Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+1 neviditelných
Jak zatočit s krtkem
datum / id25.10.2012 / 417727Vytisknout |
autorKvětoň Zahájský
kategorieFejetony
témaHumorné
zobrazeno3681x
počet tipů52
v oblíbených1x
do výběru zařadila2a2a,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Věnováno FAE BOMBovi.On už bude vědět proč.

Jak zatočit s krtkem

 

Krtek obecný (Talpa europea) je menší, černavě zbarvený, zákonem chráněný, z gastronomického pohledu nevýznamný živočich. Buduje podzemní chodby, ve kterých žije a loví potravu, přičemž na povrchu tvoří charakteristické hliněné hromádky. Dle mínění milců přírody a kreslených seriálů se jedná o zábavného, přítulného a venkoncem užitečného tvorečka, zahrádkáři a správcové hřišť se však ve snaze přijít mu na jméno nerozpakují uchylovat ke slovníku pravicových extremistů.

Existuje řada rad, jak vypudit černou svini ze zahrady, leč žádná není stoprocentně a celoplošně účinná. Až na jednu…    Ale nepředbíhejme. Na každého jedince zřejmě platí něco jiného. Co krtek, to osobnost.

  • Zde přikládám několik tipů pro humánní vyhnání obtížného hmyzožravce z vašeho ráje:

 

1.)

Pacifistům a zastáncům neinvazivních metod se doporučuje s krtkem vlídně pohovořit, projevit empatii a požádat jej o návrhy na řešení pozemkového sporu. Pak vyzkoušet citové vydírání, lamentace a vyhrožování kunou. Poté, co se nezvaný host, všecek otráven jedovatými řečmi, vystěhuje, stačí branku opatřit cedulkou s nápisem Krtkům vstup zakázán a je vystaráno.

2.)

Není-li člověk pánem svého času, zastává funkci a může si dovolit větší investice, práci s obdobnými (bystřejší z vás už vědí, že nulovými) účinky odvedou za něj mediálně vychvalované solární a elektronické odpuzovače.

Spořivější domácí kutilové pak opovrhnou těmito nákladnými zahradními doplňky a vyrobí si neúčinný krtkoplaš svépomocí. Například takto:

Do půdy v místě krtinců napíchají dráty, na které navléknou PET lahve dnem vzhůru a na několika místech je naříznou a ohnou tak, aby vznikly větrné mlýnky. Jak pofukuje vítr, klapot a lomoz této vkusné výzdoby jejich latifundie se přenáší do záhonů a všeumělovi už zbývá jen doufat, že krtek se odstěhuje dřív, než manželka.

Pro ty, kteří před manuální zručností dávají přednost důmyslu a orosené sklence, má kouzlo jiný typ plašiče. Prázdné láhve od piva zahrabou do krtčích sopouchů zhruba ze dvou třetin, přičemž hrdla musí být mírně nakloněná ve směru, odkud nejčastěji vane vítr. Vzduchový sloupec je pak prouděním uváděn do rezonance podobně, jako je tomu při tvoření tónu na příčné flétně. Kreativnější alkoholici flašky naladí (ponecháním různých hladin chmeloviny) do harmonických akordů, za větných večerů ulehnou do podrytých begónií a libují si, jak ušetřili za koncert Jiřího Stivína.

3.)

Poslední a pohříchu nejpracnější z nekrvavých taktik je odchyt do tzv. trubkové pasti se záklopkami. Kladeč tenat musí mít neustále na mysli, že krtek je obdařen až marnotratně citlivým čichem, proto s pastmi manipuluje doslova v rukavičkách. Před použitím je nucen ponechat léčku venku na vzduchu několik dní vyčichnout, popřípadě ji vyválet v hnoji, který krtka kupodivu neodolatelně přitahuje.

Rovněž musí zadupat všechny krtince a počkat do druhého dne, který kopeček si krtek obnoví. Zde je pak nejvhodnější místo pro odlov. Pastičky klade lovec do vodorovných chodeb. Vodorovnou chodbu nalezne tím způsobem, že se od krtince prokopává šachtou tak dlouho, až nalezne štolu, v níž umístí trubku tak, aby na obou koncích navazovala na krtkovu chodbu. Díry způsobené kopáním nad pastmi přikryje, aby do nich nepadalo světlo a chodci. Po instalaci chodí opakovaně kontrolovat a znovu urovnávat krtkovody a sní o tom, že až se s polapencem potkají tváří v tvář, udělá na něj prstíkem tytyty a vypustí chráněného tvora na zahradu k Bursíkům, kde jistě nalezne hezký domov.

 

  • Tolik k utopické teorii o vyhánění zla dobrem. Pravdou však je, že mnohý liberální pacifista, při pohledu na měsíční krajinu dříve pěstěného trávníku, stane se radikálním agresorem. Také pro ně uvádím několik příkladů:

4.)

Sečtělejší hubitel se nejdříve rozhodne zaútočit na protivníkův nejcitlivější orgán, totiž čich. Dle rádoby osvědčených babských a dědských rad cpe do krtčích nor tu listy ořešáku, tam čtvrtky citronu, onde lidské vlasy macerované v Savu a jinde zas přezrálé tvarůžky, až se měsíční krajina, které už pomalu začal přivykat, změní v ohavnou skládku.  Ale uznejte, může krtka přimět k úprku jemný odér Olomouckých syrečků, když si (jak už bylo zmíněno) libuje ve vůni hnoje?

5.)

Nechce-li si krtkovrah sám špinit ruce, znamenitě se k tomu účelu hodí štíhlejší kočka se zálibou v norování. Majitel spolehlivé krtkolovkyně má po starostech a navíc – může pronajímáním šelmy po sousedech nadělat jmění. Pozor však, před zakoupením se musí přesvědčit, že pořizuje vhodný typ krtkobijce, který netrpí šeroslepostí a klaustrofobií. Jinak jím bude nucen mrštit zpátky přes plot do útulku, kde mu ho podstrčili. Statistika potvrzuje, že pět ze čtyř zakoupených koček bývá tímto způsobem vráceno.

7.)

Ani tolik doporučované zaplavování nor vodou, nepřináší očekávaný výsledek, nehledě k tomu, že může přivést už tak těžce zkoušeného maloagrárníka na mizinu. Krtek je nad očekávání dobrým potapěčem a zatápěním mu jeden nezatopí.

8.)

Do jaké kategorie zařadit vytváření průvanu v krtčím bludišti pomocí vysavače s očekáváním, že se hrabavec nachladí a umře, ponechávám na laskavém čtenáři, neboť dosáhnout negativních výsledků lze i daleko sofistikovanějším způsobem.

Například nahradit vzduch plynem. Postačí k tomu automobil a hadice od vysavače. Stoupenec metody konečného řešení najede autem ke krtkovišti, hadici napojí na výfuk, rozhrne hromádku, druhý konec hadice umístí do otvoru a podiví se, jak jsou zástrčka se zásuvkou kompatibilní. Nastartuje, trochu přidá plyn a vyčkává, kdy kuckající hmyzožravec konečně zamává bílým praporem. Po vyprázdnění nádrže hadici opět vyjme, vozidlo odtlačí do stodoly, a protože dnes už určitě nikam nepojede, dá si panáka na krtkovo nezlomné zdraví.

9.)

Je-li amatérský deratizátor povoláním pokrývač, jistě jej napadne využití propan-butanové láhve v kombinaci s asfaltérským hořákem na pokládání lepenky k tomu, aby se pokochal hořícím krtkem vyběhnuvším z nory; ale ani tudy cesta nevede. Plamenu v podzemí dojde kyslík poměrně brzy, zatímco krtkovi nikdy. Ten pravděpodobně umí dýchat nejen vodu (jak už víme z neúspěšného pokusu se zaplavováním), ale také uhlovodíkové plyny.

10.)

Nepěkných konců se nepochybně dočká i elektrikář, zamane-li si připojit nulák a fázi k vodičům, zatlučeným hluboko do řádně zavlažené zeminy. Takové jednání lze označit za vysloveně zkratovité.

11.)

Stavbař se může pokusit krtčí chodbičky zalít řidším betonem a truhlář, vyvrhel ze všech nejvyvrhelovatější, určitě neodolá nutkání naštípnout přiměřeně dlouhý klacík o tloušťce prstu, do něj upevnit žiletku a nástrahu lstivě umístit do krtčí chodby. Před otvor na opačné straně labyrintu pak stačí nainstalovat reproduktor a do něj na nejvyšší hlasitost pustit libovolnou píseň od Evy a Vaška. Uleknuvší se krtek ihned vyrazí rychlostí chrta k domnělé spáse na konci tunelu a jelikož trpí slabozrakostí, přeřízne se po celé délce svisle vejpůl. To by snad mohlo fungovat, pokud krtci mají dobrý vkus a nemnoží se řízkováním.

12.)

Pyrotechniků je naštěstí mezi zahrádkáři poskrovnu, ale kupříkladu chemik může pojmout myšlenku, že zasypáním nory karbidem vápníku a následným přilitím vody obohatí půdu o celkem neškodný hydroxid vápenatý, zároveň však krtkův příbytek kontaminuje acetylénem, který malého chlupáče spolehlivě připraví o radost ze života. A ne-li, postačí škrtnout zápalkou…

 

Ano, uhádli jste, tohle je jediné, spolehlivě účinné, definitivní řešení krtčího problému: CaC2 + H2O, sirka, úprk. Vzniklý kráter pak šťastný přemožitel naplní vodou a osadí kapry. Je zcela nabíledni, že do rybníka se mu žádný krtek už nikdy nenastěhuje.

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

27.03.2013 05:53:10MKbaby

Nikoliv, nešlo pouze o květoňovský večer, jen jsem opět po půl roce zavítal na Písmák a projížděl došlá avíza, kterých bylo skoro čtyři sta. A je fakt, že na tvoje dílka se vždy těším :)

25.03.2013 10:31:08Květoň Zahájský

Díky. Koukám, že sis udělal "květoňovský večer četby". Abych se ti nakonec nezhnusil.

24.03.2013 22:19:36MKbaby

Hlásí se další totální hůř než idiot, neb jsem byl velmi solidně pobaven :)

08.11.2012 00:24:09Yfča

:o))*

07.11.2012 10:55:04Květoň Zahájský

 

hot smileyhot smileyhot smileyhot smileyhot smileyhot smiley

05.11.2012 14:26:20filemon

...nech krtka žít...

03.11.2012 20:01:47NaNov2

Prohovořilo zde půl národa (někdo se tím i zviditelnil :o))... tak co já už, pozdě příchozí?

Milý pane, bylo mi VELKÝM potěšením u tebe počíst!

02.11.2012 16:36:00Vaud

Zkus krtkovi vyhrozovat Premkem Podlahou :-))

01.11.2012 10:25:05BBarkku

ušetření za koncert Stivína, hezký domov u Bursíků, celá jedenáctá možnost a rybník=sladká tečka :D

30.10.2012 22:06:57Yeziiinka

Ach... tolik jsem se věnovala tématu, že jsem si zde pod kritikami nakonec přečetla: 

"Všechny krtky na jednu stránku"

 

***

PS: Půda patří temu, kdo na ni pracuje (P. Dobeš)


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.