Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+15 neviditelných
NOČNÍ NESNÁZE
datum / id25.02.2013 / 424165Vytisknout |
autorkuča
kategorieFejetony
zobrazeno1040x
počet tipů3
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
NOČNÍ NESNÁZE

Noční nesnáze

 

   Ještě mám v živé paměti optimisticky laděný článek, ve kterém jsem světu vychloubačně vytruboval, kterak intenzitou svého spánku předčím i pověstného dudka. Po několika letech musím přiznat, že i tady je situace dramaticky jiná, přesněji - zcela opačná. Nezaberu, nespím a trápím se. 

   Na lůžko spěchám poměrně brzy, ale zpravidla beru ještě do rukou historicky laděné knihy anebo se chápu básnického brku. To pak nastavuji čelo a čekám, políbí-li jej Múza. (Vzhledem k faktu, jak dlouho už jsem ničeho nezrýmoval, obávám se, že líbá-li mě přece jen, tak na úplně jinou část těla.) Jakmile se začnou klížit víčka, nelením, jdu ještě pro jistotu ulevit měchýři a zalézám pod peřinu. Žena usíná na vedlejším lůžku v intervalu od tří vteřin do pěti minut; ne tak já. Sotva totiž ulehnu, začínám se ošívat, převalovat, škrábat, jako bych byl napaden dotěrným hmyzem. Poté, co jej přece jen odeženu, začínám počítat ovečky. Protože jsem stále bdělý, pokračuji ostatním bravem, zkontroluji stav skotu, a pak přijde na řadu inventura drůbeže. Když jsem u čísel, která se svou výší vyrovnají i těm největším feudálním velkostatkům, vyčerpaně s čísly končím a odcházím svlažit hrdlo tolik doporučovaným šláftruňkem. Chvatnými loky ale jen zbytečně rozproudím krev v žilách; o to víc pak lituji, že manželka po vzoru svaté Zdislavy čím dál častěji dodržuje v ložnici slib tělesné čistoty…

   Hodinové přemýšlení na téma, kde dělám chybu, je přerušováno odchody na toaletu, kde už prostaticky spíše kape, než aby zapršelo; kdeže loňské deště jsou! Shánění ponožek na zahřátí nohou také trvá nějakou tu chvíli, čas pokročil, udeřila hodina ranního kuropění a kohouti už si začínají připravovat své ryčné fanfáry. Zapínám televizi, ale ponuré zprávy z politické scény mě jen utvrzují v přesvědčení, že kvótu mně vymezených dní jsem dneškem definitivně vyčerpal a úsvitu již nespatřím.

   Když se probouzím, každodenně s údivem zjišťuji, že jsem stále naživu a s chutí spěchám odpočinout si do práce. Nutno načerpat novou energii a sílu, vždyť soumrak přinese další ubíjející šichtu!

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

26.02.2013 21:15:06JiKo

chápu tě, tohle já mám v neděli ale nelením a šláftruňk volím v o řád větších jednotkách než ty a zabírá to :-)

 

vTip

26.02.2013 13:13:41srozumeni
líbí...***
25.02.2013 13:52:48aleš-novák

také počítám...někdy do tří, nekdy do čtyř...v pět vstávám do práce.

25.02.2013 13:24:33Zdenda

to je tedy něco


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.