Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+16 neviditelných
Terakotová armáda kapitalismu
datum / id08.07.2014 / 445054Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno1322x
počet tipů11
v oblíbených1x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

O střetu civilzací a době pohledem "papírového obalu od nanuku unášeného letním vánkem", jak někdo vtipně vystihl perspektivu těchto drobných sond - miniatur.  

Terakotová armáda kapitalismu

Terakotová armáda

K Brumlovce proudí skupinky figurín. Z tváří vymizel život, odstěhoval se kamsi do vzpomínek. Tak trochu jako břichomluvci jsou tyhle postavy: na krcích a přes ramena mají přehozen materiál, který za ně hovoří řečí loga. Louis Vuitton, Gio, Armani slyšíme v mnohonásobné ozvěně. Figuríny mohou mlčet, vše za ně vyjádří kousek hadříku či kůže. Podobné terakotové armádě, která, dána do hrobu, zkameněla zaživa, aby císař nebyl ani po smrti sám. Brumlovka, mauzoleum kapitalismu.


Praskání píšťal

Na Můstku indiáni vnášejí drama peruánských hor do kamenné průrvy města. Skrze jejich píšťaly sem proudí řídký vzduch, co motá hlavy, a kultura žijící tisíciletí bez myšlenky kola, co motá hlavy ještě víc. Možná že taxikář o pár metrů výš, opřený o dveře svého auta, právě teď nasál zvěst o absenci kola a projel jím mírný neklid. Ale zapraskání ve vysílačce utnulo naději. Služba volá, prozření se odkládá.


Posvátný háj konzumu

Miloš K. už je zase v ráži. Pod skleněným domem na Andělu přesvědčuje bezvěrce, že i je Ježíš miluje. Miloš ovšem není ledajaký misionář. Svůj úkol v tomto slzavém údolí sleduje s vážností toreadora jdoucího do arény. Každá z jeho misií může být tou poslední. Tady je totiž v posvátném háji konzumu, snadno by mohl, jako svatý Vojtěch, přijít k osudné újmě na životě. Religiozita Triumfální církve Ježíšovy působí komicky, nadšení jejich pastora je ovšem pozoruhodné. A tak se mám před Milošem na pozoru. Ale moc rád ho sleduji. Haleluja.


Krišna z Václaváku

Václavákem protančili Krišnovi věrní. Mezi dívkami ověnčenými kostičkovanými kabelkami s placatými telefony v ručkách, italskými výrostky a pokuřujícími taxikáři snad dobře vědí, že tady nemohou nikoho svést na svou cestu. A snad ani nechtějí. A tak rozdají trochu cukroví a úsměvů a odtančí někam do neznáma. Vytratí se jak kouř z viržinka taxikáře Jardy, jak upřímnost z očí mondény s kostičkovanou kabelkou, jak vzpomínka na hodinu náboženství z hlavy italského výrostka.


Dočesná v office house

Hluk počítačů pomalu zaniká pod tlakem pátečního odpoledne. Ve dveřích kanceláře postává už v ležérní póze, opřená o zárubeň, žena se sklenkou v ruce. Ještě v ní není víno, ale jakoby bylo. Osnují se víkendové plány, cílí se na vtip. Pozdní sběr humoru. Páteční dočesná v kancelářském domě.


On a jeho burger

"Já a můj burger." Z plakátu se směje muž bez vlastností. Podařilo se mu vměstnat svůj příběh do jedné věty. Holejší než holé. Za horizontem sezamové žemle pro něj už nic není. Jen on a jeho burger.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

16.07.2014 09:31:36pampelin

dnes jen strohé *

 

14.07.2014 22:45:40Bert_Hoffman

Ale zvítězíme! :-| Jen to nesmíme vzdávat. Trpělivost přináší růže... ;-)

14.07.2014 15:50:23Movsar

díky přátelé. nad konzumem asi už nezvítězíme, ale jako partyzáni z čečenských hor rusům mu můžeme pěkně - literárně - nakládat. :-)

10.07.2014 19:12:50Kapsa

Jo, velmi pěkné počtení...

08.07.2014 10:33:10Lakrov
redaktor prózy

Prolog je (pro mě) trochu nepřehledný /interpunkce, překlep(y?)/. Odstavečky tohohle "okamžikového cestopisu" jsou víc popisné než je u tebe zvykem a mám dojem, že byly sepisovány již s určitou koncepcí vyznačující se společnou linií, která spojuje jednotlivé "snímky". Název to potvrzuje. Je to vlastně takový poznámkový seriál s nenápadným mravoučným náznakem.

...řídký vzduch, co motá hlavy..., ...zvěst o absenci kola... a taxikář... Dost se mi to líbí.

08.07.2014 09:07:02Diana
Početla jsem si. výstižné postřehy ***
Kritiky rovněž přiléhavé. Souhlas, všichni máte pravdu :-)
08.07.2014 00:26:31Bert_Hoffman

Ten burger je nejlepší. :o)

Mě to všechno taky hrozně sere. Globální multikulturní kapitalistický hyperchaos. Ani nemusím zažít ruch velkoměsta. :-(

Plný počet bodů. ;-)

07.07.2014 14:39:11malej_blazen

Tudle jsem si na tebe vzpomnel cekaje pri poledni pauze v cinskem bistru na svoji porci "kung paa" a z kuchyne, kde se tento pokrm klohnil ke mne dolehala hudba valciku a me se to hezky spojilo do absurdna....nu inu posvatne a profanni, jiz neni rozdilu vse se setrelo

07.07.2014 06:55:47aleš-novák
v ráji konzumu by měl mít Miloš K. stánek s nápisem McJesus...
06.07.2014 10:49:17Fruhling

Při té dočesné jsem si uvědmil jwednu věc, kterou jsem měl zjistit dávno. Vždyť ty vůbec nepíšeš interiéry! A ta dočesná ukazuje, že to je i skoro škoda.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.