Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Pěstitelské práce
datum / id31.01.2012 / 402340Vytisknout |
autorZbora
kategorieFejetony
upřesnění kategorienebo tak něco...
sbírkaFEJETONY nebo tak něco,
zobrazeno2543x
počet tipů19
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Pěstitelské práce

Soudružka učitelka Brázdová byla přesně tím příkladem, kdy jméno taknějak předznamenává úděl. Neznali jsme sice její osobní život podrobně, ale co jsme věděli bylo, že se nikdy neprovdala, takže už od jejího narození zřejmě bylo rozhodnuto, že nás v páté třídě vyfasuje na pěstitelské práce. Hned poté, co jsme si v učebně začali ujasňovat, ve kterých ročních obdobích dochází k pěstování a sklizni plodin, byl jsem se svou zimou vykázán za dveře, kde jsem ukřivděně vzpomínal, jak jsem na dědově zahrádce ve sněhu trhal kuličky až doposud tam přírodně skladované růžičkové kapusty a strefoval se s nimi do otevřených košů čínského zelí, které tady byly z téhož důvodu.

Jakmile roztál sníh, přišlo jaro a soudružka učitelka Brázdová nás vybavila motyčkami ze školního sklepa. Snažil jsem se kopáním opravdu důkladně zahnat vtíravé myšlenky, jež mě přepadaly při pohledu na pozadí ohnutých spolužaček, nezúčastněně tu trvající ve vlahém vánku, jakoby se houpala sama o sobě, podepřená jen bezděčně přešlapujícími násadami nohou. V podobné pozici jsem spolužačky pak vídal každý čtvrtek.

Moc se toho nakonec neurodilo. Na naší společné fotce z páté B leží na zemi černobílá ošatka , kde se vyhřívá několik drobných rajčat a mrkví, jedna docela velká dýně a pár okurek, které by na nakládačky celkem ušly, ale bohužel si už nevzpomínám, zdali to nebyly spíš salátovky. My se samozřejmě usmíváme, tiskneme se k sobě (všichni vyfoceni vzpřímeně zpředu) a vypadá to, že máme radost. Ani ne tak z dýně, jako spíš z toho, že motyčky definitivně zdědí jiní páťáci.

Často potkávám na Farmářském tržišti stejně ohnuté holky a ženy, co berou z přepravek na zemi do rukou plody s opatrnou něžností. Zřejmě absolventky pátého ročníku s učitelkou Brázdovou, která jim sice neposkytla spolehlivý recept, jak vypěstovat trofejní celer, ale naučila je, že vypěstovat jakýkoli celer je fakt dřina.

Včera  se mi stalo, že se jedna z těch žen narovnala zrovna ve chvíli, kdy jsem procházel okolo. Byla mi sice už před tím nějaká povědomá, ale jakmile jsme se setkali pohledy, na malou chvíli jsme spolu byli zpátky na černobílé fotce s pyšnou, dýňovou ozvěnou.       

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

10.04.2012 21:03:04palino8
:-)
02.02.2012 18:21:44martinez
díky, Oldíku :o)
01.02.2012 23:30:17Oldjerry
korektor
martinez - mám tě v úctě i přes drobné zahradnické nedostatky (:-D
01.02.2012 23:30:14Oldjerry
korektor
martinez - mám tě v úctě i přes drobné zahradnické nedostatky (:-D
01.02.2012 22:50:42Zbora
redaktor poezie
Norbert, ale to jsem vůbec nechtěl, naopak. Tak příště i se smajlíkem na konci, by nedocházelo k nedorozumění.
01.02.2012 15:59:43Kapsa
Pobavilo...
01.02.2012 14:32:57guy
hm, připomnělo mi to práce na školním pozemku v dobách, kdy já navštěvoval základní školu
a to natolik inspirativně, že docela vážně přemýšlím, jestli bych si tu neměl též vyzkoušet něco trochu fejetonového nebo tak ..
:)
01.02.2012 13:26:47martinez
opravdu toho na zahradě moc neudělám.. nemám zahradu a su městská odjakživa.. nikdy by mě nenapadlo že něco skladované po sklizni se dá čerstvě utrhnout..
ale zas třeba umím psát oběma rukama naráz, a přitom levou zrcadlově! :o)
01.02.2012 11:25:52Santi€
redaktor poezie
Santie, Svatá Eurálie, Santiměna a nebo i Svatéeuro k všim službám (pukrlátko) :)
01.02.2012 11:05:14Oldjerry
korektor
Se mi líbí Zborův fígel: závěrečné setkání je totiž to, co dává této pěkné miniatuře život a smysl. Martinez (zdravím, srdečně a vřele!!) asi toho na zahradě moc neudělá, jinak by bez úprav přírodně skladované a pak!!! čerstvě utržené kapustičky vzala na vědomí bez připomínek. Aspoň já, zahradní šotek (128kg), jsem si to okamžitě promítl jako film na pomyslné plátno svých představ. (:-D
Svatéeuro - to je opravdu dobrý nápad...

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.