Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+1 neviditelných
Povídka měsíce - Leden 2012 - K vyhlášeným dílům
datum / id25.02.2012 / 404202Vytisknout |
autorbestye
kategorieRecenze i neliterární
zobrazeno2675x
počet tipů12
v oblíbených0x
zařazeno do klubůPovídka měsíce,
Povídka měsíce - Leden 2012 - K vyhlášeným dílům

Lednové kolo soutěže Povídka měsíce mělo 8 soutěžních děl, která byla hodnocena 18ti uživateli - .duke., baaba, bestye, Big_George, DavidPetrik, fly_through, Fruhling, Janina6, Kamil Sikora, Kiv Čitrem, K3, Lakrov, Pipo, Pomerančová, Rášek, StvN, Tragicus, VůněSlov. Skvělá účast!!

 

1/ Vítězné dílo Tichá noc od autora Tragicus je povídka, která popisuje 24 hodin ze života neznámého muže. Důraz je kladen na pocity a atmosféru, pomocí nichž děj graduje k pointě. Povídka je čtenáři vyhodnocena jako příběh o samotě. Výrazným počinem se jeví střídání časů, které je pro jedny rušivé, někomu naopak v díle dává smysl. Je chválen popis, který dle čtenářů dává povídce atmosféru, z počátku na některé ovšem působí trochu těžkopádně. Padlo i přirovnání ke scénáři.

 

Na mě povídka působila velmi smutně a odevzdaně nicméně s určitým skrytým uspokojením. Stejně jako většině čtenářů se mi líbil popis, který podle mého opravdu dokáže vykreslit dusnou, tíživou a bezvýchodnou atmosféru. Na můj vkus byl začátek trochu dlouhý, autor by uměl atmosféru vykresit i na daleko menším prostoru. Od části dialogové to už má to správné tempo včetně závěru.

 

2/ Druhé místo obsadila povídka .fragment 2. od autora .duke. . Povídka je skutečným fragmentem ze sbírky, kterou bych já nazvala soukromý cestopis. Čtenáři jsou předkládány jednotlivé fragmenty  a minipříběhy z cesty po Indii prolnuté pocitově zabarvenými zkušenostmi, názory a pohledy autora. Čtenáři kladně hodnotili umění autora zvyšovat v průběhu díla napětí, dále pak umění pozorovat a také autorův osobitý styl. Kontroverzním se zdál být začátek – popis Němce, který jedny uchvátil a druhým nedával smysl prostor, který byl tomuto odstavci dán. Závěr byl velmi působivý, ale někoho  rušilo příliš mnoho nových podnětů, témat.

 

Mně se tenhle fragment líbil asi úplně nejvíc zatím ze všech, které jsem od duka četla. Jak jsem již zmínila v kritice, velmi se mi líbí prolínání popisu a myšlenky – obojí je spolu spojeno neviditelnou nití, která vede střípek od počátku do konce. Stejně jako povolení autora nahlédnout trochu pod pokličku je velmi dobře načasováno.

 

3/ Na třetím místě skončila povídka Vřeštěv od autora Květoň Zahájský . Povídka je založena především na dialogu (interview) reportéra regionálního kulturního měsíčníku a autora literárních děl ze třetího poschodí. Je to humorná povídka, takže čtenáři hodnotí velkou míru schopnosti je rozesmát a pobavit. Vtipnost a trefnost situace je chválena nejvíce, stejně jako charakteristika obou aktérů. Velký rozruch vzbudily úvodní verše, které rozhodně stojí za přečtení ;-)

 

Mám tyhle humorné povídky ráda, moc se mi líbily některé trefné postřehy zaobalené do vtipných replik. Pointu prozrazovat nebudu, navíc ji autor sám dokáže velmi dobře skrývat docela dlouho.

 

Na dalších místech skončily:

 

Strom od autora kuti . Povídka je příběhem muže a stromu resp. dvou stromů. Chválena je poetika a neotřelý námět stejně jako umění vylíčit vztah muže jak ke starému tak k novému stromu na tak malém prostoru. Maličko je vytýkána délka textu, která leckde může trochu nudit.

 

OTEVŘENÝ POKLOPEC VE SVĚTE LITERATURY od autora Měrka_out . Kladně je hodnoceno vyjádření hořké pravdy byť vyhnané do extrému a umění nastavit společnosti to pověstné zrcadlo. Tradičně některé čtenáře v textu ruší použité vulgarismy.

 

Půlnoční od autora Kamil Sikora . Povídka se zajímavým námětem, ve které je velmi pěkně vystižena konfrontace dvou světů. Humor, který je povídce vlastní, je pro jedny až příjemně sarkastický, pro druhé poněkud násilný s příchutí kýče.

 

Beruška od autora Madlen7 . Dílo, jehož hlavní devizou je podle čtenářů příběh a použití krátkých vět. Zmíněna je dobrá charakteristika hrdinky, která jí přidává na věrohodnosti. Naopak záporem se jeví jistá „omletost“ tématu.

 

Víš to? od autora zenda . Momentka jednoho odpoledne jednoho páru. Vytýkány jsou zbytečné popisy úvah hlavní hrdinky. Dobře jsou napsané dialogy a zajímavá pointa.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

06.03.2012 08:46:49Janina6
Však jo, za to jsme mu všichni vděčni. Též ho hodlám napodobovat, až na mě přijde řada :-)
06.03.2012 00:04:54bestye
Jani - děkuji, ale je to způlky dukovo zásluha. Tenhle koncept je jeho. Já ho jen trochu pozměnila.
05.03.2012 19:34:19Janina6
Jejda, já pořád čekám, kdy se tohle dílko objeví, a ono už tu nějakou dobu je... a já ho přehlédla! Hanba mi! Pěkný to máš.
28.02.2012 00:31:41bestye
květinko - děkuji Ti ;c)

Big George - pomlčíme spolu? A děkuju!

Electro - díky, ale byl to dukův nápad, já se jen přidala se svoji troškou do mlýna :c)
27.02.2012 21:08:40Electra*
a heleme se, dobrý počin :)
27.02.2012 19:50:01Big_George
Já jen významně mlčím... velmi významně.
27.02.2012 08:57:09kouzelná_květinka
moc hezky napsané:-)
26.02.2012 12:41:39bestye
Dero, Lakrov - děkuji velice :c)
26.02.2012 11:05:19Lakrov
redaktor prózy
Solidně napsaná recenze. Kéž by se takových objevovalo víc; písmácke pole prózy by si je zasloužilo.
26.02.2012 00:05:17Dero
ADMIN, korektor
Supr, tyhle přehledy se mi moc líbí. Minulý i tento. Díky, bestye!

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.