Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+14 neviditelných
Kočky
datum / id17.04.2014 / 442644Vytisknout |
autornyma
kategoriePovídky
zobrazeno1692x
počet tipů12
v oblíbených0x
zařazeno do klubůPovídka měsíce,
Prolog

Věnováno pánovi s kočkami. S omluvou, protože ho vlastně vůbec neznám.

Kočky
Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

20.01.2018 10:00:00Gora
redaktor poezie a prózy

Dost dobrý a šílený...

draký - překlep - drahý

Píšeš povídky? Kdyžtak nějakou vlož, je to skvělé:-)

28.08.2016 13:46:38IQ nick
Od prvního odstavce mě to vcuclo a dál jsem to přečetla jedním dechem.
Malinko jsem asi nepochopila jak to, že tam ty kočky nebyly,... možná by to bez té poslední věty bylo ještě lepší...
paráda b:-)
23.10.2015 13:54:21Gora
redaktor poezie a prózy

Nápad výborný, možná trošku sjednotit vyznění první poloviny s druhou, T

01.08.2014 08:07:35Diana
Strhující. Přečetla jsem bez dechu. Ten zoufalec je popsán velmi přesvědčivě. **********
26.07.2014 23:13:33Andulka

nemam rada kocky....asi nejaka fobie z destvi....cetla jsem to jenom proto, ze si mi dala nekde pekne avizo....a jsem rada, ze jsem to cetla....rozhodne mas talent pro psani, dokazes vycitit a procit sve okoli....pises poutave, dokazes vtahnout ctenare do pribehu....chtelo by to nechat chvili ulezet, a pak to trosku vyskrtat......tak nejak uhladit...a pokud se ti bude chtit, muze z toho byt sakra dobra povidka...*

20.05.2014 02:10:15Švédsko 1

„Rozvoj i úpadok“ sebavedomia človeka, ktoré úzko súvisia s hľadaním riešenia „dozretých“ problémov. Hoci navonok "akoby povrchne" popísaná, vcelku však dobre vystihnutá postava, v ktorej miesto „kryštalizácie“ – „kamenejú“ všeobecne platné spoločenské a psychologické črty. Ak toto bol autorský zámer, tak sa podaril. Ale to nestačí na „kompletné“ dielo. Podrobne sa k tomu vyjadril StvN, a v tom sa s ním plne stotožňujem.

Naviac, „rozdelenosť“ textu na dve časti pôsobí (na mňa), ako tvorba z dvoch rozličných období. Akoby „druhá časť“, po určitom čase nahradila pôvodný záver. Je „zrelšia“.

(„Konštatovanie“ MD psychózy - uvádzané prejavy nie sú práve najtypickejšie, smerujú skôr k „iným“ psychózam. Ale v živote je všetko možné.)

18.05.2014 11:39:40StvN

Dodatek k ostatním komentářům, které vzpomínají mísení žánrů. K tomu dochází proto, že se nedržíš formy. Forma a žánr jdou ruku v ruce, takže hlavní důvod, proč to lidem připadá žánrově roztříštěné je skutečnost, že ten text nemá jasnou formu. Ale to je maličkost. To se dá snadno zlepšit.

18.05.2014 11:33:58StvN

Potíž je, že tohle není povídka. Možná to ode mě bude znít jako zbytečné poučování, ale je to tak.

Povídka má popisovat konkrétní událost. Určitě se to dá využít i k nějakému obšírnějšímu popisu charakteru postavy a jeho života, pokud autor trvá na tom, že to je důležité, ale primárně musí jít o nějakou událost. Úplně klidně můžeš děj zasadit někam do lesa, kde se něco stane, někoho potká, proběhne dialog a v rámci té situace se dozvíme něco o minulosti, o okolnostech. To by bylo lepší. Takhle to je takový román ve zkratce. Na povídkách je krásné právě to, že se vezme hotová postava v určitém okamžiku svého života a něco se jí přihodí. O tom povídka je. V tom je její síla.

Dobře. Řekněme, že autor na tohle kašle a chce si to napsat po svém. Má to svoje úskalí. 

Mně osobně vadí, když se text dívá na postavu z dálky. Těžko si k ní vytvořím nějaký vztah a postava mě brzy přestane bavit. Uznávám krásu okamžiku. Podle mě je člověk zajímavý tím, jak dělá to, co děláme všichni, ale každý to dělá jinak. Klidně to může být vztah ke kočkám. Ale při popisu vztahu ke kočkám bych šel do detailu. Od toho, kdy jim dává jíst, do jaké misky, jak to probíhá, přes způsob, jakým je bere do ruky třeba až po nějaké ujeté zvyky, kdo ví, já kočky nemám. Ale když člověk má kočky a má k nim vztah, tak ten vztah jde do hloubky. Není to jenom o tom, že nějaké kočky se zrovna náhodou nachází ve stejné místnosti jako postava. Musí v tom být něco víc. A to je něco, co je vidět při pohledu z blízka, tedy v klasické povídce, která se zajímá o určitou událost, v níž tedy vystupuje muž a jeho kočky a třeba ještě něco dalšího. Není to ale vidět při pohledu z dálky a potom je otázka, na kolik to je důležité, aby se o tom psalo a zpětně se dostáváme k tomu, že když to tedy důležité je, proč se o tom nepíše více do hloubky? Tím se dostáváme k otázce, co vlastně bylo záměrem textu?

Když to budu brát jako pokus o vystižení psychologie postavy, pak mi to přijde mírně klišé. Tenhle typ osobnosti byl zpracován mnohokrát, takže je obtížné se od klišé oprostit. Velkou roli hraje zpracování a právě tady bych sázel na detail. Což tvému textu chybí a je to škoda, protože ta postava zajímavá je. Je zajémavé i to, že by taková postava měla kočky. Ale bohužel o tom, jak to tam funguje, se nic nedozvídáme.

Sloh jako takový není špatný, ale bohužel se jeho síla (nebo slabost) neprojeví tolik, jako když je autor nucen držet se nějakého syžetu. Tenhle text je psán velmi volně, odstavce na sebe nijak zvlášť nenavazují, schází tomu trochu nějaký řád nebo myšlenka, která by se táhla od začátku do konce.

Nemyslím to zle. Jen si myslím, že by textu prospělo, kdyby se díval více z blízka.

16.05.2014 10:31:20Zuzulinka

ta poslední věta je tam podle mě navíc... nechala bych to nedořečené... výborná ta jména koček, to by mně nenapadlo....a báječně to podtrhuje celou pointu

15.05.2014 13:53:20Markel

líbilo *


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.