Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+9 neviditelných
Novinka ze světa poetické teorie
datum / id11.06.2012 / 410755Vytisknout |
autorProsecký
kategorieLiterární diskuse
témaErotické
zobrazeno2007x
počet tipů18
v oblíbených2x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Novinka ze světa poetické teorie
Globalizace přináší nutně trochu čerstvého vzduchu i do tak strnulé oblasti, jakou je poezie. My, odborníci, tyto trendy sledujeme a rádi se o nejnovější poznatky podělíme i s vámi, dělníky rýmovaného slova ze středoevropské periferie.   

Každý, kdo se dnes v kavárně chce bavit na úrovni o poezii, se neobejde bez znalosti týdeníku „World News of poetic Theory and hypothesis“. V březnovém čísle jsme například byli seznámeni se změnami na poli básnické praxe v Japonsku.

Japonský básnický učeň se obvykle učí pilovat formu "kokin šu" v její variantě "renga" prvních 14 let svého studia. Teprve když literární učedník napíše nejméně 14.400 "renga", může pomýšlet na "monogatari", vpodstatě široce založený prozaický epos. Je velikým štěstím, že japonština má velmi omezený počet koncových slabik a nemůže proto vytvářet rýmy. Jejich výuka by jistě překročila průměrnou délku života spisovatelského nešťastníka.

V poslední době se množí případy, kdy vyučující opomíná "tanka", tvořenou pětiverším o 31 slabikách ve tvaru 5-7-5-7-7.  Kakinomoto Hitomaro, stvořitel této formy, by jistě splakal nad výdělkem, kdyby se seznámil s chabou úrovní dnešních absolventů. Jako příklad uvádím vítěznou báseň loňské celostátní soutěže v doslovném překladu, protože jen málo čtenářů je schopno natolik komunikovat ve formě subete no ningen, aby porozumělo originálu:

 

Lodivod nedočkavě zahodil cigáro

parníček houkl sirénou

maat se na nábřeží rozloučil se zmrzlinářkou:

„Že mě miluješ, mi řekneš, až se vrátíš,“

odstrčila ho, aby nepodlehla svému citu.

 

Básnické teoretičky Filha da Caridade de São Vicente de Paulo[1] a Veruschka von Lehndorff [2] navrhly proto ve svém článku řešení: „Tanka“ by měla přejít na formu 5-7-5-6-3. Cílem je zvýšit dynamičnost formy a její použitelnost v reklamním průmyslu.

 

 

 [1] Filha prožila dětství jako indiánská aktivistka proti kácení amazonského pralesa. Po emigraci do Argentiny se ovšem zaměřila na slovesnou tvorbu v okolí Tichého oceánu.

[2] Někdejší modelka, herečka a umělkyně, která byla ikonou šedesátých let, nedávno předvedla svou ladnou chůzi po mole na Berlínském týdnu módy, na němž se objevila v překrásné kolekci od návrhářky Anji Gockel po boku mladičkých manekýn, které by mohly být jejími vnučkami.

Při pohledu na její perfektní postavu, ladné pohyby a neutuchající sexappeal by Veruschce nikdo její věk 83 let nehádal. Během přehlídky na sebe strhla většinu pozornosti a stala se hvězdou večera.

Veruschka, která se narodila jako Vera Gottliebe Anna von Lehndorff, již v útlém dětství přišla o otce, hraběte von Lehndorffa. Ten byl v roce 1944 popraven za přípravu atentátu na Adolfa Hitlera. Veruschka, matka a sestry strávily zbytek války v pracovních táborech.

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

22.06.2012 07:20:13Zordon
*
21.06.2012 12:18:28Prosecký
Fouraix, díky za návštěvu. Pamatuji si, jak mě ohromila rozlehlost katedrály třeba v malém Durhamu!!!!!
21.06.2012 11:02:03Fouraix
jo ta katedrála v troppau mě taky zaujala na nějakém obrázku. to je vážně splácanina hrozná. paxem si našel, že to i vyhořelo, takže většina oltářů taky už jiná ves. že šutry, ne-li část zdiv to má ještě románský, ale přestavělo se to goticky, paxeto časem upravovalo v duchu náhledu protestantsví, navázala nedotažená barokizace (ta jedna nástavba na věži je fakt ftípek jak ilustrace z kocourkova), po onom požáru zase nedotažená regotizace a dnes je z toho památkově chráněný blbinec.
ale tak, kdyby se to vnějškově regotizovalo vč. ubourání té kraviny na věži a vrácení původních oken s lomenými oblouky, tak by to byla na naše poměry zajímavá stavba. aspoň jsem u nás (v anglii jo) neviděl jinej kostel s věžemi ukončenými naplocho cimbuřím. mě jinak architektura nějak moc nezajímá. asi mě spíš zaujala ta paskvilnost. ono se postupně lepilo hodně kostelů (třebas i sv. vít) a barokizace jich taky hodně "poničila", ale většinou byla dotažená. takový splácanec je skoro výjimečný
17.06.2012 01:29:58Tangens_Omega36
Tak jsem zase o mnoho chytřejší. Ještě, že Tě máme. :->
14.06.2012 09:21:12Zuzulinka
obdivuji fantazii, pobavilo mě to stoprocentně
14.06.2012 08:50:11Prosecký
Díky, Lydie, za návštěvu. O haiku jsem se ani nepokoušel. Mám čas, jsem ještě mladý.
13.06.2012 19:25:32Lydie
chápu, někdo ti tu připomínkoval haiku
13.06.2012 08:37:56Prosecký
Děkuji vám veem za návštěvu i kritiky.
12.06.2012 21:40:07Alegna
dobré čtení, škoda, že zmíněný týdeník je pro mě nedostupný
12.06.2012 12:31:37Básník v pruhovaném triku a v brýlích s kostěnou obroučkou
Na mě je to moc složité čtení. /*

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.