Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+17 neviditelných
Mandarinky
datum / id29.11.2015 / 461867Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno962x
počet tipů6
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Mandarinky

Mandarinky. Dvě kosmopolitánky v tramvaji, celé zabalené do hebkého tovaru. Předávají si mandarinku. Berou ji něžně jako synáčkův lulík. Chvíli ji válejí v prstech, je to hra vyzývavách laků, a pak si ji strčí do úst. Mandarinky.

Drama Look. Má těžké řasy, make-up, co doporučují maskéři filmových hvězd. A mezi nimi má únavu cest. Před pár dny opustila vzdálenou domovinu pro krátký výlet Prahou.

Holčička ksichtíček. Nastupuje s maminkou na Ortenově náměstí do tramvaje. Tvář má jako malý netopýrek, jen celou bílou, až na mlíčko bílou. Maminka ji drží za křidýlko. A večer ji docela jistě i líbá. Až vyroste, už ji bude líbat jen noc.

DOX. Zápisní, o kterém mi před hodinou prodavačka tvrdila, že ho vidí (snad ho slyšela), náhle není. S hodinovým výletem nazdařbůh mě smiřují jen nahá záda prodavačky a předpokoj zadnice návdavkem, to když si dřepne, aby zápisník hledala ve skříni.

Smutná. Růžový utíkáček na Strossymayerově náměstí. Ta dívka se hrbí zimou a prsa pod tím utíkáčkem má tak ještě menší než malá. Dva kopečky něhy. Tuším, že jsou smutné. Probudit k životu by je svedl markýz Donatien, jenže tomu bych ji nevystavil. Tramvaj odpolouvá a příběh té posmutnělé dívky zůstane ztajen.

Obludné centrum. Je jen málo co obludnějšího než obchodní centrum před Vánoci. Palladium. Lidé se tady promenují v domácím oděvu, aby se cítili maximálně pohodlně. Někteří mají dokonce tepláky, mužům pod nimi bimbají údy, ženám pod nimi hrají kalhotky krajkami. Každému jak libo! A tak se tady marní čas: automobil nechat v garážích za tučný peníz, vystoupat eskalátory do požadované etáže a civět do výkladů. Posadit se na masážní křeslo, předtím ovšem koupit ovocitou šťávu, nebo lépe sladkou kávu XXL v plastiku. Položit si ji na tučný břich a tupě zírat do monitoru kapesního počítače. Jít se nažrat šrotu do nadnárosního bufetu. Obhlédnout nové typy ajfounů a když nic, koupit alespoň hrst čokoládových bonbonů. Tak se žije v Palladiu. Mizím.

Sypoucí se secese. Pod Obecním domem vyhrává čudák na harmoniku. Když zatáhne, je to jako by padalo kamení, jako by se bortil secesní palác za jeho zády. Takže – mizím.

Stromky. Pod kostelem sv. Jindřicha a Kunhuty už prodávají stromky. Vzpomenu si na ty Vánoce před lety. Místo stromečku jsme měli smetíčko z jedliček, pár zbylých větviček. Už je nikdo nechtěl. Nevadí.

Blue, až na konečné glue. V tramvaji tulák. Je zaujat svým nehtem. Kouše si ho tak, že už má z prstu biftek, nasyrovo, blue. A taky má bundu, co je cítit dehtem. A v kapse sáček, co do něj an konečné vytlačí lepidlo, glue.

Kluci na kebab. Za deset minut dvě. Obědvám v tureckém kebabu na Národní. Vejdou dva lulíni s velkými sportovními taškami. Jsou upnutí do kabátků, ramenáči, a z hlasů jim hřmí sebevědomí. A ze střihů vlasů zase homolook. Ještě nedávno mutovali a teď jim patří svět. Kdyby je ti Turci, ve své tradici, nabodli na železnou jehlici, bylo by mi to líto méně, než když se tam otáčí telata.    

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

30.11.2015 19:50:18Movsar

to jsem rád. a co teprve cheb in natura. tam létá poezie přímo pod pero.

30.11.2015 19:47:53slunceblunce

v Chebu jsem si pošmákla!!! :)))

30.11.2015 19:47:03slunceblunce

pochutnala jsem si :)))) v Chebu skvělý!

30.11.2015 19:39:34Lnice

některá tvoje sousloví, mě vyloženě rozesmála:-))

kebab se mi taky nelíbí:-(

Obludné centrum mě také velice děsí:-)

30.11.2015 18:56:14Movsar

http://www.pismak.cz/index.php?data=read&id=457893

30.11.2015 18:53:48Movsar

máš pravdu sluncebunce, tady jsem se nechal unést. taky jedna pozitivní kebabová tu je, z chebu. najdu t ji, pokud budeš mít chuť na ořezávanou miniaturu. :-)

30.11.2015 10:57:01slunceblunce

hlavně u posledního kebabu mám dojem, že tě lidi trochu štvou. Chtělo by to víc nadhledu ... já minule pozorovala u kebabu tu souhru rukou červený prodavačky... a ta vůně k tomu, no koncert vůně a tance :):)

29.11.2015 19:42:39Movsar

díky, Rendle, za čteníí a zprávu. ano, je to trochu moje slabina, ale asi to bude počasím, protože myslím že v létě jsem měl dlouhou hate free periodu. najdeš-li čas, posuď. můj skromný názor: slunce skutečně má pozitivní vliv, slunce je láska.

29.11.2015 19:39:31starej Rendl

Jsi dobrý pozorovatel a poeta. Ale trošku bych ubral té osobní angažovanosti, resp. nenávisti... prostě popisovat, nehodnotit, čtenář si to už nějak přebere. Ahoj! ;-)

29.11.2015 19:34:52Movsar

k: :-) mnohé miniatury jsou úplné až s tvým komentářem. díky!


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.