Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Nino
datum / id13.05.2013 / 428268Vytisknout |
autorZbora
kategorieVolné verše
zobrazeno4134x
počet tipů52
v oblíbených5x
do výběru zařadilJinovata, a2a2a, egil, Fruhling,
zařazeno do klubů!?Písmácká rez/renesance/,
Nino

Stále máš dojem, Nino
že na tebe něco čeká

dlouhé noční vlaky dole
polyká rytmicky hrdlo tunelu

na záchodě nerozsvěcíš

Koupila sis letní boty, Nino
červené s přezkou
teď nevíš
jestli je obout
nebo jít vrátit
červené boty
v hezké krabici
tak lesklé
až se chce plakat
 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

02.09.2013 13:37:54Cale

Ano, ano .. to si zaslouží rozbor:

 

Stále máš dojem, Nino

že na tebe něco čeká

- zde jest výklad mnohoznačný, ba zlověstný: může to být stejně tak pětka z matematiky, uhry anebo průjem - ve spojitosti s následujícími verši se kloním k poslední variantě

dlouhé noční vlaky dole

polyká rytmicky hrdlo tunelu

- a máme to tady: příčinou může být jak viróza, tak i včerejší párky z Lidlu

na záchodě nerozsvěcíš

- no bodejť, stačí to aroma, ještě na to svítit

 

Koupila sis letní boty, Nino

- no, co taky na léto, že jo, v martenskách by se děsně pařily tvé roztomilé pětačtyřicítky

červené s přezkou

- tajnosnubná barva! přezka dodá pocit uvěznění a zmaru

teď nevíš

jestli je obout

- no jasně, léto na hovno, výkyvy počasí jak z deníku zastánců globálního oteplování, ještě se křusky rozlepěj a rákosky reklamace neberou!

nebo jít vrátit

- neberou! vždyť ti to říkám!

červené boty

- dyk já vím

v hezké krabici

- no ta se aspoň může hodit, třeba na pavouky

tak lesklé

až se chce plakat

- no jo no, prachy v hajzlu.

 

Autor hezky vyjádřil pocity zmaru a frustrace naivní dívenky, která, zakoupivše nevzhledný šunt na holešovické tržnici pozdě lituje svého neuváženého činu. Situaci černě rámují její střevní obtíže způsobené nezdravými stravovacími návyky.

Zde nadprůměr !

02.09.2013 01:08:19jorel

strhující, sugestivní a moc dobré *

17.08.2013 14:13:02Antoncek

Ahoj Honzo. Jestli tedy budeš.

Je to tak čistá věc, že jsem za prvé: vlaky v tunelu vůbec nevnímal jako soulož a za druhé: myslel na to v noci na včerejšek v podstatě do rána. Tím je dokázáno, že seš básník. A já mohu pouze dodat tip.

 

Díky.

15.08.2013 21:45:14vločkatančíjazz

Miniaturka mi jemně zpívá své teskné moll.

05.08.2013 01:13:27jejdavilda

jinovata- no vzduchovka to není, ale zbraň to je

26.07.2013 19:41:39Diervilla

no ano, to jo

23.07.2013 13:20:07baronka

Zaujala
T
19.07.2013 11:10:47Oldjerry
korektor

Nikdo nemůže chtít ani předepsat, jak má druhý dílo chápat. Je umění oslovit co nejvíc čtenářů, chceme přece, aby celý národ byl kultivovaný - nejen hrstka posvěcených (někdy i samozvaných) špiček. Nic na tom nemění, že umění nebude nikdy záležitost stáda. Jsem si vědom, že nejsem umělec, ale nikdo mi snad nebude rozmlouvat snahu se tomu statutu co nejvíce přiblížit.

To, že občas někdo nechápe autorovy záměry a myšlenkové pochody může, ale nemusí, být chyba autora.  Když se mi stane, že narazím na dílo, o němž pochybuji raději jdu dál. Ne  - to není alibizmus, to je přiznání k vlastním pochybám.

19.07.2013 10:30:27Jinovata

Pokud je toto podle tebe poezie špatná, pak je dost těžké se u ní bavit o problémech poezie, jelikož do nich jakožto špatná poezie, tedy nepoezie, tato báseň podle tebe nezasahuje. Museli bychom se bavit abstaktně a z tohoto hlediska nabízíš jen své stanovisko, nikoli argumenty, že lyrické konstelace a ironie jsou nějak v nepořádku. Dobrá, jsi o tom přesvědčen a připadá ti nepravděpodobné, že by tak mohla vzniknout dobrá poezie. Takto to ale vypadá jako pouhý tvůj předsudek. O ironii,pravda, píšeš trochu víc: že by si ji mohla poezie dovolit jen pokud by měla slyšitelný hlas ve společnosti. To prostě není pravda, ironie je prostě ironie, nepřestane a nezačne fungovat až ve chvíli, kdy ji slyší/neslyší masy. Ďřív bylo docela běžné (a dnes se to děje taky), že autor byl za svého života zcela ignorován.

V poslední době vzniká spousta dobré lyriky a čtou ji nejen básníci sami, ale také tebou zmiňovaná elita. A mnohé texty jsou i onou kýženou sekerou mezi oči, jen si to musí čtenář umět přečíst. A umět to nemusí proto, že je to zašifrované, ale proto, že to vyžaduje a podporuje čtenářskou citlivost. Rezignovat na to by nebylo rezignací na vlastní pocit důležitosti, jak naznačuješ, ale rezignací na to, co dělá z poezie umění - to na nás klade vždy nějaké nároky.

V podstatě voláš po angažované poezii - nějak funkční, jednající, účinkující poezii. Na to máš právo, není ale možné na tom založit kritiku lyriky jako takové. Dokonce naopak: jestli by (nepoliticky chápaná) angažovaná poezie mohla mít nějakou zbraň, pak by jí byla právě lyrika. Jestli ti víc vadí slovo konstelace, tak je to stejný případ: psát a myslet v konstelacích, tedy uspořádaně, je jen další způsob, jak předat informaci, jak se vyhnout chaosu.

19.07.2013 09:04:24vk
redaktor poezie

Na okraj: ja sa napríklad snažím stať svojím obľúbeným básnikom. Takže väčšinu diskusie nechápem.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.