Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+9 neviditelných
Vlakem z Prahy do Chebu
datum / id04.04.2012 / 406817Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno2133x
počet tipů14
v oblíbených1x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Vlakem z Prahy do Chebu

Komáři a práva člověka

Za Horovicemi rozkročený bagr, pevně přisátý ocelovými chapadýlky k zemi a bodá do ní jako komár do zad spáče. Má vytrvalost benzínového motoru, ale limity zákoníku práce. Tlustý bagrista už myslí na poslední pich a studené pivo v hospodě na návsi. Ještě pořád máme nad technikou o pivo navrch.

 

Žena a koleje a krajina  

Železniční stanice Kařízek se ohlašuje pečlivě upravenou průvodčí v brýlích a postoji antické sochy. Usmívá se. Jak by ne, pár metrů za domky jsou už lány kypré hlíny a taky kudrlinatá říčka. Jako by té krajině někdo sundal brýle a ze sošného postoje ji položil na záda.

 

Ticho útočí  

Protihlukové stěny před Rokycany ruší výhled do okolí. Který partyzán klidu je sem nastavěl? Jaký sabotér rozhledu? Místní možná při večeři lépe slyší cinkání lžící o dno talířů, ale vyměnit si mezi sousty nudlí pohled s cestujícími za okny rychlíku už se jim nepoštěstí.

 

Akademie

Projíždíme kolem Golfové akademie před Chrástí. Studenti parkují své limuzíny těsně u pažitu a netrpělivě vyhlížejí akademiky. Ti přicházejí odění do stylových amerických talárů s pruhovanými límečky. Za zvuku Gaudeamus igitur tu dnes budou ti pilní přísahat na hůl mistra greenu. Zítra už pak budou zcela jiní. Ještě daleko více jiní.

 

Prach a pivo

Jsme v Plzni na nádraží. Zemi dříve nasáklou životadárným pivem tu pokrývá už jen prach z lokomotiv. Dusivá smrt proti rozkurážnělému životu. Průmysl bere vrch i tu, přestože chlapíci camrající hořkou dvanáctku u papundeklových stolků si to nemyslí. "Ještě jedno," poručí s velkomyslností majitele chmelnic, a než se natočí, budou bagančaty stírat prach perónu.

 

Láska v plechu

Za Plzní je šrot. A v tom šrotu mnoho šrotu. A v té mnohosti šrotu bod, punctum. Žlutá karosérie stařičkého Volkswagenu jako krovky brouka, který už není, ztratil se a slunce pak ohladilo jeho skořápku na kamenité cestě. Nějaký plzeňský pábitel, místní Knoflíkář si je možná vyhlédl, aby je odnesl domů a miloval se v jejich útrobách s manželkou. Jestli přitom pouští dálková, nebo jen potkávací světla, to už diskrétně přejdeme mlčením.

 

Mimo prostor a čas

Stanice Svojšín je opuštěná. Nebýt venku světlo, báli byste se, že je opuštěná dnem i nocí. Jen kousek od kolejí hned vedle železnicčního domku polorozpadlé bistro U draka. Jakoby se vietnamská válka před čtyřiceti lety přehnala i tudy. Místo mimo prostor a čas. Svojšín.

 

U Pavlovic

Ta mýtina nad klikatící se řekou u Pavlovic, to je láska sama.

 

Cheb

Zaplevelený dvorek za kostelem sv. Mikuláše a sv. Alžběty byl slyšet tichem. Cheb už dobrou hodinu halila černá obloha a já tušil v tom nepořádku kočičí svět. Čekal jsem s gotickou věží a měsícem za zády jen chvíli. Dvě žárovičky blikly ze tmy. A pak zase, černý stín se krčil mezi trsy trávy a odloženého nábytku. Co tam hledala? Večeři, nebo něco, co nemůžeme tušit? Ani s jistotou gotické věže za zády.   

  

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

07.10.2015 23:12:25Gora
redaktor poezie a prózy

Zaplevelený dvorek  za kostelem sv.Mikuláše býval i mým dvorkem a jednou se mi tam někde ztratil pes... Trefné postřehy...

27.04.2012 22:45:52Movsar
p: tahle zpráva potěšila moc! díky za čtení
27.04.2012 21:40:34pampelin
nikdy mě nenapadlo jet do Chebu
Až teď

+
23.04.2012 20:20:49VH64
Taky to tam jezdívám. Ale jsou tratě, které mám radši. Možná je chyba v tom, že v Plzni točím jinam? Nebo jsou všechny tratě za Plzní půvabnější?
06.04.2012 11:42:45rebecca13
jj, někde jsme se to dočetli nebo nám to tam snad řekli - to už si nevzpomínám. úžasný, jak to na pár metrech vyhnali tak vysoko so štoku. v podstatě takovej malej hrázděnej NJŮJORK :)

eště mě tam hodně zaujaly pod hradbama ty zahrádky - holandská, anglická a kdovíjaká - bohužel jsme tam byli v lednu, mrzlo až praštělo, a tak ty zahrádky byly jen holé pláňky - možná proto je mám uchované v mysli jako něco úžasného, protože jsem je neviděla ve skutečnosti kvést. možná bych byla zklamaná. takhle nejsem :)
06.04.2012 09:27:25Honzyk
rebecco, a vis, jak vznik Spalicek? Esi vis, sry, ale ja v Chebu bydlel dost dlouho,jo, maturoval tam "pred skolou" v Praze, jo, no a tam, co je Spalicek, meli svy pronajaty mista ruzny obchodnici...po case jim mesto navrhlo, ze jim mistecka proda, ze kazdej na tom svym pudorysu muze si do vejsky vyhnat svuj baracek: a tak vznik celej ten slepenec.
*
No ale co je na Chebu uzasny: rozsahly, ohromny, ruzne se vinouci podhradi kolem Ohre, ktery jsme jako kluci prolejzali...jsme se tam dycky malem ztratili: utzasny mesto!.))ahoj, reb.!.))

(sry, Movsar)...frantisek
05.04.2012 23:37:36rebecca13
Cheb je nádhernej. Hrozně nás překvapil. Město kam stojí za to jet. Netušila jsem, že máme v Čechách tak velkou románskou baziliku přestavěnou v gotice. A Špalíček jak z pohádky..
05.04.2012 23:27:52Nicollette
Podél té Mže u Pavlovic často chodívám. Vždycky, když jedu vlakem, koukám na tu cestu a těším se, až bude zase teplo a vyrazím tam :)
To je hezký, že kdosi tudy jezdí taky *

04.04.2012 17:35:33DavidPetrik
Skvele postrehy a zajimave obrazy. Jedine mi nesedi zdrobelina: "prisaty ocelovymi chapadylky". Tip.
04.04.2012 14:57:38Josephina
abys nedopad´jako Valdštejn

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.