Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+12 neviditelných
Babička v akci - fejeton
datum / id01.10.2015 / 459950Vytisknout |
autorkuča
kategorieFejetony
zobrazeno696x
počet tipů9
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Babička v akci - fejeton

 

   Pokaždé, když jsme spořádaně seděli v naší Škodě 110 L a tatínek se chystal zařadit první rychlostní stupeň, aby se vůz dal do pohybu a my odjeli na víkendovou chatu (a tím unikli totalitní realitě, jak nám konečně objasnili moudří vykladači dějin), zaznělo z maminčiných úst ostré „STOP!“ Otec klíčkem zhasl motor a kalným zrakem sledoval, kterak jeho lepší polovice křepce vybíhá z vozidla, vrací se do bytu a tam kontroluje dotažení a utěsnění plynových a vodovodních kohoutů.
   Starostlivost je i nadále jednou z charakteristických maminčiných vlastností – pečuje o tatínka, o mě, o mou ženu a naše děti, o svou dceru a její děti, o želvu, o andulku, o všechny... My se snažíme, abychom jí nepřidělávali vrásky a ulehčili její břímě. Tedy kromě tatínka, který je starší než ona, a tak si zkrátka nechce nechat poradit už aspoň 50 let, a též kromě želvy, která je sice snaživá, ale nechytrá.
   Ve světle zpráv o častých výbuších plynových rozvodů uváděných na televizních obrazovkách chápu, že maminka si dělá starosti i nadále – minulý týden ji nejistota ohledně otevřených hořáků přepadla přímo v oddělení pečiva v samoobsluze. Okamžitě přerušila nákup, začala hledat nejkratší cestu ven, a pak hajdy domů na kontrolu! Jako žena činu se nezdržovala probíháním všech potravinářských zákoutí a průchodů kolem pokladen, ale pokusila se vrátit, kudy přišla, tedy skrze kovové zábradlíčko. To ale člověka pustí dovnitř, nikoliv však vně a ani mamince se nevedlo jinak. Nezaváhala. Překvapení nakupující a oněmělé prodavačky s úžasem sledovali, jak se tato nebojácná žena důchodového věku vrhá perfektně provedeným para-kotoulem pod kovovou zábranu, na druhé straně překážky vstává na vypjatých špičkách do předpisového sokolského pozoru a ženě u nejbližší kasy špitá, ať jí
diskrétně pohlídá ty 4 rohlíky, které nechala v nákupním vozíku.
   Indiánským během se pak přesunula domů, právě dopečenému kuřeti načechrala kůrčičku, a pak hořáky zajistila. Poté se lehce zhroutila, a když ze sebe smyla pot a popadla konečně dech, odešla volným krokem dokončit nákup. Vozík s pečivem byl přesně tam, kde jej zanechala. Zvídavé otázky odbyla ledabylým mávnutím ruky a větou, že některé věci se zkrátka nezapomínají.
   Jsem na svou maminku opravdu hrdý. Pominu-li sportovní stránku věci, hlavně proto, že při vyprávění tohoto příběhu se srdečně smála a především sama sobě.
   A to se mi zdá fajn, co říkáte?

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

03.10.2015 12:19:38Gora
redaktor poezie a prózy

Poklona takové mamince!

02.10.2015 17:50:40HildegardaWolf

Hrdá je jistě maminka na svého synka... :-)

02.10.2015 16:50:41Kolobajda

Maminka skvělá, želva též... Hi,hi...    /**

02.10.2015 15:55:52Květoň Zahájský

Fajn. ((-:

02.10.2015 15:37:40Adriana Bártová

velmi dobré, nejvíc mě pobavila interpretace želvy, coby nechytrého stvoření, ten obrat je neotřelý a vážně velmi vtipný, T

02.10.2015 12:57:21Kapsa

Úplně jsem si vzpomněl na svoji babičku, kterou jsme jednou v létě přijeli navštívit a našli ji jak kosí louku - ve svých 93 letech.

Byla ohromný kořen, nakonec se dožila 98, i na sklonku života se dokázala sama o sebe postarat, nikdy nic od nikoho nechtěla.

Jednou večer si stěžovala na brnění v ruce a ráno se už neprobrala - mozková mrtvice. Umřela tiše ve spánku...

02.10.2015 09:56:43Diana
:-)*
01.10.2015 22:13:56Zordon

Super. Máš být na co hrdý.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.