Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+14 neviditelných
Dopis Olze
datum / id03.01.2012 / 400182Vytisknout |
autorKvětoň Zahájský
kategorieMiniatury prozaické
témaHumorné
zobrazeno6029x
počet tipů36
v oblíbených3x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Dopis Olze

 

   Milá Olgo.

   Všude se hovoří o tom, jak humánní, civilizované a moderní je naše vězeňství ale nevěřila bys, jak obtížné je sehnat zde dobrý doutník. Namátkou – o Cohiba Esplendidos nebo  Robustos tu nezavadíš ani o státních svátcích, a to je Kuba naší spřátelenou zemí. Ani ten kaviár už není, co býval (má nízkou zrnitost a obsahuje více soli). Je učiněným hříchem pít k němu cuvée Dom Pérignon, pročež s kolegy spoluvězni raději volíme lehčí Muscadet de Sévre et Maine Sur Lie.

   Z času na čas bývám napaden myšlenkou, že se má dramata nehrají tak často, jak by si bývala byla zasloužila. Přitom jim nepochybně dodává na atraktivitě, že jsou režimem hanobena a zakazována. Nechápu, že Plastici, kteří rovněž prezentují nesmyslné a idiotsky hloupé texty, mají na koncertech pokaždé natřískáno.

Jestli bych neměl uvažovat o zhudebnění některých mých děl. Ano! Mám důvod domnívat se, že taková Audience by mohla býti docela hezkým muzikálem, jestliže by posloužila za libreto schopnému skladateli. Mohu-li Tě o to poprosit, drahá Olgo, kdybys příležitostně navštívila Magora a Mejlu, a vysvětlila jim, že úvod prvního jednání bych si představoval impresionisticky náladový, občas vzrušený nástrojovými výbuchy (žestě a dřeva, nikoli Semtex), zjemnělými disonancemi, s převažujícím melodickým sprachgesangem občas přecházejícím do...
A nebo raději ne. Zajdi ty dva rovnou prásknout na STB, já už se s nimi na těch podrobnostech domluvím tady na Borech.

   Nevím, jestli jsem se o tom už zmiňoval, ale pracuji nyní u nějakého stroje, který má množství pohyblivých částí, jež konají roztodivné pohyby a velice silně lomozí. Řečený stroj (pominu-li, že mi zde krátí čas a rozptyluje chmurnou mysl), velmi pravděpodobně vyrábí i jakési předměty. Není vyloučeno, že o těchto mašinách napíši novou divadelní hru. Zatím mám pouze název - R.U.M.

   Bachaři nás sadisticky sužují a trýzní tím, že máme na celách soustavně přetopeno. Můj trest je navíc zostřen, proto jsem nucen sdílet celu s otcem Dominikem Dukou. A před páterem, toť se ví, nemohu chodit jen tak hanbatý, jako u nás na Hrádečku.
Ti křesťané jsou stejně rozporuplní lidé. Má značková tanga je pohoršují, ale že má Kristus ohanbí zakryté jenom šálou, to jim nevadí.
Často se tak stane, že pravidelnou vycházku musím absolvovat všecek upocen a mokr, což jsou dveře dokořán bakteriálním infekcím a nachlazení. Této hrozbě však (s rafinovaností sobě vlastní) čelím tak, že mrazivý vzduch vdechuji přes zapálenou cigaretu.

Neměj však žádných obav, za nejhorší chorobu jsou zde považovány hemoroidy. To Ti potvrdí každý, kdo někdy seděl. Jistě tu sehrává svou roli i fakt, že nejsem pouze depresívní psychopat, jak o mně říká dávná diagnóza, ale zároveň i tak trochu nezmar, který vždycky, když mu je obzvlášť blbě, dokáže někde (bůhví kde) najít nový pramínek vitality a radosti ze života. Ostatně, hemoroidy trpí i otec Duka, a to při sezení většinu času proklečí. Tato záliba u něj dosahuje až intenzity úchylky. Často jej z vytržení vytrhne až pohled na… Tak mě napadá, možná, že bych přecejen uvítal tu šálu.

Povšiml jsem si, že pěkné šály rozdává Dalajláma, a to na potkání. Trápím se, trápím, myslím si, kde bych jej nejraději potkal. Snad někdy bude příležitost.

    Závěrem bych rád vyjádřil naději, že odpovědím na mé listy budeš věnovat o něco více pozornosti než dosud. Nevadí mi, že Tvoje dopisy zdejší cenzor rozlepuje, čte a černě přeškrtává (dle mínění režimu) závadný obsah. Ale že v nich navíc červenou tužkou opravuje hrubky a známkuje stylistiku, to už je mi skoro až žinantní.

Neskrývám, že i mé poněkud protivné pedantičnosti trochu vadí jejich někdy poněkud znejasňující telegrafičnost, jejich malá systematičnost a kompoziční logika a značná ledabylost syntaktická, gramatická i grafická. Proto je rovnou pálím. Uvědom si, že by snad mohly být někdy zveřejněny! Jéžiši, dopisy od Olgy s chybama. Já snad požádám bráchu, aby jich tvým jménem pár zfalšoval. Pro jistotu.

   Zdravím a líbu všechny věrné a blízké, Tvůj Vašek.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

03.12.2013 14:48:04Květoň Zahájský

Ani tohle tě neotrávilo? Tak to jsi mimořádně psychicky odolné.

03.12.2013 10:40:43Zuleyka

Nezklameš!!

:-) Laborantózno-famózní ...pane doktór Květo-věte.

17.01.2012 15:47:59Fart
Svět chce být klamán .... a každá ovce ostříhána.

***- ... takže je vcela v pořádku když některá ovce už toho má dost, vybočí ze stáda ... a kopne tě do hlavy ... :-))

konečně ......
hrdina svůj úkol již splnil
nebo snad Mouřenín ... kdo ví ... :-(

.... a propadliště dějin se o něj postará

15.01.2012 18:25:47heartrate
korektor
to je super, že lidi mají svoje názory a nebojí se je říct, mám vás všechny ráda :)
09.01.2012 11:05:04Štírka
Přečetla jsem. Nepíšeš špatně. Ale zde ti nefandím :
Těžko mohu posoudit, zda se tímto článkem nikoho zbytečně nedotýkáš ...
Když daného člověka dobře znáš, lze takto psát za jeho života... když
neznáš, tak asi nikdy.../...nevím, jak jsi na tom.../
Je jasné, že týž humor by byl v obecné rovině neskonale sušší...
"Zábavné" asociace by se tak nenabízely. Nemohu vyloučit to,
že by se tvým elaborátem VH sám nepobavil, ale kdyby šlo o to, ten čas
už jsi prošvihl.

09.01.2012 11:00:52Marcela.K.
Macecho, nevím jak jsi dospěla k tomu, že bych byla naštvaná na svět. Nejsem. Dokonce ani na Květoně ne. Jen mi není někdy veselo. To, že se nesměju, když se smějí jiní, neznamená, že nemám smysl pro humor a oni ano. Nakonec, ani já nejsem sama, kdo se tu nesmál... Už mi sem neodpovídej, prosím, nezvi mě sem. Víc k tomu dodávat nechci.
09.01.2012 10:16:39macecha
Marcelko, nebuď naštvaná na svět. Vždyť o nic nejde :)
08.01.2012 21:29:42F.L.Vděk
Bezva :-).
07.01.2012 19:29:46BBarkku
začátek chabší-takový rozběh,ale pak to hezky jede v rytmu:) cool.díky.
07.01.2012 16:50:15FAE BOMB
Tos: Občas se zde vyskytla i masáž "erotická", což bylo politickými vězni přijímáno spíše s rozpaky, neboť okovaná obuv vojenského typu pro uvažované účely vyžaduje zváště opatrné použití...

KZ: Postihla mě jakási hnusná závislost, podobná té drogové. Bohužel si nemohu pomoct, přestože vim, že mi to škodí. Připorovnil bych to ke šňupání pervitinu, ač to negativně ovlivňuje problémy s nespavostí, kteroužto úspěšně trpim i bez drog. Hodlám si přečíst celé "Dopisy Olze" a zajímavé části vyzkopírovat. Kam se na to hrabeš, srabe!!!

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.