že přestože už vydal třetí sólovou desku, na Radiožurnálu stále hrají singl z té první. Nemůžu se ubránit dojmu, že si v kanceláři hudebního dramaturga odškrtli jeho jméno a řekli si: „ták, toho už bychom měli“.

No nic, přichází období chumelenic, tak už se těším, až napadne sníh a já si zase po roce šestkrát denně budu moci s Jarkem Nohavicou zazpívat Ladovskou zimu.
 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

12.05.2013 18:57:14dajakbol

Honzo, mal by si počúvať Jazykový koutek, to by si sa dozvedel, ako sa píše výjimka, hihihi.

13.01.2011 07:35:29JiKo
To je důvod proč rádia mají několik čudlíků předvoleb. Člověk by řekl, že na trase praha brno bude poslouchat svou oblíbenou stanici...ale nééé opravdu se musí přepínat. V rádiích asi počítají s tím, že průměrný divák...teda posluchač ;-) je poslouchá max půl hodiny denně...
Ale ze všeho nejhorší jsou trpa... diana kobzanová :-)
11.01.2011 22:13:27kouzelná_květinka
hezký to máš :-)
11.01.2011 22:09:14kouzelná_květinka
hezký to máš :-)
09.01.2011 23:46:18Zbora
redaktor poezie
A to jo, o tom žádná, jen by nemuseli vysílat pořád dokola svých cca 30 songů :) Někdy mi připadá, že tam mají nějakého discmana, v něm celý rok nastálo jedno vypálené CD - největší hity a akorát vždycky stiskou pause a play.
09.01.2011 23:14:41jejdavilda
Proti fejetonu nic nemám, jen si myslím, že je úplně jedno co vysílají, protože vždycky bude většina nespokojená
09.01.2011 08:35:02Big_George
Já teda poslouchám jen dopravní zprávy. A to eště ty cizí, páč z domova na hranice to mám třicet kilometrů po takový okresce, kde se za celej rok nic nestane, a po Českku prakticky nejezdím.

Takže mi nezbývá, než ti věřit.

Akorát jsem někde četl, že snad Radiožurnál dělá něco jako focus-group, kde se náhodní vybranci vyjadřujou k vysílané hudbě a k novinkám.... ale nějak jsem to přešel bez většího zájmu, jsa popem skoro nezasažen:-)

TvonBG, páč se to četlo hezky.
09.01.2011 01:25:39rozdupanésrdce
To, co jsi popsal ve druhém odstavci se děje i v ČR2-Praha. Když mají v regionálním rozhlase Brno hosta z hudební branže, většinou pustí jeho muziku v alespoň pár ukázkách. Na Vltavě se to rozumí samo sebou.
Poučení z radiožurnále je holt vykoupeno strpěním nemožné muziky. Ale když pustí Kabáty nebo Landu, okamžitě vypínám!
08.01.2011 15:57:00Makoves
Naštěstí je tolik stanic, že to ani anténa nepobere, takže si každý může vybrat podle své momentální nálady.
08.01.2011 15:00:02Háber
sklíčka *

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.