Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+1 neviditelných
Dopis Ježíškovi
datum / id19.12.2011 / 399025Vytisknout |
autorKvětoň Zahájský
kategorieFejetony
témaHumorné
zobrazeno4303x
počet tipů45
v oblíbených2x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Dopis Ježíškovi

Nevím jak vám, ale mně Ježíšek ještě nikdy nepřinesl to, oč jsem jej žádal.
Ne, že by nenosil nic, v tom se ho musím zastat. Ale, vždycky když mu napíšu, že mi má nadělit pod stromeček poslední model Ferrari, balík akcií ČEZu a o třicet let mladší manželku, pokaždé tam najdu papuče, kulicha a šálu. Buďto je Ježíšek velkým šprýmařem, nebo mi dělá schválnosti, protože nevěřím na jeho taťku.

Když se tak zadívám na pohlednici s vyřezávaným Betlémem, jak se tam Jezule povaluje v krmelci, nalevo vůl a napravo osel, tak mě napadá, jestli on, Ježíšek, nebude taky ten... No, jak se to jenom... Jo, už to mám - dyslektik!
Anebo, což je pravděpodobnější, nejspíš neumí česky. Hm, ale v tom případě jsem mu možná měl psát hebrejsky. Či snad nedejbože aramejsky, jak se v té dávné době hovořívávalo?
Ne. Mrtvými jazyky se má psát jenom mrtvým lidem. A to Ježíšek dozajista není. Podobně, jako například Elvis Presley, byl přece mnohokrát spatřen. Ale stejně je báječné, jak na svých dva tisíce jedenáct let vypadá pořád mladě, že? Jak to jenom dělá?

No, nekruťte hlavou, já vím, že lichotkami si jej nenakloním. V tomto směru by byl nepochybně přístupnější jeho sibiřský konkurent - Děd Maróz. Nu co, azbukoj píšu kak Lermontov, vodku piju jak Jelcin a kozáčka tančím jako Meresjev; proč nezavolat internacionální přátelskou pomoc, jak je v našich krajích zvykem? Však i na českých jolkách republiky se Děduška něco rudých hvězdiček narozsvěcel!
No jo, ale stihne on to všecko? Takový lán světa? Dočkají se ho rebjáta na Urale? A co mužici v dalekých sibiřských guberniích? Kdo ví, jestli nemá v popisu práce i Kubu, Čínu a Severní Koreu! A teď do toho ještě Čechy pod Kosířem, Mánesova 15, třetí patro... Ne, to nemohu těm soudruhům udělat.

Zbývá poslední možnost, řekl jsem si. Obrátím se na ikonu komerce a konzumu, reklamního pijáka CocaColy, sáňkonauta a krbolezce - Santu Clause! Proč ne? Rozmazleným americkým harantům neubude. Beztoho si dárky rozbalují až pětadvacátého. Malá zajížďka s pomocí tryskových nadzvukových sobů, to bude pro Santu hračka. A napsat dopis v angličtině s pomocí Google Translate, to bude zase hračka pro mě. A hned jsem také začal:

Hey Santa! What's up?
How are you and Mrs Clause and the elves too?
For many years I wrote a little Jesus, but without results, because I can not Hebrew.
But this year, Jesus can kiss my ass, because I get presents from...

V tom se to stalo. Rozpomněl jsem se, jak předloni, pátého prosince večer, soused Podzimek v kostýmu Mikuláše vyšplhal po hromosvodu k nim na balkon. Až do čtvrtého patra! Že překvapí manželku. Ta však naopak překvapila jeho, neboť se zrovna muchlovala s neznámým čertem tak vášnivě, že bušení na okno uniklo jejich pozornosti. Proto si zhrzený Podzimek rafinovaně ovinul prádelní šňůru kolem prsou v podpaždí, načež se spustil z balkonu tak, aby to z venku vypadalo, že se oběsil. Předpokládal, že jej sousedi záhy objeví a ztropí povyk. On se pak pomstí záletnici tím, že ji vystraší k smrti, až na ni, jako domněle bezduchý Mikuláš, udělá - baf!
Neudělal. Visel tam umrzlý až do Tří králů, protože ho všichni pokládali za plastikovou figurku Sata Clause. Od té doby jsou nájemníci našeho domu na Santu hákliví. Kdepak, nebudu proti sobě popouzet partaje. Konec konců, jsem jenom obyčejný pracující inteligent, volič a daňový poplatník. Mám historicky oprávněnou nedůvěru k prezentům od někoho, kdo se jmenuje Klaus.

Dobrá tedy, letos se ještě smířím s pantoflemi a šálou, ale v jednom už mám jasno. Vím, jaké si dám novoroční předsevzetí. Od příštího roku se začnu učit hebrejsky!


Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

13.10.2016 16:01:14Květoň Zahájský

Jéééžiši to je hvězd, jak na vlajce EU.

13.10.2016 11:31:21Markel

já na Klause nedám dopustit, neb jen díky jeho polistopadovým nápadům se mi už téměř jednu čtvrtinu století leskne na krku zlatý řetízek, jo, a taky za akcie čokoládoven nám vrní na chodbě lednice plná různých lahůdek.

Všechny vtipnosti v návaznosti na tvůj vícnežskvělý fejetonek mi ostatní písmoni sebrali, tak jen schlíple a trochu zahambeně uděluji *********************

03.12.2013 15:52:12Zuleyka

Super ****

03.01.2012 20:37:02Květoň Zahájský
Hééézký. To se ti povedlo, Kolouchu. ((-:
03.01.2012 20:34:14koloušek
Povedené.T*

Zase budeš bez Ferrari,
spokojit se musíš s dary
od Ježíška pacholete;
on se prostě občas splete
a to, co by sis tak přál
nese jiným, výš a dál.
29.12.2011 14:40:46guy
Hele, Květoni, bych to s tím předsevzetím o učení hebrejštině až tak nehrotil, s Google Translate to máš zadarmo i bez biflování slovíček ..
horší by to bylo s tou aramejštinou :-)
*
24.12.2011 12:57:04Toscana
Jooo, kaprům o kouzlu Vánoc radši nevyprávěj - oni jsou k těmhle svátkům takoví nedůvěřiví... :o))))
24.12.2011 10:48:31Květoň Zahájský
Dík! Tobě taky.
Před chvilkou jsem to přál kaprovi a nadšenej nebyl. (-:
24.12.2011 06:20:56Toscana
Přeju krásné Vánoce, Kvítku!
24.12.2011 00:40:24Květoň Zahájský
Jůů, Yeziiinky taky ponocujou? Tak ti vinšuju to samé a dvakrát!

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.