Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+3 neviditelných
Říčanské meditace
datum / id24.07.2013 / 431473Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno1070x
počet tipů10
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Slavnou knihou Amerika Jean Baudrillard ukázal, kde a jak hledat pravou modernost. Modernost beze slov, bez kultury. Sen post-moderny: dojít ještě dál, dojít až před počátek, před slova. Dojít do Říčan.

Říčanské meditace

Černokostelecká stojí v horku. Připomíná silnici vedoucí skrze nějaké americké městečko zapomenuté hluboko v poušti. Hustota atomů horka tady dosahuje svého maxima. Tušíš, matně, že za tím bodem je už jenom nějaký konec. Peklo atomového hřibu. Stejně tak jen tušíš konec této cesty, někde v tetelícím se vzduchu na obzoru vyšisovaných trav. Každé vykročení mimo asfaltový pás může být osudné, kdekoli tam může být divoké a neviditelné zvíře, štír nebo chřestýš. Ale ani zůstat v linii cesty není bez rizika: řítíci se vozy nejsou pod kontrolou, neboť vše tady je podřízeno jedinému zákonu, totiž zákonu nepředvídatelnosti. Komu by se kdo zpovídal za své činy v zemi nikoho? Benzínové čerpací stanice připomínají strážní věže nebo svého druhu lapidárium. Ta s napůl padlým čerpadlem může být alegorií Spravedlnosti. Ale pouze pro cizince, jehož rozum stále ulpívá na kultuře. Tady si na historii nehrají, vše je tu příliš současné, hry patří minulosti, jsou jen repertoárem podivných lidí, cizinců.Tady je modernost. Ostatně nadechni se toho benzínu a ucítíš ji.   

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

31.07.2013 00:14:25Agibail

*

26.07.2013 12:54:54Josephina

ano, platí TEĎ, tou poslední větou jsi ji navodil parádně ----  ale ač se zoufale snažíme zachovávat jistou spravedlnost, musíme si připustit při odpoutání se od teď, že celý kosmos je chaos, lidově řečeno jeden velkej bordel!

25.07.2013 01:36:02Petr.II

*

24.07.2013 11:06:42Max Hutar

Tip za nemožnost volby mezi silnicí a přírodou v parném horku.

Tenhle textík měl slibné vykopnutí, škoda, že jsi ho nevyšrouboval ještě do vyšších pater, to bychom byli úplně jinde. Nějakou zatáčku na té silnici, která by změnila úhel slunce a z mozků nadělala kaši.

Pozdravy!

24.07.2013 06:49:49aleš-novák

všechny cesty vedou do Ří...čan :o)

23.07.2013 23:05:36e.eucrow

Trochu mi to asociovalo Tarkovskeho. Dobre vykreslena a patricne temna atmosfera. *


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.