Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

On-line

+1 neviditelných
Prázdniny pubertální
datum / id13.11.2014 / 450244Vytisknout |
autorKolobajda
kategoriePovídky
témaHumorné
upřesnění kategorieMírně humorné, mírně poučné
zobrazeno1365x
počet tipů7
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Dnes tady někdo zmiňoval výrok "pussy". Při mé hlavě, už nevím, kdo to byl. Ale vzpomněl jsem si, že někdy před pěti léty jsem popisoval průběh mého dětství, a tam kupodivu výraz pussy se nachází. Ale je to jen výňatek, snad to není příliž vytrženo z kontextu...

Prázdniny pubertální

Prázdniny pubertální

         ….. Na každé škole se každým rokem opakuje nejkrásnější období, a to jsou dva měsíce prázdnin. Tedy pokud postoupíte do dalšího ročníku. A to se mi naštěstí pokaždé povedlo. O prázdninách se dozrávalo daleko lépe, radostněji a rychleji.

Samozřejmě jsem většinu času všech prázdnin nemohl prožít cestováním, takže hlavní program na vyplnění volna spočíval v návštěvách místního koupaliště Eldorádo. A tam bylo kromě sportovního vyžití vždy o zábavu postaráno. A hlavně - bylo se na co dívat. Zvlášť když se dostavily a svlékly do plavek sestry Papířákovy. Ty sice chodily, nebo už vyšly ze zvláštní školy, ale byly to sexbomby. Stačilo pár pohledů a jejich vyzývavé pohyby a úsměvy nás donutily okamžitě padnout na břicho. Když vlezly do vody, tak nastalo takové hemžení, že to vypadalo jako by ta voda vařila. A když po létech se objevila v televizi dívčí skupina Pussycat (slaďák Mí-ísisíípíí aj.), vždycky jsem si na ně vzpomněl. Řekl bych, že ani vhledem, ani inteligencí se moc nelišily.

(poznámka: v té době pojem pussy ještě neměl přídomek pejorativní)

Na koupališti z ampliónu v jednom kuse omílali tehdejší naše „šlágry“ od Jiřího Vašíčka, Josefa Zímy a Simonové s Chladilem. Tu hudební produkci obstarával správce koupaliště - vysloužilý havíř Jakub Řepecký.

Jednou náš kamarád Jarda Břuska (byl o 2 roky starší) donesl na koupaliště kufříkový cívkový magneťák Sonet duo (vážil 12,5 kg), na kterém měl nahrány první dvě elpíčka od Beatles a nějaký výběr od Rolling Stones. Abychom mohli  vůbec něco poslouchat, museli jsme uprosit správce pana Řepeckého,  aby nám půjčil prodlužovačku a dovolil použít erární zásuvku. Ale správce byl v podstatě hodný a všechny nás znal, takže Jarda mohl spustit svoji produkci. Sice jsme už o bigbítu něco četli v týdeníku Mladý svět a něco málo slyšeli v rádiu (pořad Dvanáct na houpačce), ale takhle bezprostředně a jednu pecku za druhou… Seděli jsme kolem, hubu otevřenou, no bylo to něco jako svaté přijímání, nebo jako… To bylo energie, to byly vibrace, to byl adrenalin! Řekl bych, že v té době jen málokdo z nás měl nějaké sexuální zkušenosti, ale právě jsme zažívali erekci stupně nejvyššího… V tu chvíli nás přestaly zajímat  i sestry Papířákovy.

Pak si to přišel se zájmem  poslechnout i Jakub Řepecký:  „Tuž syncy, co to tudyk posluchate?“   …   „Bigbít - Beatles a Rolling Stones!“     Chvíli poslouchal a pak z něho vylezlo: „Tuž to sem ešče neslyšel, ale je to fajne - take rytmicke…“

Tak to nás překvapil, načež jsme ho začali přesvědčovat, že by to mohl zkusit pustit do místního ampliónu, ať si to užijí všichni.   – „No syncy, ja nevim…“  Ale jak říkám, pan správce byl hodný, tak se nechal ukecat a do toho ampliónu to pustil. Návštěvníci koupaliště zpozorněli, ti co spali se vzbudili. Ani ne za deset minut přišli ke zdroji nějací dva uvědomělí soudruzi.  „Ty - Jakub, jesli to hned nevypneš, tak tě nahlasime na Narodni vybor! Dyť je to kapitalisticka propaganda!!!“

A jelikož Jakub nechtěl mít žádné problémy a chtěl dělat správce na koupališti i nadále, tak to vypnul. A za chvíli se už zase z ampliónu ozývalo obligátní: „My dva a čas…“  Ale tu prodlužovačku nám ještě znovu půjčil a mohli jsme opět vibrovat. Od této chvíle mi už bylo jednou provždy jasné: S bigbítem na věčné časy a nikdy jinak!

A tak jsem zase trochu dozrál.

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

15.11.2015 16:42:05Gora
redaktor poezie a prózy

Kolobajdo, já naopak oceňuji detaily jmenované ve výše zmiňovaných kritikách. Kdo tyto věci prožíval osobně, má jiný vhled...nic zatuchlého, jen vzpomínka...i když za mé éry řádila Bartošová místo Simové.../T.

17.04.2015 14:33:41Dept

pro mě je to dobrý pokus přiblížit dobu ve které se to odehrávalo... mě to ještě trochu olízlo a tak právě ten zatuchlý nádech se mi líbí... a Kolobajdo, kdyby ses místo bigbeatu více věnoval češtině, nemusel jsi se dnes potýkat s podobnou kritikou jako od Tangens_Omega_36 :), což je i můj případ... bigbeat forever!!!

 

 

12.12.2014 00:17:47Tangens_Omega36

Pěkná nostalgická povídka, ale měl bych celkem dost připomínek:

1. Časté A na začátku věty či v souvětí. Něčím nahradit, jedna ze základních prozaických chyb. Př.: a to jsou dva měsíce, A tam bylo, A hlavně, A když po létech...

2. Pokud to není nutné, nepsat závorky.

3. Jak už správně uvedl StvN, moc nespecifikovat. Není důležité, jak těžký byl magneťák, o kolik let byl starší brácha, dokonce ani to jméno správce koupaliště není úplně esenciální... A když už, tak dvanáctiapůlkilový magneťák, o dva roky starší brácha apod. Ať to nepůsobí příliš ukecaně.

4. Řekl bych, že ani vhledem, ani inteligencí - že vzhledem ani inteligencí - bez čárky. Naopak třeba ti, co spali, se vzbudili - na obou místech čárky doplnit. Neznám úplně dokonale ostravský dialekt, ale syncy s y po c se mi zdá trochu moc. S měkkým i by to vypadalo rozhodně líp. ;-)

5. Na povídku hodně krátké, spíše bych dal do miniatur. A pointa také nic moc, z tématu se dalo vytěžit mnohem víc. Závěr ničím nepřekvapil, ale aspoň je příběh dostatečně autentický.

6 (mimo hru). Stones snad jo, ale Beatles, myslím, nebyl bigbít ani ve své době. Ale to hodnotím optikou dnešní doby, plné mnohem "nabušenějších" kapel a skladeb. Třeba takoví Olympici a další (u nás) se jim v pohodě vyrovnali, takže o nějaký hudební nářez až taková nouze nebyla, ale znám to jen zprostředkovaně. Takže proto mimo hru. :-)

 

Celkově tedy docela milé, občas i zábavné čtení, ale do hodnotné povídky tomu ještě něco (nemálo) chybí.

03.12.2014 23:44:29Evženie Brambůrková

Je to o věku toho, kdo to čte. Pro někoho se vynoří konkrétní vzpomínka na podobné zážitky, pro jiné to je dávná minulost.  Také jsem v té době byla hodně mladá a bylo to krásné mládí.*

 

28.11.2014 13:10:38ogoti

no jo:)

19.11.2014 07:21:28StvN

Zatuchly nadech. To je asi jako kdyz jdes k babicce do bytu. Clovek by si rekl: obleceni, normalni, nabytek, normalni, tak proc proboha citim ten zatuchly nadech? No jo, jenze kdyz je to vsechno desitky let stare, tisickrat preprane, tak to proste zatuchne. Jen upresnim, ze nejde o to, ze jsou ty veci stare, to je normalni, vsechno starne, ale jde o to, ze stare veci se nepouzivaji stejne, jako kdyz byly nove.

Abych byl konkretni, tak napr. detaily tohoto typu vnasi do textu takovy zvlastni nadech, ktery je pro jisty typ vypravecu typicky:

kufříkový cívkový magneťák Sonet duo (vážil 12,5 kg)

Vsiml sis, ze by napriklad kazdy autor, ktery dnes zmini v povidce mobilni telefon, uvadel znacku a parametry? Je to jedna z veci, ktera mi vadi z toho duvodu, jaky jsem napsal. 

16.11.2014 18:32:04blacksabbath

už zato " S bigbítem na věčné časy a nikdy jinak!".....velké T

( ale nejen  zato)

15.11.2014 10:55:03Vigan

Kámo, nedal jsi avíza, tak ti nikdo neodpovídá..:-)

Dole se kliká, na jména, jimž chceš odpovídat, mluvit s nimi.

Já nevím no, odstup, to je špatné slovo. Asi to nejde, omlouvám se, nemyslela jsem to zle.

Mně to připadlo jako v muzeu, že se nesmí ničeho dotknout, ale je to jen můj názor, neber to tak vážně.

14.11.2014 14:50:23Kolobajda

Já už v záhlaví (vlastně prologu) zmiňuji, že ke zveřejnění tohoto příspěvku mě inspirovaly dnes propírané "pussy". A také, že je to vytrženo z kontextu jiné povídky. A pro mě je nejpřjatelnější a nejpochopitelnější hodnocení  Tucciho. A Vigan, promiň, ale jak já od toho mohu mít odstup, když pro mě to je právě ta nostalgie. A zatuchlý nádech? Nechápu...

14.11.2014 09:54:18Vigan

No jo, prach na tom je, chybí tomu asi trošku nadhled, odstup, nevím jak to nazvat. Ale četlo se mi to dobře. (Pussycat Dolls, to znám zase já)


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.