Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+3 neviditelných
167cm
datum / id13.07.2014 / 445326Vytisknout |
autorFruhling
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno1254x
počet tipů4
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
167cm

 

 

> A pak ji znovu uviděl, tu drobnou postavu vysokou necelý metr sedmdesát, jak stojí  před vstupními dveřmi, vytažená do černé plochy proti večernímu světlu prodlužujícímu stíny oken až k nohám již přítomných posluchačů, jak drobně zaváhá, bere za kliku, jak se černá plocha její siluety postupně rozpouští a stéká jí z hrudi, rukou a tváře, jako voda, když vystoupí za bazénu a lehne si na plážové lehátko – s dlaní v klíně a zavřenýma očima, zatímco červánky nasáklé večerním světlem putují ve stínech po betonové podlaze a líně se převalují přes ruku, která bere za chladný broušený kov vpalující se hluboku pod kůži, do nitra, kde její obrazy pořád schraňuje jako sérii fotografií, které dál přechováváme, i když se skuteční lidé a skutečné situace zhojily do bezpečných pocitů: L. nad knihou, L. na zahradě čte knihu, šerý profil tváře, která je upřená na divadelní jeviště, L. v nočním vlaku, dvakrát, i s odrazem v černém poškrábaném zrcadle okna, L., která se prosmýkne mezi posluchači a sedne na protější stranu místnosti, mírně jí přes sál pokyne a pak si smutně uvědomí, že přišla pozdě.

 

wwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

09.05.2015 22:13:19Fruhling

Kecáš :)!

09.05.2015 21:10:09Tomáš Sedlačík

Tak jsem si ten text nejdřív přeměřil na šířku a vůbec to nemá 167 cm, takže to číst nebudu.

20.09.2014 07:09:22unisex

pár dobrých chvilek tam je.. a tyk pár překlepů ;)

16.07.2014 13:41:0457188418432178751875

Deskriptivní přídavná jména sama o sobě ne, ale pokud je jich takový přebytek - navíc v jediné větě! - nevzbuzuje to rozhodně dojem emocionální distancovanosti autora, alespoň u mě ne. V takovém textu navíc přece nebudou nějaká přirovnání ("jako voda"; "jako série fotografií"), chlad a bezpocitovost si jednoduše představuji jinak. Navíc já jsem psal, že toto nutně ještě není důvodem, proč mi text připadá kýčovitý - to jsou především obrazy, které používáš a z nichž jediný mi nepřipadal neokoukaný. Pořád mi nutíš rovnici kýč = emoce. Tak to vůbec není.

16.07.2014 10:02:07Vigan

U mě to tedy bylo 163cm. Ale asi jsem nedobře měřila..)

Jinak gut..)

16.07.2014 07:05:37Fruhling

Deskriptivní přídavná jména přece nenesou žádný náboj! Emočně zabarvené je tam pouze jedno a to v samotné pointě, o jejíž kašírovanosti jsem už psal. S takovou logickou by musela být kýčovitým emočním dryákem i učebnice fyziku, prostě cokoliv s přídavným jménem. Tož to je asi všechno. Čtení zdar.

15.07.2014 21:18:1457188418432178751875

Proč impulsivním ataku? Takto si zdůvodňuješ reakce všech, kterým se nelíbí nějaký tvůj text? Chápu, že můj komentář nebyl právě ukázkou konstuktivní kritiky, základní stanovisko v něm však bylo vyjádřeno - text je podle mě kýčovitý. Zdali jej ty vnímáš jako bezpocitový, ještě neznamená, že nemůže být kýčem. Jedná se mi o zvolený jazyk a způsob vrstvení slov, který rozhodně bezpocitovým neshledávám. Pokud má být bezpocitový, pak tedy ovšem vůbec nerozumím tomu, proč je roztažen do jedné dlouhé věty - u bezpocitovosti bych očekával spíše sérii přímočarých vět a ne jedno nekonečně rozvíjené a rozkošatěné cosi. Je tam plno přívlastků a přídavných jmen, ten text je hrozně barevný, navíc v mnoha momentech i obsahově bezpocitovosti odporuje - viz příměr k vylézání z bazénu (což budí okamžitou evokaci léta, mládí, radosti, tepla), nebo to čtení knihy na zahradě (bezstarostnost) nebo ony červánky (klid). Nejspíš můžeš namítnout, že takové výjevy přece mohou být zaznamény i bezpocitově (snad chápu správně to slovo jako "chladně"?). Zajisté mohou, ale potom se nelze divit, že text možná nepůsobí tak, jak autor zamýšlel. Dále mi připadá, že pokud by někdo psal o ženě, napsal by to nějak podobně jako ty, uváděl by podobné příklady (L. čte knihu, L. v nočním vlaku atd.), zkrátka a dobře chybí mi tam něco navíc, nějaký detail, který by ve mně probudil zájem o tu postavu.Ten příklad, který jsem uvedl v prvním komentáři, neměl být základem mé kritiky, nýbrž pouze poukazem na to, jaký mi připadá celý text. Máš pravdu, že jako anamnézu jsem to skutečně nepochopil a upřímně nechápu ani nyní po opětovném přečtení - něco mi zřejmě uniká, takže mě neber vůbec vážně. 

15.07.2014 19:34:07Fruhling

Chápal bych obvinění z formalismu, ale z kýče na základě jakési konkrétní věty či skladby obrazů? Je to zvláštní, protože až na závěrečnou poitnu, či spíše moment, kdy je text useknut, text kašírovaný příliš není, vlastně je to až bezpocitový záznam toho okamžiku. To se k definici kýče jakožtu uměliny chtějící vyvolávat určité pocity moc nevztahuje. Připadá mi, žes v tom impulzivním ataku úplně zapomněl na to, že text není opěvováním někoho či něčeho, ale záznamem okamžité anamnézy. Jestli je tato povrchní, pak budiž, ale je to jako bys obvinil Goyu, že je hadrář, protože neuměl nakreslit ruce. (Teď bych měl říct ironický vtip, který by zmírnil egomanické přirovnání ke Goyovi, ale nasrat.). Je to jen parciální obvinění a to tak úplně neberu. 

Abych odpověděl na otázku, krom toho, že mi v té větě chybí čárka, umýslné to není, jen mi a pak připadá jako nejpřirozenější uvození situace. To, že se text takto uzavírá je spíš mimoděčný efekt. 

Chápu, že takto sebeanalytický komentář pod vlastním dílem je v podstatě komický a zoufalý zároveň, ale představ si ho (ne)zalomený do jednoho řádku.

15.07.2014 15:30:1657188418432178751875

Sám dobře víš, že to není o nějakém jednom slově, zrovna "červánek" mi opravdu ničím nevadí. Jinak to, že ta věta začíná i končí obratem "a pak" byl záměr?

15.07.2014 14:49:49Fruhling

Tak kýč, tohle je tvrdý. Máš slovník synonym pro slovo červánek?


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.