Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+13 neviditelných
Přikázání deváté: Mít hypotéku
datum / id12.03.2015 / 453553Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno1374x
počet tipů4
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Přikázání deváté: Mít hypotéku

O devátém přikázání můžeme říct, že ještě nikdy nikoho neučinilo šťastným, ale mnoho lidí učinilo nešťastnými: Mít hypotéku. Abychom nalili trochu optimismu do úroky napěchovaných žil, vycpěme ten imperativ o slastné slovíčko, o něž tolik jde: Mít vlastní hypotéku.

„Bonbónek?“ „Reklamní propisovačku?“ „Prosím, tady podepište, děkuji.“ „Ať se vám nádherně bydlí.“

Bankéři s brilantinou ve vlasech a na špičatých botách udělají cokoli, jen když podepíšete. „Podepsals jim to?“ neslo se prý šeptem za komunismu; ta otázka měla dva základní tóny: spiklenectví a strachu. „Podepsals jim to?“ nese se šeptem i dnes; tato otázka ztratila jakýkoli tón a stala se frází.

Jakou roli hraje v hypotečním procesu slast? Velkou, je jeho zásadním hybným motivem. Mohli bychom si vypůjčit figuru z přísloví „pýcha předchází pád“ a konstatovat, že „slast předchází podpis“. Je to slast barevných obrázků na stěnách metra, v televizi, lesklých magazínech a vůbec všude. A je to samozřejmě slast fantazií, projekcí, jimiž hypoteční čekatel naplňuje všechny ty barevné obrázky. Ten byt je tak podobný tomu ze seriálu, na přesně takové sedačce seděla v minulém díle i Dana Morávková, pod přesně takovou digestoří vařil i Zdeněk a venku prý zpívají ptáci.

„Nezabydluj se ve světě, který dnes je a zítra být nemusí.“ Jak se vypořádat s varováním svatého Pavla? vkrádá se o měsíčných nocích na mysl manažerů otázka. Je třeba prohloubit negramotnost obyvatelstva, v čemž bankéřům zdatně pomáhají tvůrci nových technologií, správci mediálně-zábavního průmyslu a nakonec slasti oddaní lidé sami.

Toto přikázání má jistou shodu s přikázáním „Být motoristou“: stává se samozřejmostí; fantazie je ochromena: začíná být nepředstavitelné žít bez hypotéky. Sen bankéřů se naplnil. Lidé se stali účinkujícími v tom snu. Za doživotní dluh nabídka hlavní role ve snu brilantinou pomazaného manažera. No neberte to.  

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

09.04.2015 13:16:16Zdenda
Tak hypotéky taky zakazeme. Uz jsme zakázali auta, jídlo, focení, Davida Černého, tak proč ne i hypotéky.
19.03.2015 14:33:30Lakrov
redaktor prózy

Srovnání s (falešnou) loajalitou s komunismem je možná až příliš burcující. Některé postřehy jsou trefné, celkově se ovšem neumím rozhodnout, jaký konečný postoj mám k hypotékám zaujmout nebo jaký k nim zaujímáš ty, protože lecos z toho, co v textu uvádíš, jsou vlastně takové nezávazné srandičky. Nebudeš vydávat proti svému bližnímu falešné svědectví!, srovnávám s původním 9.p., a domnívám se, že do množiny prohřešků proti němu by se vešlo o mnoho víc současných běžně praktikovaných aktivit, než jen bankovní podbížení.

17.03.2015 13:38:45StvN

Nenapsal jsem, že ti banky nic nenabízí. Napsal jsem, že ti nic nenutí. Moc nechápu, proč se do mě opíráš. O problému vím proto, že jsem šel žít do cizího města a bydlení jsem řešil. Myslím si, že toho vím celkem dost. Co o tom víš ty? Jak bydlíš?

16.03.2015 16:56:22Movsar

https://www.youtube.com/watch?v=Twv3bEFddNM

stvn: jsou dvě možnosti: buďto jsi někdo, kdo o "tomto problému ví všechno" a děláš agenta kampeličky. nebo, a to je asi pravděpodobnější, jsi předvedl to, čemu se říká kognitivní disonance: mluvit v mediálním věku o tom, že ti banky a developeři vlastně nic nenabízejí, je už téměř na stejné úrovni vytěsnění, jako když toxikoman v tragikomické reportáži tvrdí, že vyčichání litru toluenu denně mu vlastně prospívá.

 

 

16.03.2015 16:23:42StvN

V určitém životním období je výhodné žít v podnájmu, ale dlouhodobě se to prodraží. Záleží samozřejmě na podmínkách. Možná si neuvědomuješ, že tě nikdo k ničemu nenutí. Banka dělá určitou nabídku a ty máš šanci ji využít, pokud se ti to hodí, nebo nevyužít, pokud se ti to nehodí. Ale každý si to musí spočítat sám. Tvůj text je takovej týmovej. Jsou prostě lidé, kteří aniž by o tom něco věděli, jsou proti. Je to taková póza.

Druhá věc je ta, že lidé nejsou v exekuci kuli hypotéce. Hypotéku by ti žádná banka nedala, pokud by tvoje vynanční situace nebyla zárukou toho, že budeš splácet. Mám pár známých, kteří žijí v nájmu a jsou v exekuci kuli televizi nebo nesplacenému paušálu za mobil. Z toho, co píšeš, pro mě plyne, že o tom problému nic nevíš. To, co si myslíš ty, jsem si myslel taky, když jsem chodil do školy. Je to hodně naivní pohled.

13.03.2015 20:04:21Movsar

jsem rád, že se líbila předchozí. ano, reklamace třeba zasílat na pobavime.cz :-)

13.03.2015 20:02:45Jára z Opičí hory

Jen jedna technická: Novákovi už "ji" splácejí - nikoli "jí".

12.03.2015 21:28:43Kočkodan
Devítka je bezpochyby brilantní. :-)
12.03.2015 20:20:37blacksabbath

...když ono je to tak výhodné....................

(pokus o humor)......................................../***

12.03.2015 15:43:22R. L.
***/hořkosladké.....

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.