Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+9 neviditelných
Do we need God?
datum / id06.01.2014 / 438318Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno1301x
počet tipů9
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Do we need God?

Do we need God?

Do we need God? klade otázku poutač pod skleněným domem na Andělu. Poblíž stepuje promrzlý strážce odpovědi, dává si oddechový čas. Všude kolem se šinou zástupy podobné těm na cestách do Svaté země. Misionář si ještě naposledy foukne do dlaní a už se zase ztrácí v davu. S hádankou na rtech. Do we need God?

 

Klárov

Klárov zasypal vlhký prach mrholení. Nedá se do něj psát prstem, ale o to tu nejde. Odtud vyrážejí globální tuláci k Hradu, s foťáky namířenými vpřed. Není čas na pomíjivé vzkazy, snivá čmárání, poezii mandal. Tady velí komturové s deštníky nad hlavami a jasnými představami o zteči. Ještě dnes musí Hrad padnout pod světlem japonských blesků. Už neřinčí železo, jen tiše vrčí elektronika. Z oken pevnosti nevytéká na hlavy nepřátel horká smůla, byť by si ji v době adrenalinových dovolených leckdo z vojska turistů i přál. Ne, dostane se jim celkem nezaujatého pohledu stráží a docela vlídného práva na fotografování.

 

Kočky

Za oknem přízemního bytu na Vítězném náměstí postávají kočky. Jedna černobílá, druhá zrzavá. Zrzka má nejsmutnější pohled, jaký si dovedete představit. Tiskne se ke sklu, ale na slavnostní defiládu čeká jen těžko. Tady na tom dějinném místě jako by dokazovala, že život málokdy bývá vítězný. To jen jména ulic a náměstí.

 

Kde vzniká spravedlnost

Na chodbě žižkovského soudu je slyšet bití hodin. A taky rozhlas, tlumené hlasy na velmi krátkých vlnách. Občas někdo přenese těžké šanony z jedněch dveří do druhých. Poslední porady lidí, kterým se tady říká účastníci, se slévají v kolotavý šepot. Kulisy spravedlnosti.

 

Štědrovečerní tramvaj

Štědrovečerní tramvaj z Barrandova je o poznání klidnější než ta všední. Někteří cestující mají objemnější zavazadla, pro něž má přepravní řád zvláštní kapitolu. Kdo by ale dnes přeměřoval dárky. Za Palackého mostem vůz zadrnčí na pozdrav nábřežním chodcům, kteří se vydali hledat stopy sentimentu mezi říční ptáky. Rozdělí mezi ně chléb a nalezené stopy zahladí čas. Brzy. Možná budou pryč ještě než naše tramvaj dorazí k točně, kde řidič pojí trochu salátu s rybou. V docela krátkém intervalu mezi spoji.  

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

17.02.2014 23:30:06Movsar

díky, pampeline!

17.02.2014 00:42:36pampelin

brilliant

13.02.2014 19:15:25Movsar

díky!

09.02.2014 17:36:04Fruhling

Tahle expozice vyšla náramně.

07.01.2014 18:48:23Tangens_Omega36

Ale že je to někde na baráku na Andělu, proti tomu nic nemám, tam ať to klidně je, jako sólo věta, ale proč tím začínat ještě navíc literární dílo?

A otýpka naopuštěném poli je aspoń romantická. ;-)

07.01.2014 09:51:01Movsar

díky za čtení a zprávy.

t_O: ad klišé:  reklamace nutno předávat na podatelně u kazatele na andělu. tuším, že se jemenují triumfální církev a jejich představeným je miloš k.

obraz vyvařené duté slámy ležící v otýpce někde na opuštěném poli se mi celkem pozdává, díky za něj.

 

07.01.2014 06:13:46srozumeni
***
07.01.2014 02:22:50Tangens_Omega36

No, to je teda hutný. Začínat prózu tím nejokázalejším klišé, jaké si snad jen dovedeme představit. Kdyby aspoň v češtině... :-/

"Kapitola" Klárov docela ujde, zajímavé srovnání kompetice v dnešní a dřívější civilizaci. Jinak ovšem taková notně vyvařená duta sláma, občas okrášlená a "okřídlená" nějakou líbivou kudrlinkou, nic víc.  Obsahově hodně, hodně slabé, až na ten Klárov prakticky bez pointy.

06.01.2014 14:28:09Lakrov
redaktor prózy

Útok na hrad je z těch pěti kapitolek asi nejživější. Následující tři pak představují zpomalení, zklidnění, které je v (tušném) období Vánoc žádoucí. Záměr to nejspíš nebyl; to tak asi prostě vyšlo. Líbí se mi to.

Písmák je mrcha Pomalá. Stránky kde zítra ješta znamená včera. Myslím, že zatím stále má vloni. To se mi nelíbí.

06.01.2014 13:37:12Danny
pěkně napsáno
*

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.